Montaj Proiectoare.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca sunt originale sau copii dupa original, vezi ca au o rotita dintata.
    sigpic

    Comment


    • salutare tuturor, v-as fi tare recunoscator daca m-ati putea ajuta cu o problema.
      pe scurt, am un ambiance ph1 care pana acum o saptamana a avut alarma si un fel de instalatie de flash-uri (nu ma pricep prea bine) pe care erau legate si proiectoarele.
      am fost cu masina in service sa imi demonteze alarma si flash-urile, iar dupa ce a pus totul la loc, nu mai mergeau proiectoarele. in fine, a facut circuit separat pentru ele, a mutat releul si siguranta bla bla dar a ramas o mare problema: martorul din bord !
      vai de mine cat m-am contrazis cu omul ala: el o tinea pe a lui ca nu ca ala nu avea cum sa se aprinda desi eu stiu sigur ca inainte mergea.
      nu stiu cum a fost facuta instalatia inainte, dar sunt fer convins 100% ca se aprindea.
      acum ramane dilema cum sa il fac sa se aprinda iarasi?
      poate ma puteti ajuta.. multumesc

      Comment


      • salut, vreau si eu sa schimb un bec intrun proiector ca s-a ars si sa schimb si tot proiectorul de pe o parte... stie cineva daca este posibil sau trebuie mers la service pt asta? se poate schimba pe acolo pe sub bara? am vazut ca este un capac montat acolo si ma gandesc ca daca se desfac suruburile in stea, am luat cheie pt asta) se pot schimba atat becul cat si tot proiectorul... pls explicati-mi cei care ati facut asta cum se face si daca e posibil
        Logan laureat 1.2

        Comment


        • Originally posted by Ndrey View Post
          salutare tuturor, v-as fi tare recunoscator daca m-ati putea ajuta cu o problema.
          pe scurt, am un ambiance ph1 care pana acum o saptamana a avut alarma si un fel de instalatie de flash-uri (nu ma pricep prea bine) pe care erau legate si proiectoarele.
          am fost cu masina in service sa imi demonteze alarma si flash-urile, iar dupa ce a pus totul la loc, nu mai mergeau proiectoarele. in fine, a facut circuit separat pentru ele, a mutat releul si siguranta bla bla dar a ramas o mare problema: martorul din bord !
          vai de mine cat m-am contrazis cu omul ala: el o tinea pe a lui ca nu ca ala nu avea cum sa se aprinda desi eu stiu sigur ca inainte mergea.
          nu stiu cum a fost facuta instalatia inainte, dar sunt fer convins 100% ca se aprindea.
          acum ramane dilema cum sa il fac sa se aprinda iarasi?
          poate ma puteti ajuta.. multumesc
          pentru a ti se aprinde din nou martorul, tragi un fir de la + dupa intrerupator/bloc de lumini la pinul 6, mufa neagra din bord!

          Originally posted by logan5 View Post
          salut, vreau si eu sa schimb un bec intrun proiector ca s-a ars si sa schimb si tot proiectorul de pe o parte... stie cineva daca este posibil sau trebuie mers la service pt asta? se poate schimba pe acolo pe sub bara? am vazut ca este un capac montat acolo si ma gandesc ca daca se desfac suruburile in stea, am luat cheie pt asta) se pot schimba atat becul cat si tot proiectorul... pls explicati-mi cei care ati facut asta cum se face si daca e posibil
          daca ai rabdare, se poate, eu am schimbat un proiector la mcv.ul unui prieten si am reusit asta fara sa dau bara jos!
          Last edited by nicu_rcn; 28 October 2011, 20:59. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • ) Ma trezesc si eu acuma...Am cred un preferance am geamuri electrice fata am si airbag pasager banuesc ca e preferance ca nici eu nu mai stiu...Ok am achizitionat o maneta cu comanda pt proiectoare cablu si suporti + proiectoare Din cate am inteles eu montajul tre sa fie f simplu.. Mufa de la maneta veche ar trebuii sa potriveasca perfect cu cea de la maneta noua? Pe urma doar montez proiectoarele si leg cablul cu mufe de la conectorul de sub baterie la proiectoare?...Multumesc..

            Comment


            • in primul rand citeste versiunea de echipare, pe usa din dreapta
              da, mufa se potriveste la fix, si da, ramane sa conectezi cablajul "Y" la mufa de sub baterie, apoi la proiectoare, spor la treaba si revino daca intampini dificultati!
              sigpic

              Comment


              • eu am Versiunea Ambiance si avea deja toate cablurile Trase + Maneta cu buton pt proiectoare .. Oare dc ?
                http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

                Comment


                • Saluatare! Momentan am proiectoarele actionate de un buton pus de mine in bord. Acum am achizitionat de pe o Laguna 1 un "bloc de lumini" cu buton pt proiectoare. Stie cineva cum se lega firele la bloc, ca sa anulez acel buton?

                  Comment


                  • Va salut. Cum pot trage si eu un fir din habitaclu la motor? Cum sa ajung?

                    Comment


                    • Desupra pedalei ambreiajului ai un "dop" din cauciuc, il tragi putin spre tine, treci firul, iti va iesi in spatele vasului de expansiune.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Multumesc Urs. Am rezolvat! Inca o intrebare. As putea monta proiectoarele fara suporti pe un preferance?
                        O alta intrebare, la preferance, doar trebuie montate proiectoarele si schimbata maneta pentru a fi functionale? Ma refer, mai trebuie sa trag un vreun cablu de la motor in habitaclu la mufa de la maneta pentru a activa proiectoarele?

                        Am rezolvat! Multumesc URS!
                        Last edited by VlaD2803; 15 December 2013, 17:08. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Sincer, eu consider ca proiectoarele sunt un mare fas, in 5 ani de cand am Logan nu le-am folosit deloc, nici pe ceata nu m-au ajutat sa vad mai bine (da, sunt setate cum trebuie).

                          Insa ma deranjeaza cand taranii ma orbesc cu proiectoarele aprinse ziua sau in nopti de vara cu ser senin.

                          Comment


                          • Eu le mai aprind noaptea pe stradute si pe serpentine, ca lumineaza in lateral si ai incredere ca intrii fara sa dai de vreo groapa, un caine, un copil, ceva. Un fel de "cornering lights" cum are grupul VW/Audi/Skoda. In fata nu bat decat 4-5m ba chiar am facut un test si am mers noaptea 2-3 secunde doar cu proiectoarele si nu vedeam mai nimic in fata, doar in lateral. Probabil daca incarcam masina cu 4-5 oameni bateau mai sus si deveneau suparatoare.
                            Si eu sunt deranjat de farurile reglate prost, dar de proiectoare mult, mult mai rar. In schimb stopurile (rosii) de ceata....

                            Comment


                            • Proiectoarele reglate bine nu au voie sa orbeasca participantii la trafic din sensul opus, iar cei care fac asta, fie au shimbat proiectorul sau proiectoarele si nu le-au reglat corespunzator.
                              ps. proiectoarele sunt foarte utile.

                              Comment


                              • da sunt foarte utile mai ales in perioada asta
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google