Megane Mk1 Grandtour

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Megane Mk1 Grandtour

    Masina e din 2000 am cumparat-o la 168 000 KM ; 1600 euro cu un set jante aliaj +cauciucuri vara si un set jante tabla+cauciucuri de iarna.
    Masina are urmatoarele dotari fiind RXE:
    -4 geamuri electrice
    -aer conditionat
    -computer bord
    -proiectoare
    -scaun sofer reglaj lombar si inaltime
    -4 airbaguri

    Tinand cont de faptul ca stiam mai tot despre masina si o luam de la cineva de incredere ,iar pretul a fost convenabil, eram incantat .Asa ca la 2 saptamani dupa ce am cumparat o ,am instalat o instalatie de gpl stag 200-4 cu rezervor toroidal de 52 litri,in total atunci masina costand cu tot cu inmatriculare si tot 2500 euro,dar dupa doar 4 luni instalatia gpl a reusit sa faca economie cat a costat ea...mai exact 500 euro!

    Sunt multumit de masina si de motorul de 1.4 16v ,,,are 95 de cai putere,motorul chiar se descurca bine in mai orice situatii, in ture mari chiar trage bine .

    Imbunatatiri:
    -geamuri spate infoliate solarzone
    -schimbat lumina in bord,la display-ul central,pus benzi cu leduri la climatizare(mai trebuie sa curat acel portocaliu)
    -HU SalVB 5000 cu intrari pentru AUX,Card si USB(masina nu a venit cu casetofonul propriu)
    -Boxe spate Blaupunkt 2 cai
    -modificat traseul de evacuare deocamdata doar o toba Carub full inox cu foita de aluminiu rosie pe deasupra..intentionez sa o dau jos
    -cotiera de logan cu locas special pentru geamurile pe spate
    -folie stopuri rosie
    -fole galbena proiectoare-recomand sunt extraordinare pe timp de ceata
    -folie cu o mica tenta fumurie pe faruri fata..initial doar de protectie dar acum imi place si cum arata si nu ia din luminozitate,,,cred eu cel mai important.

    alte maruntisuri care am facut la masina,planetarele le am schimbat cu unele noi deoarece ambele bateau si le am luat complete,sunt planetare de care avea si Dacia ...in 3 furci...
    +revizii la 10.000 km cu ulei Mobil1 Super 2000+ Duralube,,,in urma Duralube ului am constatat dupa cativa mii de km ca tachetii nu se mai auzeau de nici un fel,,,

    Planuri de viitor:
    -repararea geamului dreapta spate,am cablul ori sarit,ori rupt,nu stiu dar motorasul merge.
    -quickshift pentru confortul meu
    -sa imbrac in piele din nou si profesional volanul si schimbatorul deoarece pielea a avut de suferit pe parcusul anilor
    -suspensie sport(as dori reglabila,dar ma multumesc si cu una fixa)
    -jante de vara pe 15 cu buza,as dori ca pe spate sa iasa rotile inafara putin ,pentru mai multa stabilitate
    -lupe bixenon morimoto mini H1 in farurile originale + spalator de faruri

  • #2
    Atasez cateva poze...intre timp am montat un mic subwoofer de la dibeisi activ micut,,,am etansat galeria de admisie si clapeta de aceleratie si le am curatat bine...fata sta prea ridicata asa ca ma gandeam sa tai jumatate de spira pe arcurile fata...am curatat senzori de la motor...am atasat deasemenea o poza cu bieleta cautator de viteza ,,din fata de la cutia de viteze..as dori una mai scurta...pentru a fi quickshift...
    Attached Files
    Last edited by TnM; 7 November 2013, 01:35.

    Comment


    • #3
      abtibildu de pe bara este ca nuca-n perete .. dar in rest masina este foarte frumoasa si modificari facute cu bun gust ! Succes in continuare !
      http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

      Comment


      • #4
        Abtipildul dupa bara e acolo dupa ce masina a fost lovita in parcare ,bara s a crapat...am sudat-o plastic cu plasa ,i am dat cu un chit fin si din lipsa de fonduri am pus acel....La primavara urmeaza un polish si vopsit bandouri,clante ,bara fata etc.

        Comment


        • #5
          Originally posted by TnM View Post
          Atasez cateva poze...
          Si o parere negativa: imi plac primele 4 poze. Restul nu.

          Bordul este foarte misto pe alb. Foliile nu. ;)

          Comment


          • #6
            Foliile....pe fata ,prima data, voiam sa pun transparenta doar de protectie.apoi nu am gasit decat cu o mica tenta de fumuriu...nu e mare diferenta intre far normal si cu folia aceasta...pe spate am pus folie rosie pe stopuri din simplu motiv ca am vazut la alte masini si vine chiar bine cu stopurile in rosu...la mine cel putin singura chestie colorata altfel decatin rosu era semnalizarea(galbena) in rest stopul era rosu...dar folia e un rosu mai aprins...si face un contrast frumos cu vopseau dupa masina...o sa atasez si niste poze..,

            Comment


            • #7
              Masina tocmai se pregateste pentru a fi innoita...Tocmai a primit lupe bi xenon M331 care abia asteapta sa fie montate in far si o data cu asta voi lega pozitii americane si instalatia spalat faruri...

              Comment


              • #8
                Spor la treaba,asteptam sa vedem finalul,cat te-a costat lupele?

                Comment


                • #9
                  Deocamdata atat,,aseara am terminat tarziu..se poate vedea si buba..acum i am pus autocolant negru..sper sa fie mai ok...
                  Attached Files

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google