Montare Modul Inchidere Centralizata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Oricum, firul de plus pentru lampa de mers inapoi este crem la toate cablajele la care am lucrat pana acum. Cred ca la asta te refereai.
    GL-22-TOF

    Comment


    • #47
      Uite mufa despre care vorbeam. Scuze pt calitatea imaginii
      Attached Files

      Comment


      • #48
        Si mai precis in care mufa leg cele 2 fire. Am incercat in mufa mica maro de la UCH, pe pinii 8 - 17 si nu merge

        Comment


        • #49
          Nu imi dau seama de la ce poate fi mufa respectiva, nu seamana la fire cu nici una de pe berlina.
          Cat despre alarma, ar trebui sa mearga si incuierea / descuierea usilor din telecomanda alarmei. Cel putin din descrierea functiilor, merge sigur. Poate nu ai legat tu firele care trebuie de la alarma la UCH.
          Incearca, cu mufa UCH-ului conectata, sa pui la masa pe rand pinii 8 si 17. O sa se descuie / incuie usile.
          Poate reusesti sa faci o poza (o rezolutie mai buna) la mufa de la alarma, sa se vada toate firele si culorile lor.
          Asta in cazul in care nu ai un manual de instalare pentru ea.
          GL-22-TOF

          Comment


          • #50
            Pai alarma o am deja instalata pe masina din 2008. Nu am inchiderea legata. Masina nu a avut motorasele alea de la inchidere din fabrica. Cred ca astia de la dacia s-au gandit ca daca am decat 2 usi nu mai am nevoie de inchidere

            Comment


            • #51
              Pai in cazul asta trebuie sa montezi tu motorasele pe usi si apoi sa le legi modulul de inchidere la alarma. In acest caz, o sa ai nevoie de un kit de inchidere centralizata.
              GL-22-TOF

              Comment


              • #52
                Am o inchidere centralizata care e compusa din 2 motorse si un modul. Mai trebuir vreun releu?

                Comment


                • #53
                  Nu, motorasele se leaga la modulul respectiv (are relee incorporate). Apoi firele de comanda ale alarmei se leaga tot la acel modul. Optional poti pune si un buton interior pentru inchis / deschis.
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • #54
                    Pai asta nu stiu eu cum sa fac. Inchiderea are 2 fire(maro si alb) care trebuiesc legate la alarma. Problema e ca nu stiu unde anume sa le leg mai exact. Am cautat pe net manualul de instalare al alarmei mele si tot ce am gasit e asta:

                    Poate sti tu ceva

                    Comment


                    • #55
                      Cu firele alb si maro asa e.
                      Ia un aparat de masura si vezi pe care fir de la alarma care nu e legat nicaieri ai -12V (masa) cand armezi / dezarmezi.
                      GL-22-TOF

                      Comment


                      • #56
                        Si cum leg 2 fire la unul singur? ca banuiesc ca trebuie sa leg firul alb si firul maro

                        Comment


                        • #57
                          Alarma are fire separate pentru incuiat si descuiat ;)
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • #58
                            Am desfacut alarma sa vad unde duce fiecare fir si am observat la firele care duc la UCH un fir verde si unul albastru care nu sunt legate nicaieri. Am facut si 2 poze dar nu cred ca se observa mare chestie si am gasit si o imagine cu alarma asta
                            Attached Files

                            Comment


                            • #59
                              Am legat firele de la inchidere pe firele alea de la alarma. Alb cu verde si maro cu albastru. Cand armez se inchid usile, cand dezarmez usile raman inchise. Am mai gasit un fir alb subtire care nu stiu de unde este. Daca e de la alarma cum il leg? Cum leg 3 fire de la alarma la 2 fire de la inchidere?

                              Comment


                              • #60
                                Firul alb pe care l-ai gasit pe langa UCH e acolo din fabrica. Si nu are nici o functionalitate. E in plus.

                                Incearca sa pui pe rand, la masa, firele alb si maro de la inchidere. Ar trebui sa incuie / descuie usile.
                                Daca functioneaza corect, atunci masoara firele albastru si verde de la alarma.
                                Ca exemplu:
                                - la incuiere: firul albastru are -12V, cel verde nici un semnal.
                                - la descuiere: firul verde are -12V, cel albastru nici un semnal.
                                Daca in schimb pe firele de la alarma ai pe unul +12V si -12V pe celalalt, atunci firele se leaga direct cu firele albastru si verde ale actuatoarelor.
                                GL-22-TOF

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google