mi s-a dezlipit cauciucul de pe parbriz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Se lipeste bine cu silicon sanitar.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #17
      Si la mine tot chederul la nivelul parbrizului desprins 5-6 cm, am observat dezlipirea dupa o vizita la spalatorie cu jet. O sa incerc si eu tot cu silicon .
      Doua lucruri sunt infinite universul si prostia...

      Comment


      • #18
        Cu scotch nu merge ?:p

        Comment


        • #19
          Garnitura acea de cauciuc nu e lipita.... Este fixata doar pentru a proteja marginea parbrizului. Oricum apa nu are cum sa intre daca nu sta la locul ei, ca doar parbrizul e lipit. La mine iese de fiecare data cand steg parbrizul cu racleta. O pun la loc si atat.
          GL-22-TOF

          Comment


          • #20
            Cred ca ai dreptate. Azi am observat ca de fapt chederul era iesit cam pe 1/2 din lungimea parbrizului, cred ca se dilata de la caldura si iese din locasul lui. L-am presat digital si a intrat fara probleme desi chederul parea ceva mai lung decat parbrizul si statea putin bombat. Se pare ca siliconul ne scoate din problema.
            Doua lucruri sunt infinite universul si prostia...

            Comment


            • #21
              şi eu am păţit la fel cu chederul de la parbriz, n-am avut timp şi "pricepere" să încerc cu silicon, cum bine-a spus andrei, aşa că în continuare, apăs chederul în locaş de fiecare dată când iese. E enervant şi n-ar trebui să se întâmple aşa, dar.... Asta e.

              Comment


              • #22
                Asa face la toate vorba unor mecanici
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Asta nu e chiar problema de spus: "asa face toate". E o problema nu prea des intalnita, care se rezolva usor.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #24
                    Si eu am aceeasi problema,si tind sa cred ca mai sunt multi care o au
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Salutare la toata lumea!
                      Si eu am observat acum 2 zile aceasta problema, insa la mine chederul este desprins pe o suprafata mai mare (vreo 8 cm), fix pe mijlocul parbrizului. Am sa incerc diseara sa il fixez la loc, sper sa nu ajung cu masinuta la garantie din cauza lui

                      Comment


                      • #26
                        O sa reusesti sigur sa-l lipesti la loc, eventual cu silicon.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #27
                          Daca este chederul de jos nu se lipeste cu adezivi sau ce vreti sa folositi, si eu am avut aceiasi problema ,am fost la service si aia (au ras) mi-au aratat cum se face : se scoate un capac din ala din stanga(jos) ori din dreapta(jos) unde este mai aproape se scoate daca ridici oleaca are doua dopuri unu care vine in aripa si unu care vine sub parbriz dupa care bagi chederul la locul lui numai ca apesi oleaca mai bine (numai in cazul in care simti ca intra la locul lui) .Daca puneti adeziv riscati ca la schimbarea parbrizului sa stricati chederul care este foarte scump.Am si o poza cu capacele
                          Attached Files
                          Last edited by andrei; 8 October 2008, 16:44.

                          Comment


                          • #28
                            Chederul parbrizului e pana in 100 lei, nu e asa scump.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #29
                              Bine atunci lipitil dar cand o fi Doamne Fereste sa schimbati parbrizul ar sta bine 100 de lei in buzunar, dar nu ca trebuie luat cheder .Sa stiti ca daca faceti cum am zis eu nu o sa se mai dezlipeasca ,de cand mi-a pus chederul ala de la service pana acum nu am mai avut probleme.

                              Comment


                              • #30
                                Vin şi eu să-mi dau cu părerea:
                                Astăzi mă bântuie o chestie cu experienţa personală: Am postat mai sus, prin iulie parcă, un mesaj prin care mă angajam să împing la loc chederul de la parbriz ori de câte ori iese şi pare a fi "dezlipit".
                                Dar problema asta m-a "ros" în timp şi la revizia de 45 mii km făcută de curând, i-am sesizat pe cei de la service şi cu acest aspect. Mi-au spus că acel cheder nu e lipit la niciunul dintre Loganuri şi că au primit sesizări legat de asta de la mulţi proprietari. MI-au promis că rezolvă cumva. Şi-au rezolvat pe moment, au împins chederul înapoi la locul lui. Acum iese iarăşi şi parbrizul aduce un pic a maşină vandalizată. Nu îl voi lăsa aşa. Am credinţa că un pic de silicon sanitar este soluţia şi astăzi rezolv. Fără operaţiunea asta, chederul nu stă pe toată lungimea şi basta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google