Miscare De Protest Impotriva Bancilor: "Stop Banque"

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Miscare De Protest Impotriva Bancilor: "Stop Banque"

    Fără absolut nicio legătură cu normele de aplicare ale vreunei ordonanțe de urgență sau directive europene, în rândul utilizatorilor de internet din mai multe țări europene a luat naștere o mișcare de protest împotriva băncilor, numită "Stop Banque", care presupune invitația de retragere masivă a banilor depuși în bănci, exact în ziua de 7 decembrie, scrie capital.ro.

    Apărută în Franța, mișcarea s-a răspândit apoi pe bloguri din Germania sau Olanda, iar acum dispune de un cont pe Facebook care are ca titlu de pagină: REVOLUTION! ON 12/07 LET`S GO EVERYBODY TO WITHDRAW OUR MONEY!

    Contul are deja aproape 1.500 de fani, utilizatori de Facebook. Detalii despre campanie au început să apară și în presă. Astfel, publicația jetzt.de arată faptul că deponenții băncilor sunt invitați să retragă banii din bănci și să-i depună în bănci sociale sau să-i țină în casă.
    Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
    sigpic

  • #2
    oare de ce nu a ajuns si la noi protestul asta? romanii, majoritatea nu au ce sa retraga din banci, iar cine are nu isi bate capul cu asa ceva.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Unii spun ca e o prostie. Retragerea banilor aduce tot profit bancilor, prin comisionul de retragere. Plus ca daca ar fi sa retraga foarte multi in aceeasi zi. La un moment dat banca nu va mai dispune de lichiditati si va cere clientilor sa revina in ziua urmatoare. Nu vad logica, desi sunt impotriva bancherilor.
      Last edited by loosh; 2 November 2010, 18:06.
      Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
      sigpic

      Comment


      • #4
        O tampenie sinistra. Nu poti retrage toti banii din banci.
        O ineptie totala.

        Fara bani = colaps macroeconomic

        Comment


        • #5
          Ce bani sa retragi, in romania 80% din populatie e indatorata in credite, abia ne ajung bani de la un salariu la altul.

          Comment


          • #6
            In criza din anii '30 s-a intamplat ceva similar, in urma unui zvon. Multi oameni s-au dus sa-si retraga banii din banci, bancile n-au dispus de atata cash si au dat multe faliment. In urma acestui eveniment a aparut Rezerva Federala care s-a dovedit in timp a fi un factor perfid.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              Exact asa a cazut FNI-ul si alte jocuri piramidale care luau o amploare atat de mare incat afectau bancile .

              Dusmanul nr 1 al tuturor bancilor sunt zvonurile .Un zvon plecat "bine" si raspandit de cine trebuie poate duce la falimentarea unei banci .

              Comment


              • #8
                Nu a zis nimeni de retragere totala. Ar fi suficient ca toata lumea sa retraga, o suma oarecare.
                In mintea mea de roman, dator vandut, nu cred ca actiunea v-a avea succes. Nu mai suntem in anii 30, iar sistemele electronice vor trage un semnal de alarma.
                Nu pot sa imi imaginez...
                Totusi, e o miscare cu initiativa democratica sau anarhista?
                Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Mi se pare mai mult o manipulare a maselor....cineva a fost formator de opinie chiar si virtual vorbind
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #10
                    Initiativa democratica sau anarhista? Clar anarhista. Orice "dereglare" majora a sistemului bancar va lovi in cetatenii deponenti. O banca nu moare pur si simplu, isi va recupera creditele ea insasi sau cine ii va prelua activele. Cash-ul nu va putea fi pus la dispozitie daca absolut toata lumea vrea sa retraga depozitele si atunci se trage oblonul. Bankcoop a fost in faliment iar deponentii si-au putut ridica sumele dupa 2 ani.Intre momentul falmentului si cel al punerii la dispozitie a sumelor pentru deponenti, ciuciu dobanda. Caz reala, cineva din familie. Deci, cine a pierdut? Clientii mici ai bancii. Caracuda.

                    Comment


                    • #11
                      e cea mai mare ineptie pe care am auzit-o de cand lucrez in domeniul asta. si e imposibil de efectuat decat la scara foarte mica, pe scurt vor retrage maruntis.
                      1.ca sa retragi sume mari trebuie sa anunti banca din timp ( nu are nici dracu mai mult de cateva mii de euro cash)
                      2.banii multi sunt ai fondurilor de investitii nu ai persoanelor fizice. si nu vad eu fond bagat intr-un circ de genul asta.
                      Last edited by yrman; 3 November 2010, 17:50.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Nici eu nu cred sa se intample mare lucru in Romania.
                        Totusi, nimeni nu vrea sa aduca vre-o banca la faliment, ci e doar o miscare de protest. Nu spune nimeni sa retragi pana la lichidarea contului, ci doar o suma oarecare.
                        Se recomanda sa nu se faca depuneri in ziua respectiva - nici asta nu cred ca e o problema.
                        Protestul se refera la persoanele care vor sa participe, si nu spune nimeni nimic de firme, fonduri, corporatii, etc.
                        Chiar si in situatia data, se poate crea un dezechilibru de lichiditati la bancile populare, caci despre ele e vorba!
                        Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          doamne ce tampenii.....se vede ca poporul asta este unul care are prea mult timp liber!

                          Comment


                          • #14
                            Adica, dupa tine, o miscare de protest impotriva camatarilor din sistemul bancar ti se pare o tampenie?
                            Pe langa faptul ca avem salarii la nivelul Africii Centrale si de cel putin 4 ori mai mici decat media cominitatii europene, avem si comisioane si rate de 10 ori mai mari.
                            Vezi cat plateste un german sau un austriac dobanda si comisioane!
                            sau voi in Bucuresti stati numai pe roze!??
                            Si culmea, cei care se revolta sunt tot nemtii, francezii, ....
                            Last edited by loosh; 6 November 2010, 19:22. Reason: Romania, trezestete!
                            Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              @loosh. Nu cred ca asta a vrut sa spuna PCH. Ci doar ca protestul in felul prezentat e chiar o tampenie fara finalitate si sanse de a clinti bancile.
                              Daca vrei sa ii doara tare, nu mai luam credite. Deja se inchid o groaza de agentii de prin orase. Oricum, vad ca ia guvernul credite de la bancile comerciale. Si e si bun platnic, ca a garantat cu viata noastra.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google