Motofierastraie (drujba)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    am si eu nevoie de o drujba pentru la tara. ce imi recomandati. ma gandeam la Stihl. nu am nevoie de putere mare. am nevoie de fiabilitate. in 4 timpi exista ?

    Comment


    • #32
      am si eu 2 asemenea bijuterii, un partner dar nu stiu modelul pe benzina si inca una electrica dar asta fiind noua chiar nu stiu ce marca e
      ambele is la cabana la munte, acolo fiindu-le locul, si de munca si de cazare
      poza, am doar una asa cat de cat se vede si drujba, dar daca e la vara cand ajung la cabana le fac poze
      in poza, dupa o munca de 4-5 ore de taiat incontinuu...maicamii ii era de poze, eu rupt de oboseala, i-am facut o mica baie cu ulei de ungere imediat dupa ce a facut poza, sa nu stric aparatu foto

      in poza se vede ca era imbacsita de rumegus si ulei si etc, dupa fiecare utilizare se curata la perfectie ambele, nu raman asa in nici un caz
      mai era si ambreiajul scos in poza, ca ma enerva si trebuia sa tai foc continuu, si ma incurca
      merg de minune ambele, si cel mai gros capac taiat cu cea pe benzina a avut cam...nu stiu...vreo 50-60 cm diametru, frumos taiat cu pana si etc
      poza e de prin vara lui 2008, drujba fiind cumparata prin 2004 sau 2005.
      ambele is luate din germania.

      PS apropo, am carnet de drujba
      adica am permis, autorizatie cum i-o zice, de ce? in germania nu ai voie sa tai, ca idee, fara sa ai autorizatie cum ca stii riscurile, protectia muncii etc...dar autorizatia e prin germania, acolo unde am si nevoie de ea, asa ca nu am cum sa-i fac poza
      Attached Files
      Last edited by bolo; 17 February 2010, 14:47.
      Life is short...play more!
      http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

      Comment


      • #33
        Cele mai fiabile sunt cele STIHL dar cam scumpe,Eu am o chinezarie,EINHELL,Am dat in 2008 53o ron la metro si a scos banii de zece ori si inca merge foarte bine.

        Comment


        • #34
          Eu as recomanda o husqvarna.. sau poti sa cumperi chiar un partner care ii tot din familia electrolux. Fiecare cu firma preferata altii zic ca Husqvarna is mai bune altii zic ca Stihl. Eu zic ca una care are service la tine in oras ii cea mai buna.


          @bolo is curios ce model ii a taiat ceva lemne la viata ei. ai avut ceva probleme cu ea?
          LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
          Enter the Matrix

          Comment


          • #35
            Eu am la tara o drujba STIHL MS440, cumparata de ocazie, nou-nouta, cu garantie. Are 70cm2, 50 cm lama si 5,4 CP.A fost o caruta de bani dar isi face treaba pe deplin. Initial cautam Husqvarna insa m-am documentat mai bine si am inteles ca Stihl sunt mai bune, ca au doi segmenti pe piston pentru o compresie mai buna, etc. In fine, cert este ca si-a scos banii pana acum. Cu ascutitul lantului nu le am eu... le are unchimiu... a incercat sa imi explice tehnica... dar pila aia rotunda nu prea e compatibila cu mine.
            Attached Files
            sigpic

            Comment


            • #36
              nu am avut nici o problema cu cea pe benzina, cea electrica abea anul trecut in vara fiind achizitionata si doar vreo saptamana pusa la munca...
              cea alectrica, in comparatie cu cea pe benzina, ma refer acum strict la ale mele, e mai puturoasa e mai mult de hobby
              la cea pe benzina, numai lanturili le ascutim cand trebuie, avem mini menghina d-aia pentru ascutit lant, unde prinzi zaua si intra in ce unghi vrei pila, in rest ulei de ungere si combustibil si bujie
              Life is short...play more!
              http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

              Comment


              • #37
                Originally posted by marx View Post
                in 4 timpi exista ?
                in 4 timpi nu
                sigpic

                Comment


                • #38
                  Vine primavara Curatat pomi etc. asteptam sfaturile si parerile voastre.
                  LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                  Enter the Matrix

                  Comment


                  • #39
                    abia astept sa se incalzeasca. inca nu m-am apucat sa tai uscaturile de prin pomi pt ca pamantul musteste de apa.
                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Mah keanu,tu esti sigur ca n-ai pozat drujba mea?Bine ca stim cine taie la vara lemnele pentru gratar.

                      Comment


                      • #41
                        am curatat azi pomii si daca-mi permiteti un sfat, atentie atunci cand taiati crengi mai groase ca se aschiaza inainte de terminarea taieturii si ori se rup aschii ori se juleste coaja de pe trunchi. intai taiati putin sub creanga.
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Da...bun sfat...inca nu am taiat crengi din pomi cu ea dar e un sfat de care voi tine cont.Merci.
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Calin65 normal ca tu ) aduci drujba a mea ii la tara..

                            Daca nu ma insel sfatul ala ii si in carte, la tehnici de taiat cel putin la partner.
                            LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                            Enter the Matrix

                            Comment


                            • #44
                              stiti (dar sigur) daca uleiul de amestec husqvarna este sintetic sau nu?
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                salutare baieti.am si eu nevoie de un sfat, am gasit o oferta la un supermarket , un motoferastrau ( nu se observa ce marca e), cu urmatoarele caracteristici: putere 2200 W, lungime lama 50 cm, cilindru 52 cmc. eu vreau pentru curte , pentru curatat pomi si lemne de foc usoare.ce ziceti se merita? este buna de ceva?.este la pretul de 280 lei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google