-Montare Cārlig Remorcă Detalii despre piese auto si accesorii Logan Piese Dacia Logan : placa si disc ambreiaj , curea si role distributie , radiator apa , compresor ac , condensor ac , disc frana , caseta directie , pompa inject ,pompa apa , geam oglinda brat bascula fata , bieleta directie , bieleta antiruliu , electro ventilator , far logan , lampa stop , bara protectie Montare Cārlig Remorcă - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Forum Dacia Logan > Detalii despre piese auto si accesorii Logan

Detalii despre piese auto si accesorii Logan Piese Dacia Logan : placa si disc ambreiaj , curea si role distributie , radiator apa , compresor ac , condensor ac , disc frana , caseta directie , pompa inject ,pompa apa , geam oglinda brat bascula fata , bieleta directie , bieleta antiruliu , electro ventilator , far logan , lampa stop , bara protectie

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

Montare Cārlig Remorcă

Detalii despre piese auto si accesorii Logan

Raspunde

Thread Tools
Vechi 17th February 2010   #1
LNT
Incepator

Data inscrierii: 08-01-2010
Motorizare : 1,4 MPi
Posturi: 3
Membru :
[Incepator]
Implicit Montare Cārlig Remorcă

Varză mai e forumul ăsta...
La căutare nu primesc aproape nimic relevant iar pe unde am mai găsit topicuri īnchise de moderatori link-ul dat de ei nu merge:
Citat:
No Thread specified. If you followed a valid link, please notify the administrator
Am cumpărat un cārlig de remorcare la care am schema de montaj dar nu şi pentru partea electrică. Adică am o poză cu priza şi ce rol are fiecare pin īnsă nu mă ajută prea mult. Are nişte contacte (dacă se pot numi aşa) foarte ciudate, nu m-am prins cum ar trebui să le montez. O să pun o poză diseară. Īntrebarea mea este: de ce am nevoie pentru a mă lega la instalaţia electrică? Adică presupun că voi lega firele de la priză la unul din stopuri, dar nu ştiu cum arată īnăuntru, nu am desfăcut unul pānă acum. Dacă are cineva vreo poză sau a mai montat şi ştie ce-mi trebuie (papuci electrici, mufe tip şaibă etc) sau o poză ar fi de ajutor. Īncă o īntrebare, pe unde pot trage firele de la priză īn portbagaj? Sper că nu va trebui să dau găuri...
LNT e offline   Reply With Quote
Vechi 17th February 2010   #2
bolo
Loganist de 5 stele

bolo's Avatar

Data inscrierii: 08-05-2008
Motorizare : 1.6 MPI "Under Construction"
Varsta: 34
Posturi: 1,524
Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Sibiu ]
Implicit

eu am legat firele care vin din mufa de pe carlig, direct la firele care vin la stopul din stanga spate ( partea soferului ). direct pe cabluri, am dezizolat si am izolat inapoi...
in portbagaj, sub mocheta din "gaura" din spatele oalei, pe laterala stanga, pe podea daca pot spune asa, acolo sub cric, e un dop mare oval de plastic sau cauciuc...
eu am tras cablul pe sub masina, prins de bara aia patrata a carlibului, si l-am infipt prin acel dop mare oval, am dat cu silicon de am prins cablul de dop, sa nu intre mizerie pe acolo...si gata
daca vrei, incerc sa vad daca mai pot face poza la cum iese cablul prin dop in portbagaj, acum am izolat si sa vad daca pot da la o parte fonominu, daca pot, iti fac o poza, daca nu, sper sa te ajute descrierea
Vechi 17th February 2010   #3
blackufo
Loganist de 5 stele

blackufo's Avatar

Data inscrierii: 08-01-2008
Motorizare : benzina
Varsta: 49
Posturi: 1,400
Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Sibiu ]
Implicit

daca ai carlig original dacia renault ,automat o sa ai la celalalt capat al prizei o mufa dubla, o mufa se imperecheaza cu mufa de la stop ,iar cealalta la instalatia masini ,ii foarte simplu ,daca nu ai de origine , va trebui sa-l cauti pe nea georgel electriceanu ,sa-ti monteze priza , ca sa poti introduce firele in masina ,sunt o gramada de gauri obturate cu plastic, deci ,automat trebuie sa te murdaresti umpic.........pune poze sa vedem ce ai.
blackufo e offline   Reply With Quote
Vechi 17th February 2010   #4
bolo
Loganist de 5 stele

bolo's Avatar

Data inscrierii: 08-05-2008
Motorizare : 1.6 MPI "Under Construction"
Posturi: 1,524
Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Sibiu ]
Implicit

hai sa te ajut cu locul pe unde am tras eu cablul si m-am uitat si eu mai bine, am si eu acele 2 mufe in capatul cablului original venit cu carligul, nu le-am vazut ca is izolate cu cablul, sa nu atarne
in poza se vede incercuita gaura unde e acel capacel de plastic sau cauciuc, e bine sa dai gaura sa strecori fortat cablul prin ea, nu sa faci gaura mult mai mare decat diemetrul cablului, pentru ca altfel tot ce e afara va intra si in masina si apoi dai cu silicon sa prinzi cablul de acel capac.
bafta
Attached Images
File Type: jpg 25052009_003 aaaaa.JPG (193.3 KB, 35398 views)
Vechi 29th May 2010   #5
bogdan_sbg
Avansat

bogdan_sbg's Avatar

Data inscrierii: 09-04-2010
Motorizare : 1,5 DCI
Posturi: 138
Membru :
[Avansat]
Implicit

daca cumperi carligul de la reprezentanta , ai montajul gratuit si nu te va durea capul pe unde sa tragi firele ...
bogdan_sbg e offline   Reply With Quote
Vechi 29th May 2010   #6
radu2008
Loganist de 5 stele

radu2008's Avatar

Data inscrierii: 07-02-2008
Motorizare : 1.6 8v-GPL,kiss fm+w bora16,16/cat.BE,CE
Varsta: 27
Posturi: 3,471
Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Sibiu ]
Implicit

Eu cand am intrebat la reprezentanta nu era gratuit montajul!
radu2008 e offline   Reply With Quote
Vechi 29th March 2011   #7
brego83
Initiat

Data inscrierii: 27-07-2009
Motorizare : 1.4 mpi
Posturi: 26
Membru :
[Initiat]
Implicit

salut.
stie careva daca la montajul crligului se dau gauri in lonjeron pt a prinde bara suport pt carlig sau sunt niste gauri date din fabrica?!
brego83 e offline   Reply With Quote
Vechi 29th March 2011   #8
florinc_99
Loganist de 5 stele

florinc_99's Avatar

Data inscrierii: 13-05-2009
Motorizare : 1.4 16/2v
Varsta: 27
Posturi: 906
Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Kronstadt]
Implicit

sunt gauri date din fabrica, au doar niste capacele
Vechi 29th March 2011   #9
blackufo
Loganist de 5 stele

blackufo's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Sibiu ]
Implicit

pe o parte sunt capace de plastic dar pe partea opusa era folie acoperita cu antifon sau cum ii spune care te incurca putin la introducerea suruburilor , aaaaaaa daca tin minte la berlina era posibilitatea sa bagi manuta si sa cureti cu un cutter dar la mcv ii putin mai greu accesul,dar cu rabdare si perseverenta te descurci.(am montat in regim propiu carlig si la berlina si la mcv)ptr. sfaturi nu ezitati.
Vechi 13th May 2011   #10
zett
Initiat

Data inscrierii: 13-11-2007
Motorizare : 1.5 dci 70CP
Posturi: 40
Membru :
[Initiat]
Implicit Sfaturi pt montare carlig

Am montat si eu carlig la Golanu meu berlina.
Pasul 1. (in portbagaj)
In portbagaj in laterale (locasurile acele mai adanci, unde tineti una alta), daca pipaiti cu mana pe partea cu rota de rezerva gasiti cate doua capacele de plastic. Scoateti capacele, iar cu ajutorul unei surubelnite (pe care o bagati prin gaura respectiva) indepartati acele protectii de pe lonjeroane care sunt acoperite cu antifon(sau ce o fi acela) pe urma introduceti suruburile cu distantierele corespunzatoare.
Pasul 2. (sub masina)
Flansele de metal se prind in suruburile din lonjeroane (dar nu stranse de tot, pt ca trebuie sa intre intre ele bara)

Pasul 1 -in portbagaj-
I.In portbagaj in laterale (locasurile acele mai adanci, unde tineti una alta), daca pipaiti cu mana pe partile cu rota de rezerva gasiti cate doua capacele de plastic. Scoateti capacele, iar cu ajutorul unei surubelnite (pe care o bagati prin gaurile respective) indepartati acele protectii de pe lonjeroane care sunt acoperite cu antifon(sau ce o fi acela)
II. pe urma introduceti suruburile cu distantierele corespunzatoare.

Pasul 2. (sub masina)
I.Flansele de metal se prind in suruburile din lonjeroane (dar nu stranse de tot, pt ca trebuie sa intre intre ele traversa)
II.Traversa se prinde de acele flanse(sau cum le-o zice) - traversa ca sa intre sub bara trebuie sa miscati cu grija de ea-
III.Strangeti bine suruburile de la I. -eu am dat cu niste vaselina pe ele-
IV.Montati carligul de traversa.

Last edited by zett; 13th May 2011 at 16:12. Motiv: Automerged Doublepost
zett e offline   Reply With Quote
Vechi 28th November 2011   #11
tzava
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 09-05-2008
Motorizare : 1.6 8v R
Posturi: 318
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Dragi colegi sa va fereasca D-zeu sa aveti un incident in trafic in care sa fie implicat si sistemul vostru de tractare(carligul),deoarece conform legislatiei veti avea mari necazuri.Chiar si in cazul in care cineva o sa va tamponeze din spate il veti despagubi
tot voi pe el din cauza ca nu ati montat intr-un service autorizat in montarea sistemelor de tractare.De 2 zile umblu si eu deoarece mi-am achizitionat un astfel de carlig si trebuie montat in service deoarece si la RAR si la Politie au zis acelasi lucru.In trafic au zis ca nu se va lega nimeni de voi sa va intrebe ce si cum,dar in caz de incident o sa va trebuiasca hartia semnata si stampilata de la service.numai bine si la cat mai putin posibil incidente
tzava e offline   Reply With Quote
Vechi 28th November 2011   #12
IancuMIC
Moderator

IancuMIC's Avatar

Data inscrierii: 22-10-2011
Motorizare : 1.6 16v, 1.5 dCi
Posturi: 10,790
Membru :
[Moderator]
Implicit

Nimic mai adevarat.Si pe mine m-a batut gandul sa-mi montez un carlig de remorcare si am renuntat. La Dacia unul omologat, cu manopera costa cam 800ron.
Vechi 29th November 2011   #13
stefano xlf
Organizator de Intalniri

stefano xlf's Avatar

Data inscrierii: 13-01-2009
Varsta: 41
Posturi: 908
Membru :
[Organizator de Intalniri]
Implicit

Dar ce treaba are cu carligul de remorcare daca nu este montat an servisuri autorizate.Cum asa daca fraerul intra in mine ca nu_i atent si eu am cui de remorcare sa-i fac masina . Este cumva lege data pt asa ceva ,ca nu am auzit pana acum de asa ceva.Ma facut curios treaba asta ca si eu am carlig de remorcare facut de mine si montat tot de mine .Sa vedem ce o sa fie la itp an februarie daca o sa-mi zica ceva de el.Totusi multumim pt informatii si am sa antreb vreun politai daca e asa cum ai povestit[ tzava ]
Vechi 29th November 2011   #14
IancuMIC
Moderator

IancuMIC's Avatar

Data inscrierii: 22-10-2011
Motorizare : 1.6 16v, 1.5 dCi
Posturi: 10,790
Membru :
[Moderator]
Implicit

Cel putin la masinile aflate inca in perioada de garantie,interventia la instalatia electrica, fara sa utilizezi kitul electric cu care vine carligul si montajul in afara unitatilor Dacia poate crea reale probleme in cazul unor defectiuni legate de de sistemul electric;sa nu mai vorbim de ITP in cazul unui carlig neomologat.
Vechi 29th November 2011   #15
blackufo
Loganist de 5 stele

blackufo's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
[LoganClub Sibiu ]
Implicit

http://www.loganclub.ro/forum/omolog...08.html?t=6108
uite un topic deshis cu ceva vreme in urma ,unde la fel ca si d-voastra eram stresat de omologari , montari etc ,,,,,, studiati-l va rog , iar cu chestia ca se catara unul pe carlig ,exact problema lui ii , neatentia se plateste .
Vechi 2nd December 2011   #16
vladoi
Loganist de 5 stele

vladoi's Avatar

Data inscrierii: 16-11-2008
Motorizare : 1,5 dci
Posturi: 715
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Cine doreste ajutor i pot spune eu exact firele pe culori ca si cum vin,eum am luat de la un prieten si mi-am facut si eu cu succes,
vladoi e offline   Reply With Quote
Vechi 31st January 2012   #17
adynitu
Incepator

Data inscrierii: 12-11-2007
Membru :
[Incepator]
Implicit

Mi-am cumparat un carlig cu kitul electric inclus dar nu are mufe pentru conectarea la instalatia masinii, aveti idee unde gasesc separat acele mufe? Am gasit codul pentru cablajul original 6001998076, este cel din imagine, mie imi trebuiesc doar cele 4 mufe mici care fac legatura intre cablajul carligului, cablajul masinii si triple. Masina este Logan berlina din februarie 2007, stiu ca difera mufele fata de modelul mai nou.
Attached Images
File Type: jpg 6001998076.jpg (110.2 KB, 1277 views)

Last edited by adynitu; 31st January 2012 at 14:14.
adynitu e offline   Reply With Quote
Vechi 31st January 2012   #18
ssandulescu
Fidel ;)

ssandulescu's Avatar

Data inscrierii: 25-01-2012
Motorizare : 1.4 benzina
Varsta: 33
Posturi: 170
Membru :
[Fidel ;)]
Implicit

Parerea mea este sa mergi intr-un service autorizat particular pt ca cu electrica nu e de joaca poti sa iei foc
ssandulescu e offline   Reply With Quote
Vechi 1st February 2012   #19
adynitu
Incepator

Data inscrierii: 12-11-2007
Membru :
[Incepator]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de ssandulescu Vezi Post
Parerea mea este sa mergi intr-un service autorizat particular pt ca cu electrica nu e de joaca poti sa iei foc
Am sunat la Daperom Pitesti si nu au nici ei cablajul pentru modelul vechi, mi-au zis ca si electricienii lor au facut o adaptare intre mufa din tripla si modelul nou de cablaj deci tot nu e in regula.
adynitu e offline   Reply With Quote
Vechi 7th July 2012   #20
VlaD2803
Loganist de 5 stele

VlaD2803's Avatar

Data inscrierii: 19-10-2011
Motorizare : 1.4 MPI
Posturi: 787
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Baieti, cat e un carlig cu toate cablaraiele?
Nu stiam ca trebuie sa merg la RAR cu ea pentru acte, sau nu?
Deci sa inteleg ca in service sa-l montez. E important oricum un d'asta!
VlaD2803 e offline   Reply With Quote

Raspunde

Sari la Forum

Tags
carlig, montare, remorcă

Thread Tools

Reguli de Postare