Montare Modul Inchidere Centralizata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce anume sa legi acolo?
    GL-22-TOF

    Comment


    • modulul!am cumparat unul de la cei de la alfa rom trans se numeste safeguard si nici macar nu am firele cum sunt aratate in schema am mai putine si alte culori decat cele din schema!loganul meu este ambiance si am inchidere din cheie..dasta intrebam auzisem la cineva ca pot lega modulul la butonul din bord!



      acesta este modulul dumparat de mine numai ca in loc de cel roz il am tot maro!
      Last edited by maryusz; 2 February 2013, 11:14. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Modulul are telecomanda pentru actionare?
        In prezent cand incui de la sofer se incuie toate usile?
        Pune o poza reala cu modulul si firele lui.
        GL-22-TOF

        Comment


        • nu mai este nevoie!multumesc oricum!am legat firele rosu si negru si cele de semnalizare la UCH si cel albastru si cel verde la butonul de la consola centrala pentru usi!dar acum nu mai merge butonul din consola!da.. era un modul cu telecomanda tip briceag.celelalte fire le-am lasat libere nu stiu pentru ce erau!si usile din spate nu merg oricum nu mergeau nici inainte....am verificat si nu vine curent la motorase!

          Comment


          • Oricum nu ai facut bine ce ai facut acolo. Scoate firele legate la butonul din bord ca pe firele verde si albastru modulul iti da si +12 V si Masa, pe rand. Butonul functioneaza doar pe masa. Mai strici si UCH-ul.
            Firele verde si albastru se leaga La UCH, mufa mare, pinii B2 si B4.
            GL-22-TOF

            Comment


            • Acum ca m-am lamurit cu alarma(danielliviu stie despre ce e vorba), trebuie sa rezolv cu inchiderea.

              Mi-am montat singur o inchidere universala fara telecomanda, legand cele 2 fire direct de alarma. Functioneaza foarte bine dar am aflat ca un fir de la alarma trebuie legat la uch si in acest caz nu mai am de ce sa leg inchiderea.

              Am gasit ceva pe alt forum cum ca cele 2 fire de la inchidere s-ar lega pe semnalizare, ca atunci cand pun/iau alarma si licare avariile s-ar inchide/deschide usile. Mi se pare o aberatie, asta ar insemna ca daca as lasa masina pe avarii s-ar inchide si descide usile continuu, sau daca imi umbla un "binevoitor" la masina, acesta s-ar deschide singura. Cred ca ar trebui legata pe undeva pe la UCH si nu stiu exact unde.
              Am fost si la electrician si mi-a cerut 100 lei in coditia in care inchiderea e deja montata pe masina, el trebia sa lege doar 2 fire. Mi s-a parut enorm mai ales ca inchiderea a costat 50 lei.
              Attached Files

              Comment


              • damian888 firele alea 2,nu le legi nicaieri,le izolezi la capete,in cazu cand vei vrea sa pui alarma,cele 2 fire se leaga la comanda de inchidere/deschidere din alarma,firele alea daca le ,,,atingi,,cate unu,nu ambele odata,pe caroseria masinii vei vedea ca motorasele sunt actionate pe inchis/deschis
                daca ala tia cerut 100 de lei,pentru ce nu stiu,pui la posta o sticla de tuica de pruna,ca prin zona voastra se face tuica buna
                Last edited by nikuniku; 5 February 2013, 18:23.

                Comment


                • salut
                  am si eu o intrebare
                  in schema este firul rosu cu negru care trebuie dus la plusul motorasului de la usa imi poti spune te rog mai exact unde trebuie legat

                  Comment


                  • Originally posted by damian888 View Post
                    Acum ca m-am lamurit cu alarma(danielliviu stie despre ce e vorba), trebuie sa rezolv cu inchiderea.

                    Mi-am montat singur o inchidere universala fara telecomanda, legand cele 2 fire direct de alarma. Functioneaza foarte bine dar am aflat ca un fir de la alarma trebuie legat la uch si in acest caz nu mai am de ce sa leg inchiderea.

                    Am gasit ceva pe alt forum cum ca cele 2 fire de la inchidere s-ar lega pe semnalizare, ca atunci cand pun/iau alarma si licare avariile s-ar inchide/deschide usile. Mi se pare o aberatie, asta ar insemna ca daca as lasa masina pe avarii s-ar inchide si descide usile continuu, sau daca imi umbla un "binevoitor" la masina, acesta s-ar deschide singura. Cred ca ar trebui legata pe undeva pe la UCH si nu stiu exact unde.
                    Am fost si la electrician si mi-a cerut 100 lei in coditia in care inchiderea e deja montata pe masina, el trebia sa lege doar 2 fire. Mi s-a parut enorm mai ales ca inchiderea a costat 50 lei.
                    La cele doua fire poti sa pui butonul de blocare/deblocare din interior. Comunul pentru comanda fiind minusul.

                    Comment


                    • salut

                      imi cer scuze ca vin cu asemenea intrebari dar eu chiar nu inteleg...daca am un modul de inchidere si masina are inchidere din usa de la sofer si din butonul de la bord..inteleg ca trebuie sa leg niste fire pt a aplica mufa la modul dar nu inteleg de unde iau firele astea sa le leg???trebuie sa le leg peste alte fire care deja intra intr.o mufa?sau trebuie sa le pun eu papuci si sa le bag intr.,o mufa dupa masina???

                      Comment


                      • va multumesc!!

                        Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date cred ca o sa ma descurc acum ca m.ati ajutat fiecare cum ati putut! :x

                        Comment


                        • Salutare,
                          Am montat de curand si eu pe loganul meu un modul de inchidere centralizata, pentru ca puteam folosi inchiderea doar din butonul din bord.Am reusit sa il montez datorita explicatiilor de mai sus si cu ocazia asta multumesc celor care au postat,da doar inchiderea si deschiderea usilor.
                          Cu portbagajul am o mica problema:am actuator la portbagaj, pana acum l-am deschis dintr-un swich fara retinere din bord care este pe +12V,masa actuatorului e la caroserie.
                          Intrebarea mea e cum il fac sa imi functioneze din butonul din telecomanda inchiderii ca eu am incercat toate posibilitatile si nu functioneaza.
                          Va atasez si o schema a modulului.
                          Si inca ceva eu nu am firul roz pt sirena ultimul la mine este verde, iar cel pt portbagaj rosu/negru este albastru.
                          Multumesc!
                          schema modul.jpg

                          Comment


                          • E simplu. Firul albastru care comanda deschiderea portbagajului il vei folosi sa comande bobina unui releu.
                            Mai exact: un releu cu 4 pini, il vei lega astfel:
                            Bobina: pin 85 la +12V (permanent, prin siguranta) si pinul 86 la firul de comanda
                            Contactele releului: pin 30 la +12V permanent (prin aceeasi siguranta) si pinul 87 legat direct de actuato(ma rog, de firul care pleaca din buton spre actuator).
                            Tii apasat pe butonul de comanda a portbagajului de pe telecomanda 2-3 sec pana face un click releul si ar trebui in acelasi timp sa actioneze si actuatorul de la portbagaj.
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • Am o intrebare. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Inchiderea la logan e comandata pe + sau pe - ? Merci.

                              Comment


                              • Butonul din bord dă -(masă) pentru închidere sau deschidere.
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google