Montare ceasuri suplimentare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montare ceasuri suplimentare

    Salut ! Nu postez aiurea, am cautat si singurul thread pe aceasta tema e deja inchis fara a se fi dat prea multe explicatii in legatura cu montajul. Pe scurt, am achizitionat 3 ceasuri suplimentare fumurii: voltmetru, temperatura apa si presiune ulei. Din schemele lor electrice rezulta urmatoarele: toate trei se leaga pe plusul de contact cu masa la contact, pe pozitii si pe masa bloc lumini si fiecare mai are cate un cablu pentru senzorul pe care-l deserveste (temperatura apa si presiune ulei), voltmetrului fiindui necesar doar legarea de mai sus la contact si pozitie. Intrebarile mele:

    1 - la pozitii se leaga pe plusul permanent (pin B2) si pe masa bloc lumini (pin A6)?
    2 - la contact care este iesirea plus permanenta si care masa ?
    3 - stie cineva dimensiunile la gaurile de pe chiuloasa ale senzorului de apa si de ulei ? M-am gandit sa-i iau niste T-uri in care sa pun si senzorii existenti si pe astia suplimentari si am nevoie de acele cote.
    Multumesc.
    Last edited by ady_p; 17 January 2009, 08:14.
    sigpic
    Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

  • #2
    vorbeste cu felixb ca am vazut la el 3 ceasuri suplimentare
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      Felix are diesel si are ceasuri total diferite fata de ce am eu. Barboost (presiune in turbina) spre exemplu.
      sigpic
      Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

      Comment


      • #4
        ady_p, toate ca au trecut cam vreo 2ani de la ultima postare,ti le-ai mai montat?
        un ajutor pentru altii.....
        am gasit schema asta pentru senzori de ulei(cu mici modificari)
        Attached Files
        Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

        Comment


        • #5
          am o piesa ce trebuie facuta pe CNC.....ma poate ajuta careva?
          varianta finala o prezint dupa ce gasesc omul.multumesc
          asta e
          Attached Files
          Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

          Comment


          • #6
            Sal

            M am gandit ca sa montez si eu 2 ceasuri de presiune ulei si de temp apa ,are careva ideie daca gasesc pe la dezmembrari ceva ?unde sa le montez poate are careva poze.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google