Medianav + TV DVBT

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Medianav + TV DVBT

    Salut,

    Sper ca nu postez ceva deja discutat, insa am tot cautat subiectul asta, fara rezultat.

    Stie cineva cum se poate lega un tuner DVB-T la Medianav evolution ? Poate am inteles gresit, insa mi s-a spus ca medianavul nu are intrare audio, ci doar video.

    Apoi am vazut filmuletul asta : https://www.youtube.com/watch?v=XjX1caCX8eg

    Va multumesc mult pentru orice informatii de ajutor.

  • #2
    Iar începem....

    1. E nevoie de tuner DVB, rămâne de văzut dacă T sau T2, oficial România a făcut trecerea la T2 din 2015, real nu prea.

    1.5 La câte posturi prinzi momentan pe DVB-T2, s-ar putea să nu renteze.

    2. Trebuie activată intrarea aux din spate, evident doar cu derelek
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      România a trecut la DVB-T2 și acoperă cam 98% din populație și aproape 85% din teritoriu în acest moment. Exista un singur canal MUX1 Free și se transmite doar programele tvr naționale (1, 2, 3, HD, Cluj, Timișoara, Iași, Craiova și Târgu - Mures).

      Comment


      • #4
        Va multumesc mult pentru raspunsuri (si pentru vestile bune )

        Pe langa activarea aux ului cu derelek trebuie si menaco sau va sti firmware ul actual al medianavului sa citeasca video&audio in de la tuner ?

        In plus, se pierde vreo garantie ?

        Comment


        • #5
          Confirm ce a scris Aris86, pe E85, Hanul Ancutei-Motca, se prind toate TVR-urile, DVBT2. Merita? Dormi in statia PECO si te plictisesti? Conduci si urmaresti meciul "Romania-Polonia" ori dezbaterile electorale....? Cu 500-600lei cumperi o panarama de LCD de 80cm si il tii uitat in portbagaj (il pui pe bord).
          Last edited by Oti; 16 November 2016, 09:09.
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • #6
            Iar începem.... partea a 2 a

            Niciun medianav nu are aux spate activat.
            În clipul din #1 tunerul e legat pe intrarea de marșarier (cu toate avantajele și dezavantajele) deci care e treaba cu firmware-ul?

            de studiat (atenție la data postărilor)





            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • #7
              @Oti, ca si motivatie, stau cateva ore pe zi in trafic in Bucuresti, deci am cand sa ma uit la tv. Posturile in Bucuresti ce se pot prinde pe DVB-T(2) : Mux 1: Antena 3, Kanal D, Prima Tv, TVR 3, Music Channel Mux 2: TVR 1, TVr 2, TVR News, TVR HD Mux 3: sport.ro HD și ProTV HD

              @t0rquemada intrebam de firmware pentru ca banuiesc ca pe softul actual nu pot accesa o sursa video externa doar plug&play. dar doar banuiesc, de asta intrebam aici

              Comment


              • #8
                De unde ai informatiile de MUX1 si 2 in Bucuresti, ca momentan se prind doar TVR-urile.

                Comment


                • #9
                  Tableta plus internet mobil = toate posturile TV
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by rottariu View Post
                    .. pe softul actual nu pot accesa o sursa video externa doar plug&play...
                    Ba da, se numește intrare video cameră marșarier
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #11
                      @aris86 aparent m-am pripit cu concluzia, ce ziceam eu e in zona Buzaului, si asta nu stiu daca e oficial sau doar in teste

                      @stoicanu exact asta vreau sa evit, 1000 de gadgeturi in masina cu scopuri diferite, as prefera totul intr-un singur loc, in cazul asta locul fiind medianavul

                      @torquemada adica daca imi leg acum o sursa video externa la mufa de RVC nu trebuie sa fac nimic altceva? va fi pur si simplu disponibila pentru afisare in medianav?

                      Comment


                      • #12
                        În zona Buzăului ai emitătorul de pe Istrița, ăla e mai "sărac"

                        Trebuie activată camera retrovizoare pe medianav, apoi trebuie simulat marșarierul.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • #13
                          la asta ma refeream cand ziceam de firmware, la activarea functiei. poate fi facuta de un simplu user, ca mine? sau trebuie vreun "hack" la softul actual ?

                          cat despre tv tuner, activarea "audio in" din spate este realizabila ? daca da, ce presupune ?

                          Comment


                          • #14
                            E vorba de Medianav/Medianav EVO instalat pe ?

                            RVC se activează via CLiP sau ddt eventual Menavrus
                            audio spate doar via ddt
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • #15
                              medianav evolution, logan 2.

                              activarile prin ddt afecteaza in vreun fel garantia ?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google