Montare Cârlig Remorcă

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Cati dintre cei care v-ati montat acasa carlgele auto ati facut ITP-ul?
    Intreb pt ca stiu ca trebuie montat in service acreditat RAR. Urmeaza sa-mi montez si eu unul si vreau sa fiu pus in tema...
    Cainele care latra nu musca!

    Comment


    • #47
      Eu l-am montat singur iar la ITP nu am avut nevoie de niciun act de provenienta sau montaj carlig tractare.

      Comment


      • #48
        La ITP nu se cere niciun act.
        I HAVE A !sigpic
        fara linkuri externe in semnatura

        Comment


        • #49
          Originally posted by Fyrestarter View Post
          Eu l-am montat singur iar la ITP nu am avut nevoie de niciun act de provenienta sau montaj carlig tractare.
          La I.T.P. nu trebuie sa demonstrezi unde le-ai montat, daca faci I.T.P. si la remorca trebuie sa corespunda luminile de pe remorca cu cele de pe masina !

          Comment


          • #50
            Era raspunsul meu la intrebarea lui fordiesel...

            Comment


            • #51
              Eu am avut carligul montat de mine si am fost la RAR sa omologhez gazul si nu mi-ai zis nimic de carlig. Aveam actele care l-eam primit cand am luat carligul adica garantia de conformitate sau asa ceva, dar nu aveam dovada ca l-am montat in service autorizat. Dar din cate stiu eu nu trebuie omologat carligul daca il montezi ulterior, cu conditia sa fie omologat de cand il cumperi (adica sa nu fie fabricat artizanal) si sa aiba datele inscrise pe placuta de langa priza. Am intrebat o cunostinta care lucreaza la dacia si face itp si asa mi-a zis.

              Comment


              • #52
                Am rezolvat si problema becurilor ABS si cel al franei de mana...era arsa o siguranta )
                Va salut si va doresc drumuri bune!!!
                MCV 1,5dci

                Comment


                • #53
                  carlig remorcare dacia logan

                  stie cineva cum se monteaza un carlig de remorcare pe logan....dar nu
                  doar teorie...niste poze ar fi super...sau chiar un filmulet....multumesc...

                  mail:vodalin2004@yahoo.com

                  Comment


                  • #54
                    IancuMic ti-ai mai montat carlig? Vreau si eu sa-mi pun deoarece mi-am gasit azi dim numarul de inmatriculare spate julit si putin bara. Numai idioti/idioate(vad din ce in ce mai multe maimute la volan) pe strazi in zilele noastre. Eram impotriva celor care isi pun carlige doar ca sa nu fie loviti, insa la jungla din zilele noastre este foarte practic.
                    Daca ti-ai pus de unde si cat ai dat?

                    Comment


                    • #55
                      Încă nu mi-am montat, dar nici nu am avut timp sa caut; poate mai spre vara.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by alin2013 View Post
                        stie cineva cum se monteaza un carlig de remorcare pe logan....dar nu
                        doar teorie...niste poze ar fi super...sau chiar un filmulet....multumesc...

                        mail:vodalin2004@yahoo.com
                        Recunosc sunt vinovat,nu am poze,dar cel ce mi a montat mie nu a demontat bara,ceva.Eu doar i-am tinut contra prin portbagaj si el pe dedesubt tot infileta!!
                        Recomand de aici,e vreo 40 transportul http://carligederemorcare. ro/carlige-remorcare/327-carlig-remorcare-dacia-logan-327.html.Eu am cumparat din Bucuresti pentru Logan,ulterior am dat de acest site.Sunt poloneze carligele!
                        Last edited by micutzu666; 1 April 2013, 15:00.
                        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                        Comment


                        • #57
                          Ăla demontabil, Typ AA, mi-ar place.
                          Pentru cine se pricepe să-l monteze singur, e tentant, mai ales că are inclusa şi instalaţia electrică; rămâne în baza de date.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #58
                            Eu am intrebat pe site la RAR despre montaj si mi-au raspuns asta (am facut copy /paste) din emailul meu:

                            Carligul de remorcare trebuie sa fie un produs certificat de RAR si sa poarte marca de omologare.Montajul unui carlig de remorcare pe un autoturism se accepta de catre RAR numai daca este efectuat de catre un atelier autorizat pentru modificari constructive conform Legii nr.222/2003. Lista atelierelor autorizate pentru astfel de activitati se afla publicata pe adresa WWW.rarom.ro la pagina OCS- Ateliere care efectueaza modificari constructive si aplicare folii(ultimul rand) sau va poate fi pusa la dispozitie de catre personalul abilitat din cadrul reprezentantei RAR din judetul de domiciliu.
                            Cainele care latra nu musca!

                            Comment


                            • #59
                              Am cumparat un carlig de remorcare (second-hand) fara instalatia electrica aferenta. Acum nu stiu daca ar fi bine sa cumpar instalatie electrica de protectie (can-bus) sau sa fac legaturile clasice fara protectie (cu o siguranta fuzibila de protectie pe minus-)
                              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                              Comment


                              • #60
                                Sal,la ce masina il vei monta?De ex la OCTAVIA1 nu e nevoie de instalatie cu canbus!
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google