Montare CB Pe Ambiance 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Da, se poate monta!
    Daca nu te pricepi, poti lua legatura cu Gabi din Sibiu(0744694027)!
    Se ocupa de montaj!
    La mine merge ceas! Si mi l-am montat singur!

    Comment


    • #17
      Originally posted by cosmin0106 View Post
      am un logan 1.2. 16 v 75 cp luat in 10.2010 varianta ce a mai "cheala".se poate monta cb pe el si cat mar costa??????
      trebuia sa spui si varianta de soft ex:8xxx1
      cu un dump.bin bun si o chinuiala la identificarea firului in conectorul de la ecu injectie (continental) si ceva migaleala se poate face sa mearga corect.

      ,,DE_TOATE,,

      Comment


      • #18
        trebuia sa spui si varianta de soft ex:8xxx1


        si unde vad eu varianta de soft?????

        Comment


        • #19
          trebuie sa intri in meniul secret al bordului:
          - sa nu ai cheia in contact;
          - tii apasat pe butonul acela de unde vezi kilometrajul partial si pui contactul!
          - tii apasat pe acel buton pana apar niste cifre pe bord si aceea e versiunea de soft!
          Cel mai probabil ai 81101!

          Comment


          • #20
            da

            81101 este tipul de soft

            Originally posted by DORU BUTEAN View Post
            poti sa vezi de exemplu cantitatea de benzina prin meniul secret, la ce sa mai pui si CB?
            spune-mi te rog cum vezi cantitatea de benzina in meniul secret???
            Last edited by cosmin0106; 27 September 2011, 10:24. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #21
              dupa ce ai intrat sa vezi versiunea de soft, mai apesi de cateva ori pe acel butonas pana apare o cifra si dedesubt litera L(de la litri). de exemplu daca ai doua liniute, o sa iti afiseze de exemplu 12 L!(am dat un exemplu, poti s ai si 14 litri cu doua liniute!)

              Comment


              • #22
                mersi mult.

                Comment


                • #23
                  si nu uita daca se aprinde martorul (peco) nu mai arata litrii ci numai liniute asta pana dupa alimentare dar cel putin o pavela aprinsa.

                  ,,DE_TOATE,,

                  Comment


                  • #24
                    Daca vb cu vineva si imi pune CB cu maneta originala pierd garantia la masina ? Aia de la representanta cand merg la verificarea periodica isi dau seama ca e umblat ?

                    Si apropo de meniul secret am fost la reprezentantă să îmi văd masina şi am dat să văd în meniul secret câti litri de benzină are şi un băiat de acolo s.a luat d e mine că cică dacă mai fac aşa ceva de câteva ori îl distrug. I.am zis prietene la taxiul meu fac de zeci de ori zilnic asta şi nu are nimic. Apoi când a văzut că mă ţin cu el a zis că nu îmi zice repercusiunile. Ar fi acestea ?
                    Last edited by enryku; 26 October 2011, 23:22. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #25
                      Daca te gasesc aia acolo eu zic ca pierzi garantia pe partea electrica asa ca mai bine mergi fara cb cat mai ai garantie, sau dute la iei la service dar te usuca aia.

                      Comment


                      • #26
                        Buna ziua Sunt din Argentina, pare rău, dar mi român este nulă, pentru că am vrut să văd cum nu înţelege destul de conexiune care descrie ADANIEL69, între PIN-ul 19 al Consiliului de panoul cu A6 PIN-ul, dar nici o distincţie este că periferic este UHC, sau ECU ............. Apreciem ajutorul dvs. şi pot, de la distanţă, trebuie doar să întreb!

                        Hello I'm from Argentina, sorry but my Romanian is void, because I wanted to see as not quite understand the connection that describes ADANIEL69, between pin 19 of the panel board with pin A6, but no distinction is that peripheral is the UHC, or the ECU ............. appreciate your help and I can, from a distance, you just have to ask!

                        Comment


                        • #27
                          Hello guillote and welcome!
                          ECU is the box near battery and UCH is the box bellow the steering wheel(bellow board, on left)!
                          The connection for fuel flow should be made in the fuses box(near ECU) pin A6! The cable should go to gray jack of the board pin 19!
                          Hope that i've helped you!

                          Comment


                          • #28
                            thanks a lot!!! but I have doubts because the wiring is not the same here! .... A6 pin where it takes the information?? and how the signal should be sent to the onboard computer, a variation of tension? .. frequency? .... excuse my insistence, only found answers here! xD

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by adaniel69 View Post
                              Mai trebuie sa ma lamuresc cum se calculeaza kilometrii din cip!

                              Deoarece eu am dat comanda de cip, am avut doar de schimbat cipul, de demontat, facut legaturile si montat la loc!

                              Pe scurt: se da ceasurile jos, se schimba cipul si se fac urmatoarele legaturi:
                              1) din cutia cu sigurante de la motor se introduce un pin in gaura A6 si se trage fir pana la bord in mufa gri pinul 19!
                              2) se mai trage un fir din mufa neagra(de la bord) pinul 23 pana la - aici exista doua variante:
                              - daca faci cu maneta originala, se trage la pinul B7 al manetei;
                              - daca vrei sa pui cu un buton tip valet, se trage la acel buton, celalalt pin al butonului sa fie legat la masa(minus).

                              Aceste legaturi sunt valabile numai pentru motorul 1.2 16V Euro 5 cu ECU Continental SIM32! Nu stiu exact cum e la altele! Daca aveti acest model de ECU este la fel, chiar daca ai Euro4!

                              Si cam atat!
                              La mufele de la bord si mufa cu sigurante de la motor merg pini de la floppy, de la o sursa de alimentare! Mufa de la maneta e mai ciudata, nu stiu de unde ati putea face rost!

                              Trebuie sa aflati versiunea softului intrand in meniul secret: cu contactul oprit, tineti apasat pe butonul de resetare km existent si puneti contactul! Mentineti apasat acel buton pana apare versiunea de soft!
                              Eu am avut 81101 si ca sa pot activa CB am avut nevoie de versiunea 81102! Se scrie in cip softul, cu numarul de km aferenti!

                              In principiu nu e foarte greu, mai greu e de schimbat cipul ca e SMD si se lipeste foarte greu! Trebuie sa ai maini de chirurg! Am injurat putin pana l-am lipit, mai ales ca am avut pistol de lipit dinala cu sarma de cupru! Era bun unul cu varf ascutit!
                              Va stau la dispozitie cu alte detalii!

                              PS: M-a costat 100 de lei + transport -> maneta originala, cipul si pinii de legatura!
                              Bună ziua. Sunt din Argentina si eu sunt interesat în a face munca mea de pe Clio 2. Sper să pot ajuta.
                              Roman meu este nul, atunci voi folosi câteva imagini pentru a le explica, felicitări şi mulţumiri!

                              2) se mai trage un fir din mufa neagra(de la bord) pinul 23 pana la - aici exista doua variante:
                              - daca faci cu maneta originala, se trage la pinul B7 al manetei;
                              - daca vrei sa pui cu un buton tip valet, se trage la acel buton, celalalt pin al butonului sa fie legat la masa(minus).
                              făcut!




                              1) din cutia cu sigurante de la motor se introduce un pin in gaura A6 si se trage fir pana la bord in mufa gri pinul 19! unde?

                              fotografii de la masina mea

                              BOARD (tablero)


                              versiunea de bord (versión del tablero)


                              negru-bord conector-(conector negro -tablero-)


                              gri-bord conector (conector gris -tablero-)


                              ecu CONTINENTAL SIM32



                              conectori bord, ECU- (conectores ecu -tablero-)


                              siguranţe caseta fila (ficha caja fusibles)


                              acest A6? (este A6?)
                              alb-box sigurante detalii tab-ul (detalle ficha blanca -caja fusibles-)



                              felicitări şi mulţumiri! (saludos y gracias!)

                              Comment


                              • #30
                                i see that you have another type of socket! this is how it looks at my Logan 1.2!



                                But it's not enough to put 2-3 wires, you also need to change something on the board.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google