Mi-au Spart Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mi-au Spart Masina

    Acum o ora pe strada 1 Mai (fosta Compozitorilor), am fost la magazin la alpadrino sa iau un filtru de polen.
    Am parcat in parcarea amenajata de curand, am intrat in magazin, nu dau bine buna ziua ca incepe alarma sa urle, eu armand-o pe silentios (deci la atingeri usoare, miscari de masina minore nu avea voie sa faca zgomot), ies din magazin, ma indrept spre masina, se opreste alarma, ma intorc inapoi in magazin, mai stau 2-3 minute inauntru, dupa care revin la masina si gasesc butucul scos in partea de sus (smuls pe jumatate) si fata de usa putin indoita sub butuc.
    M-am uitat prin masina si nu lipseste nimic, nici in torpedou, nici in portbagaj, pe sub scaune nu tin nimic, iar fata de la cd era acasa.
    Butucul functioneaza normal asa iesit pe jumatate din usa, iar inchiderea centralizata functioneaza si ea normal.
    Nu imi mai bat capul cu service-uri, casco, timp pierdut, drumuri si alergatura aiurea, voi incerca sa o rezolv eu singur, sunt multumit ca "am scapat ieftin" si nu mai am si alte daune.
    Deci aviz amatorilor care au drum prin zona, se sparg masini si ziua in amiaza mare, nu numai noaptea, prin zona asta care eu ziceam ca e linistita.

  • #2
    Ai avut cumva in parbriz vre-un suport pt GPS , telefon sau pentru radar? Daca da, asta cautau baietii.
    Mie mi-au spart geamul de la sofer pt ca uitasem suportul de GPS in parbriz si cand am ajuns la masina am gasit torpedo-ul deschis. Nu au luat nimic.
    Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

    Comment


    • #3
      Tocmai, ca nu era nimic dubios (de furat din masina), nu era nimic tentant, lasat la vedere.
      Aseara am dat tapiteria jos de pe usa, am pus siguranta la butuc la loc, acum sta fix, nu se mai misca butucul, dar, fata de usa mai este putin indoita sub butuc, nu am avut cum sa indrept tabla.
      Asa arata inainte sa ma apuc de fixat butucul:
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Putin off-topic, dar vreau sa te intreb daca s-a pozitionat perfect fata de usa cand ai montat-o la loc?Pe marginea fetei de usa se pune in fabrica o substanta care nu stiu exact denumirea ei sau in ce stare e atunci cand o pune la montare.Eu mi-am montat oglinzi Prestige iar cand am pozitionat inapoi fata de usa nu s-a mai lipit perfect peste tot, tocmai din cauza acestei substante care daca incerci s-o cureti iti mananci zilele.Trebuia procedat in vreun fel anume?Precizez ca toate celelalte sunt montate corect.

        Comment


        • #5
          E vorba de masticul acela negru care vine din fabrica?
          Da, s-a lipit fata de usa (tapiteria) foarte bine de usa, mai ales ca a mai fost data jos si pusa la loc de vreo 5 ori.
          Trebuie sa ai grija sa nu il intinzi (masticul), ca iese greu de pe usa, de pe vopsea. .

          Comment


          • #6
            Mie mi-a cazut aseara butucul de la portbagaj si am vazut ca era fixat cu o tabla. Cum sa fac sa fixez mai bine butuc?
            Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

            Comment


            • #7
              Chiar nu stiu cum e la capota, la porcbagaj, la usa e o siguranta in forma de U (ca la Daciile vechi) si se baga pe butuc din lateral (nu de sus in jos, sau invers).

              Comment


              • #8
                De cate ori n-am parcat in curtile firmelor de pe 1 mai, mai ales pe la Romstal, Billa si altele si niciodata nu s-a intamplat nimic. E clar ca au cautat ceva, poate playerul.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  Eu cred ca au venit oamenii hotarati pe treaba, au apucat sa sparga butucul, si cand a inceput sa sune alarma au luat-o la fuga. Poate daca nu au mai mancat de o saptamana sa mai deschida si usa cu alarma urland...
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #10
                    Se poate sa fi fost si disperati.
                    Lupulucian, butucu functioneaza fara probleme, daca era mai grav si il strica, nu era problema, puneam un dop in locul lui.

                    Comment


                    • #11
                      Bine ca ai avut alarma, repede s- au miscat hotiii, trebuie sa imi pun si eu alarma cat de repede ca nu se stie niciodata.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by adyshor View Post
                        Bine ca ai avut alarma, repede s- au miscat hotiii, trebuie sa imi pun si eu alarma cat de repede ca nu se stie niciodata.
                        Sa iti iei o alarma buna chiar daca e mai scumpa. Nu iti lua alarma din super market ca iei teapa. Dai 2-3 milioane dar stii ca e buna.
                        Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Deci alarma buna insemnand ca suna la orice miscare suspecta?
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            @lupulucian: Se fac comenzi de incuietori, dupa codul cheii.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              Adica cum , eu daca n-am alarma... Poa sa imi deschida masina asa una doua?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google