Modificare Pompa De Injectie Delphi 1,5 Dci Pt A Nu Mai Bloca Injectoarele!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut Fyrenstarter.Multumesc pentru cod pompa electrica .Ceva poze? sa rupi gura targului?.Ai fi primul cu asa ceva.Multumesc anticipat.

    Comment


    • Poze nu am stat sa fac, decat pompei delphi, etapele demontarli.

      Comment


      • @petronel -- nu o sa vezi asa ceva (poze), si nici raspunsuri prea explicite pentru ca se vrea a fi un subiect tabu...
        Singurul de la care am reusit sa aflu cate ceva a fost @meggeo care a dat niste explicatii pertinente despre aceasta modificare.

        Comment


        • Subiect tabu zici... Cu topic dedicat, în care ti-i se explica de megeo pasii modificarii? O fi...

          Comment


          • pai ti-am pus niste intrebari mai sus si mi-ai raspuns doar la una...de poze chiar tu ai zis ca nu ai facut, de cand s-a facut acest topic nu am vazut nimic concret in afara de ce a scris meggeo ca trebuie facut (cum a facut el) care macar a pus un filmulet pe youtube cu functionalitatea acestei modificari...
            toate acestea adunate ma fac sa cred ca este un subiect tabu pe care nimeni nu vrea sa il abordeze, sa spuna uitati colegi cum am facut eu (cu explicatii si poze).
            Fara suparare dar eu asa vad lucrurile.

            Comment


            • Eu am venit doar cu niste completari la ce s-a scris pana acum, de unde am luat plus contact si codul pompei folosite de mine, tocmai pt ca am considerat ca e explicat foarte bine restul...
              Impresii? Deocamdata am doar 1000 de km facuti cu pompa asta, motorul merge si se aude normal.
              Singurul loc unde s-ar vedea uzura, daca pot sa-i spun asa, e pe lateralele discului pompei de joasa(unde atacau paletii). Nu e uzura,e lustru, semne ale frecarii, dar fara pierderi de material...

              Comment


              • Capul de inalta, sa vezi rolele, l-ai demontat?
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Ca sa ajungi la partea de joasa prima data desfaci capul hidraulic si inalta... Dar sunt sigur ca stiai asta. Rolele fara gram de uzura...

                  Comment


                  • Eh, atunci nici nu o sa faca de acum incolo.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Rolele chiar daca fac pilitura aceasta nu ajunge la injectoare, se intoarce pe retur. Motorina din partea de inalta presiune ( pistoanele plunjer) ajunge la injectoare. Si bineinteles din cea din partea de joasa care alimenteaza partea de inalta. Motorina de la role asigura doar ungerea lor.

                      Comment


                      • Sper sa fi scapat de probleme definitiv. Si mai ales de pus ulei in motorina. Timpul imi va spune...

                        Comment


                        • Fi sigur ca ai scapat! Pompa de transfer era singura de la care putea sa ajunga pilitura la injectoare. Dar sa stii ca si uzura sub forma de "lustru" pe care ai vazut-o la pompa de transfer a rezultat pilitura. Cati km are masina in prezent?

                          Comment


                          • 80 000. Nu au fost probleme la injectie. Am facut modificarea preventiv.

                            Comment


                            • Sal.Sa inteleg ca nu o sa mai pui ulei 2t?

                              La miliarde de km.

                              Eu am35 000 km.De accea doresc >preventiv>
                              Last edited by petronel; 25 June 2013, 19:01. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Iti dai seama ca nu faci miliarde de km. Elimini doar cauza externa a uzurii injectoarelor. Acum ele se vor uza doar din cauza frecarilor interioare, deci vor tine mult mai mult fara pilitura din pompa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google