Montare Modul Inchidere Centralizata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Folosesti a 3-a varianta de conectare, positive & negative trigger:
    - portocaliu si portocaliu/negru la +12V permanent
    - galben si galben/negru la masa
    - alb si alb/negru la actuator.

    Cu toate astea, nu recomand asa ceva, deoarece fiabilitatea acestor actuatoare este cel putin indoielnica.
    In plus, actuatorul pe care-l montezi va trebui sa deplaseze odata cu incuietoarea si motorasul original - deja e prea mult si in timp se arde destul de repede (maxim 1 an va tine ...). Apoi mai vin si problemele de pozitionare, conectarea tijei, etc. Te complici prea mult pentru o treaba atat de simpla. ;)
    GL-22-TOF

    Comment


    • #92
      Firul rosu cu siguranta pe el care vine la + 12V permanent si firul negru care vine pe -, nu le mai leg ?
      Multumesc pentru ajutor.

      Daniel....sa traiesti 100 de ani. Am probat pe o baterie pe care o am in casa si DAAAA...functioneaza.

      1. Portocaliu si portocaliu/negru la +12V permanent )le pot pune impreuna cu firul rosu de + direct pe baterie ?
      2. Galben si galben/negru le pot lega impreuna cu firul negru la - bateriei ?

      Multumesc frumos
      Last edited by berlingo; 25 September 2011, 14:00. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #93
        Ba da, legi si firul rosu cu siguranta si cel negru. Acelea sunt alimentarea generala a alarmei.
        Cele cu galben si portocaliu sunt exclusiv pentru comandarea inchiderii centralizate.
        GL-22-TOF

        Comment


        • #94
          Azi am legat-o pe masina....functioneaza perfect.
          Nu vreau sa o leg pe modulul masinii...pt ca am citroen....si ...citroen+peugeot au o electrica mai "draguta".... Inchiderea la mine....cred ca e in yala (pt ca nu am gasit niciun motoras in usa.
          Multumesc frumos danielliviu.

          Comment


          • #95
            Cam toate masinile care au inchidere din fabrica au motorasele direct pe yala. Se vad daca dai jos yala.
            Ma bucur ca te-am ajutat.
            GL-22-TOF

            Comment


            • #96
              salut am si eu un opel corsa b din 97 si am si eu un modul thunder !!!
              va rog care puteti sami dati niste informatii cum as putea sa leg modulul si as mai avea inca o intrebare ... daca am geamuri electrice o sa pot sa le urc si sa le cobor din telecomanda???
              multumesc!!!

              Comment


              • #97
                am si eu o intrebare...am inchiderea centralizata originala...dar mi s-a rupt cauciucul ala de la inchidere la masina si nu am avut bani pe moment...si,intre timp s-a rupt si butonul din interior...deci masina nu se mai inchide decat de la usa...cum as putea sa rezolv chestia asta...si daca imi cumpar un modul de inchidere nou as putea sa il montez in locul celui vechi...adica sa numai schimb toate cablurile?sau au mufele diferite...si unde se afla modulul de inchidere original?

                Comment


                • #98
                  Intai sa fie ceva mai clar: s-a rupt care cauciuc de la inchidere? Butonul de pe cheie s-a rupt de fapt? Ce buton interior s-a mai rupt? fii un pic mai explicit.

                  Ca sa-ti faci o idee: unitatea de inchidere centralizata este incorporata in UCH, deci nu se poate schimba. Va ramane functionala. Modulul de inchidere centralizata cu telecomanda daca vrei sa montezi suplimentar trebuiesc legate ceva fire la UCH. Daca nu te pricepi, apelezi la un atelier specializat.

                  Ca rezolvare: daca s-a rupt doar cauciucul de pe cheie si butonul mai este functional, poti schimba doar carcasa de la cheie - pretul e undeva la 35-40 lei.
                  Daca s-a stricat si butonasul de pe cheie, atunci se poate schimba si el pentru un pret relativ modic.
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • #99
                    s-a rupt si butonasul de pe cheie. Cam care este pretul ?

                    Comment


                    • Originally posted by danielliviu View Post
                      Firul rosu = +12V permanent (UCH, mufa PI, pinul A3)
                      Firul Negru = masa (UCH, mufa PI, pinul A1)
                      Maro (1) = + lumini (UCH, PI, A8)
                      Maro (2) = + lumini (UCH, PI, A9)
                      Galben, galben/negru = masa (UCH, PI, A1)
                      ALB = blocare usi (UCH, mufa EHI, pin A17)
                      ALB/NEGRU = deblocare usi (UCH, EHI, A8)


                      .
                      schema asta e la toate modulele ? am si eu un modul care trebe legat si nu stiu cum daca e cineva care poate sa ma ajute azi o sa pun si o poza cu modulul si schema
                      sigpic http://www.loganclub.ro/forum/my_dni-t26357.html

                      Comment


                      • ca şi mod de legare pe logan e identic
                        Pune o poză cu ce ai tu să vedem despre ce e vorba

                        Comment


                        • Originally posted by BlueStar_KWO View Post
                          s-a rupt si butonasul de pe cheie. Cam care este pretul ?
                          Ia cheia cu tine si mergi la un service de electronica (telefoane mobile, etc). Chiar si un electronist amator cu experienta poate schimba acel buton.

                          Urmeaza apoi o carcasa noua pe care o gasesti la bursa cu 35 de lei.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • aceasta e smecheria care de o luna sta in casa ca timp de electrician nu a fost eu nu ma pricep daca ma puteti ajuta asa babeste ))
                            Attached Files
                            sigpic http://www.loganclub.ro/forum/my_dni-t26357.html

                            Comment


                            • Pune si schema din manual, asa dintr-o poza foarte neclara nu iti dai seama de culori si grosimea firelor macar.
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • schema de montaj este identica cu cele prezentate anterior.
                                Viteza Ucide ... Conduceti cu prudenta !!!
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google