Montaj Geamuri Electrice Pe Ambiance

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montaj Geamuri Electrice Pe Ambiance

    Salutare,
    Am un amic care are Ambiance si vrea sa monteze geamuri electrice pe fata.Va rog sa ma indrumati daca a mai montat cineva.
    Tinc fest !!

  • #2
    Salut,

    am eu am un laureat si am montat geamuri electrice pe spate. cred ca este asemanator. ce vrea sa-si monteze: macarele electrice originale sau kit-uri pentru geamuri electrice?

    Comment


    • #3
      Geamuri

      Vrea sa monteze macarale originale, butoane originale.Ms
      Tinc fest !!

      Comment


      • #4
        Eu am montat geamuri electrice fata pe un ambiance. Am luat macaralele cu tot cu butoane cu impuls de la dezmembrari, am mers la dealer, pentru ca aveam garantie, si le-am montat. Toata afacerea ma costat cam 100 euro. Le am montate de 2 ani, si nu am avut probleme cu ele.

        Comment


        • #5
          sall eu am preferance si vreau sa pun geamuri electrice si pe spate stie careva cat este de dificil si cat costa? a mai facut cineva chestia asta

          Comment


          • #6
            bogdan suna-ma ti-am trimis pm sa-ti spun ce trebuie sa faci

            Comment


            • #7
              Originally posted by Kalimera22 View Post
              Vrea sa monteze macarale originale, butoane originale.Ms
              de la dezmembrari macarele electrice, cu butoane si mufe, panouri de usi (ca ramai cu o gaura urata). din orice magazin de elctrice cabluri de 0.75 sau de 1 mm (recomand 1 mm). mai ai nevoie de un papuc pentru siguranta din panou (daca vrei sa-l faci ca la carte cu siguranta) si in rest de indemanare si rabdare + un eventual prieten (mai tine de un geam, iti mai da o cheie, un cleste alea alea). si sa nu uitam, cel mai important, schema electrica. daca mai ai nevoie de alte informatii anunta-ma. Bafta la montaj.

              Comment


              • #8
                montaj geamuri

                Ms CatalinB, poti sa imi spui te rog de unde se ia "+"pentru macarale, de la ce fir?Ms
                Tinc fest !!

                Comment


                • #9
                  un prieten si-a tras curent din alimentarea brichetei , inclusiv alimentarea iluminarii butoanelor tot de la becul din bricheta le-a tras. Merge perfect si nu-ti trebuie prea multe cunostinte electrice.
                  Pain brings out the truth in us all...
                  ...how much truth can you stand?

                  Comment


                  • #10
                    eugen tu ai face ce a facut prietenul tau? sau incerci sa faci cat mai corect sa te legi din tabloul de sigurante cu mufe originale ,si sa nu mearga decat prin contact treapta a doua, parerea mea este sa lucrati cum trebuie ,nu este important sa mearga ci si cum este lucrat si de unde este trasa instalatia, eu am pus geamuri electrice spate si am lucrat conform schemei, fereasca dumnezeu de un scurt, numai bine

                    Comment


                    • #11
                      Geamuri elec

                      Va salut, mai exact de unde de la tablou ma leg de un fir, imi puteti da un pont va rog.Va multumesc si wk placut tuturor.
                      Tinc fest !!

                      Comment


                      • #12
                        firele galbene sint cu plus prin contact dar masori intai cu aparatul de masura numai cand ai contact pus de acolo cositoresti un fir pe papucul de fir galben gros si-l treci printr-un loc gol din tablou normal este sa te uiti unde sint geamurile electrice spate pui o siguranta de 5-10 amperi nu stiu exact si mergi cu plusul pana la consola centrala iluminarea butoanelor i-l poti lua de la bricheta sa fie mai scurt si masa de la un surub tot din zona ,vei merge cu trei fire in spate prin tunelul franei de mana, suna-ma ca ma plictisesc sa scriu 0745501725 aurelian

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Kalimera22 View Post
                          Va salut, mai exact de unde de la tablou ma leg de un fir, imi puteti da un pont va rog.Va multumesc si wk placut tuturor.
                          salut,

                          daca desfaci capacul de la sigurnatele din habitaclu o sa vezi pe spate unde trebuie sa fie locul pentru siguranta geamurilor fata. acolo iti trebuie un papuc (pin) pentru siguranta, valoarea sigurantei o ai, daca nu ma insel, tot pe acel capac. Eu cu acea siguranta nu m-am descurcat si m-am dus la un service la electrician, dar cand am vazut ce a facut.... mi-am dat palme cat de simplu a fost, singura problema ca nu aveam acel papuc.

                          p.s pe acel capac ai si pozitie pt siguranta scaunelor incalzite....

                          Comment


                          • #14
                            cat ar costa toata afacerea ,doar pe fata ? adica in jurul meu nu sunt centre de dezmembrat , caut un coleg care are habar ce trebuie , face un necesar ,eventual se inarmeaza cu tot ce trebuie ,ma suna ,ma duc ,se monteaza , se trage linie ,.......CAT? deci tot tacamul ........se gaseste cineva ?
                            http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by blackufo View Post
                              cat ar costa toata afacerea ,doar pe fata ? adica in jurul meu nu sunt centre de dezmembrat , caut un coleg care are habar ce trebuie , face un necesar ,eventual se inarmeaza cu tot ce trebuie ,ma suna ,ma duc ,se monteaza , se trage linie ,.......CAT? deci tot tacamul ........se gaseste cineva ?
                              hmmm, pai sa vedem cat m-a costat pe mine asta vara in Bucuresti (se presupune ca preturile sunt mai mari):

                              macarele electrice+mufe+butoane 250 RON (macarale sunt in jur de 100/buc, un buton cam 5 RON iar mufele la mica intelere, eu pentru spate am avut nevoie si de suportul de butoane, tunelul franei de mana si asa am ajuns la 250 RON);
                              panouri de usi 100 RON 2 bucati;
                              firele le-am avut eu pt legaturile electrice, dar mai mult de 20-30 RON nu cred ca te costa;
                              pentru pin si manopera de montat macaralele in usi (restul le-am facut eu) 50 RON.

                              Deci una peste alta cam 400 RON.
                              Last edited by CatalinB; 7 March 2010, 21:13. Reason: pret introdus eronat, incomplet

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google