Merita sa cumperi un dCi 85 CP decat un 1.6 16v?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    diesel 4 ever!!!
    apropo, stiati ca randamentul la un motor diesel e de 85%, pe cand la benzinar de doar 55%?
    1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

    Comment


    • #17
      Originally posted by Manolo View Post
      fac cel mult 11000 dar daca merg pe autostrazi(2 ) in jur de 140 - 150 km /h 16v imi consuma muuulltt
      si crezi tu ca dieselu nu consuma mult? ) ...

      oricum ai merge... daca nu sari de 20.000 de km pe an, diferentza de bani data pentru diesel nu se merita ... cu diferenta aia de bani bagi benzina sa te saturi ...

      o sa cam simti la buzunar cand vei face plinuri dese, dar pe hartie esti in avantaj

      Comment


      • #18
        Peste 20.000 de km trebuie sa faci si majoritatea trebuie facuti in exterior pentru a iesi in avantaj .

        Comment


        • #19
          De diferenta de pret(1000 euro) intre un diesel Prestige si 16v nu zice nimeni?
          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

          Comment


          • #20
            eu as opta pt diesel...consum mai mic nu ca as face eu cine stie cate zeci de mii de km/an ... momentan am ambition dci de 70 de cai...si ma gandesc sa`l dau pe un prestige de 85 cai

            Comment


            • #21
              urmatoarea mea masina (cand o fi ea), cu siguranta tot un diesel va fi! un MCV, sau daca e mai tarziu, poate un logan 4x4.... cine stie ce mai apare...
              am avut benzina cam 8 ani si ceva si mi-a ajuns... cand pui motorina de cateva sute de mii si te plimbi de te saturi, aia da satisfactie financiara!
              1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

              Comment


              • #22
                Nu mai rezist fara sa comentez putin: pui motorina si te plimbi de te saturi, dar eu mi-am luat 16v nu ca sa ma plimb da sa ma satur ci sa ma plimb o ora sa zicem si sa-i dau in gura cum se zice, mai ales aici la munte fac o urcare pana in poiana brasov si ma simt bine. Deci eu cred ca numai daca mergi mult cu masina toata ziua se merita dieselu, altfel 16vu'.
                PS: nu te supara pe mine huzzy, dar eu asa cred si pana acum (cam 7 luni si aproape 11000km) nu regret alegerea facuta
                If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                Comment


                • #23
                  Daca nu folosesti prea mult masina,sa zicem cam 10000 km pe an,nu se merita sa-ti iei diesel.Eu mai mult de 10000 pe an nu fac,deci prefer 16v pt ca e mai puternic.Pe mine nu prea ma intereseaza consumul,asta e pe locul 2
                  Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                  Comment


                  • #24
                    Eu am 16v si sincer nu sunt nultunit de consum.Cam 10% in oras,dar sunt super multunit de felul in care fuge,demaraj bun etc.Una peste alta daca nu faci multi km cu masina si vrei sa fuga i-ati 16v.
                    Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                    Comment


                    • #25
                      Asta si incerc sa fac,sper sa reusesc pana in vara.Sunt obisnuit cu consum de 10% in oras.Iar in afara imi place sa-i dau in goarna,cat de cat legal.
                      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                      Comment


                      • #26
                        toti care au DCI zic ca ii mai bun dieselu , noi cu 16v zicem ca ii mai bun asta , acuma tu sti cum conduci , daca conduci sportiv ia un 16v , daca te uiti la consum ia un 1.5 85 cai , numa ca dieselu ii mai scump si faci revizia la 10.000km pe cand la benzina la 15.000 si motorina in ziua de azi ii mai scumpa ca benzina , deci eu nu vad de ce ar fi mai bun dieselu , plus ca la 16v ai POWER ;) 105 cai stock
                        Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                        Comment


                        • #27
                          banii sunt la u .asa ca u decizi intr-un final.mai ai timp sa te interesezi

                          Comment


                          • #28
                            stuke: pai ce vrei frate ? in bucuresti la cum ii circulatia si asta depinde si cum o calci !
                            Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                            Comment


                            • #29
                              Ia frate un 16v ca se merita nu o sa plangi .

                              Comment


                              • #30
                                depinde si cati bani ai ! tu decizi bani sunt ai tai , noi doar ne dam cu parerea
                                Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google