Montare CB Pe Ambiance 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montare CB Pe Ambiance 1.2 16V

    Salut!
    Am vazut ca sunt multi care monteaza CB pe 1.4, 1.5 si 1.6, dar nu am gasit si pentru 1.2!
    Stie cineva cum se monteaza, avand in vedere ca are altfel de calculator de injectie(Continental SIM32)? Ma intereseaza care este pinul pentru debit carburant, ca in rest cred ca e la fel, adica integratul se lipeste in locul celuilalt si butonul pentru derulare informatii se trage la fel!
    Ma poate ajuta cineva? Sunt din Braila! La Bucuresti am gasit, dar nu am drum!
    Multumesc!

  • #2
    am reusit sa-mi montez CB! daca vreti ajutor, contactati-ma!

    Comment


    • #3
      cat te-a costat toata operatiunea ?

      Comment


      • #4
        Originally posted by adaniel69 View Post
        am reusit sa-mi montez CB! daca vreti ajutor, contactati-ma!
        Daca tot ai deschis thread poate si impartasesti celor de pe forum.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          Mai trebuie sa ma lamuresc cum se calculeaza kilometrii din cip!

          Deoarece eu am dat comanda de cip, am avut doar de schimbat cipul, de demontat, facut legaturile si montat la loc!

          Pe scurt: se da ceasurile jos, se schimba cipul si se fac urmatoarele legaturi:
          1) din cutia cu sigurante de la motor se introduce un pin in gaura A6 si se trage fir pana la bord in mufa gri pinul 19!
          2) se mai trage un fir din mufa neagra(de la bord) pinul 23 pana la - aici exista doua variante:
          - daca faci cu maneta originala, se trage la pinul B7 al manetei;
          - daca vrei sa pui cu un buton tip valet, se trage la acel buton, celalalt pin al butonului sa fie legat la masa(minus).

          Aceste legaturi sunt valabile numai pentru motorul 1.2 16V Euro 5 cu ECU Continental SIM32! Nu stiu exact cum e la altele! Daca aveti acest model de ECU este la fel, chiar daca ai Euro4!

          Si cam atat!
          La mufele de la bord si mufa cu sigurante de la motor merg pini de la floppy, de la o sursa de alimentare! Mufa de la maneta e mai ciudata, nu stiu de unde ati putea face rost!

          Trebuie sa aflati versiunea softului intrand in meniul secret: cu contactul oprit, tineti apasat pe butonul de resetare km existent si puneti contactul! Mentineti apasat acel buton pana apare versiunea de soft!
          Eu am avut 81101 si ca sa pot activa CB am avut nevoie de versiunea 81102! Se scrie in cip softul, cu numarul de km aferenti!

          In principiu nu e foarte greu, mai greu e de schimbat cipul ca e SMD si se lipeste foarte greu! Trebuie sa ai maini de chirurg! Am injurat putin pana l-am lipit, mai ales ca am avut pistol de lipit dinala cu sarma de cupru! Era bun unul cu varf ascutit!
          Va stau la dispozitie cu alte detalii!

          PS: M-a costat 100 de lei + transport -> maneta originala, cipul si pinii de legatura!
          Last edited by adaniel69; 16 May 2011, 09:12. Reason: explicatie

          Comment


          • #6
            cineva care se ocupa cu activare CB in craiova mi-a zis ca a mai montat si arata consum eronat.daca a mai activat cineva CB in craiova spuneti-mi si mie.

            Comment


            • #7
              e complicat cu artificii, mai bine ceri la fabrica optional CB

              Comment


              • #8
                Originally posted by laur @ View Post
                cineva care se ocupa cu activare CB in craiova mi-a zis ca a mai montat si arata consum eronat.daca a mai activat cineva CB in craiova spuneti-mi si mie.
                da eu azi . cu versiunea 81102

                ,,DE_TOATE,,

                Comment


                • #9
                  Vad ca nu ai trecuta, la profil, motorizarea de 1.2 - kti!
                  Cat te-a costat si cine ti-a activat CB-ul?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by laur @ View Post
                    cineva care se ocupa cu activare CB in craiova mi-a zis ca a mai montat si arata consum eronat.daca a mai activat cineva CB in craiova spuneti-mi si mie.
                    am 1,4 dar este un raspuns la ....astea

                    ,,DE_TOATE,,

                    Comment


                    • #11
                      poti sa vezi de exemplu cantitatea de benzina prin meniul secret, la ce sa mai pui si CB?

                      Comment


                      • #12
                        ca sa nu opresti in mijlocul drumului daca esti curios ce consum mediu ai si cam cati km mai poti merge pana sa alimentezi, basca sa nu socotesti cu rigla toate chestiile astea.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by DORU BUTEAN View Post
                          poti sa vezi de exemplu cantitatea de benzina prin meniul secret, la ce sa mai pui si CB?
                          Fiindca e mult mai precis (metoda cu litri are marja de eroare mare) si iti indica si alte chestii ? Plus ca asa cum a zis Seba, vrei sa opresti de fiecare data masina sa verifici consumul mediu ?
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by DORU BUTEAN View Post
                            poti sa vezi de exemplu cantitatea de benzina prin meniul secret, la ce sa mai pui si CB?
                            pt ca cb-ul arata direct litrii de combustibil consumati pe distanta efectuata

                            ,,DE_TOATE,,

                            Comment


                            • #15
                              am un logan 1.2. 16 v 75 cp luat in 10.2010 varianta ce a mai "cheala".se poate monta cb pe el si cat mar costa??????

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google