Motor Euro 6

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by bogdan_cr View Post
    Si daca pun 1.2 Tce pe L2 ? Euro6 bineinteles ... ce facem cu L1 astea ale noastre, bune nu zic, >100hp, dar nu te-ai baga la un 1.2 Tce, 125cp ?

    "... Acceleratie electronica, ambreiaj hidraulic, servo electrohidraulica... " toate astea exista si pe 1.2 Tce cu un plus de 20 cp care " te scot " la o adica ...
    Garantat ma bag.... Eu cred ca va fi motorul asta pe L2 dar nu acum. Mai trec vreo 2-3 ani.

    Originally posted by bogdan_cr View Post
    si 25 hp mai mult...
    Pardon 35....
    Last edited by Archangel80; 19 March 2015, 19:16. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #32
      Probabil ca singurul motor de la Dacia care o sa dispara din productie cand se va trece la Euro VI o sa fie cel de 1.6 l (8V), care se monteaza in prezent pe Dokker.

      Comment


      • #33
        In 4 ani vom avea Euro8

        Comment


        • #34
          Pe bune? Euro5 e in vigoare din 2008. Pana la Euro6 au trecut 8 ani. Crezi Euro 8 va fi in 4 ani?

          Comment


          • #35
            A spus-o doar în glumă.

            Comment


            • #36
              Originally posted by prometheus View Post
              Oricum motorul de 1.2 nu se va mai comercializa dupa data scrisa de Kojak deci vei fi nevoit sa-l cumperi pe cel in 3 cilintri(aspirat , distributie pe lant) care scoate cam tot atatia cai cat scoate cel de 1.2.

              Chipurile cica ar fi un motor nou in gama renault(SCE - Euro 6) care deja echipeaza noul twingo.


              D4F will furthermore built-in

              €5.jpeg

              €6.jpeg

              Comment


              • #37
                Originally posted by Ampt View Post
                A spus-o doar în glumă.
                La ce? De asta am si avut un post serios. La ce? Nu avea legatura cu nimic ca sa fie ironic.

                Comment


                • #38
                  N-am fost ironic cu tine sau cu alti colegi, daca te-ai simtit cumva atins mi se pare aiurea, sau esti pus pe scandal.

                  Ideea e ca la 4-5 ani se baga cate o norma noua, ca asa e meciul, asa trebuie sa fie, asta era ironia.

                  Comment


                  • #39
                    Cate g de co2/km genereaza acest motor euro 6?
                    Keep walking...

                    Comment


                    • #40
                      Daca o sa fie acelasi motor ca cel de pe Smart Fortwo, cred ca va avea 93 g/km. Din ce am gasit caracteristicile motorului sunt urmatoarele : 71 CP la 6000 rpm, 91 Nm ls 2850, 5 trepte.

                      Comment


                      • #41
                        ai un link ceva?

                        ai un link ceva?
                        Last edited by jonnie007; 3 May 2015, 01:07. Reason: Automerged Doublepost
                        Keep walking...

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by ana blandiana View Post
                          Salut...as vrea sa mai achizitionez un logan ambinace 1,2 benzina pentru fiul meu si am inteles ca de la 1 august vor aparea cele cu motorizari euro 6.Problema e daca si carburantii actuali sunt compatibili cu motorizarea euro 6.NU stiu ce sa fac...sa astept noua motorizare sau sa iau tot euro 5 ca al meu? Astept sfaturi.
                          Ana Blandiana...nu-ti fa probleme din cauza carburantului, asta ar trebui sa-ti fie ultima preocupare !
                          In principiu Euro cat mai mare!

                          Originally posted by ana blandiana View Post
                          Cred ca nu voi mai astepta pana la toamna si voi lua un euro 5...macar asta e verificat si e destul de fiabil. Euro 6 cu siguranta va implica si costuri suplimentare de intretinere si cine stie ce surprize ne rezerva fabrica...alte motorizari,alte preturi,etc.Singurul avantaj cert ar fi ca pentru euro 6 beneficiez de eco-bonu in valoare de 1500 lei si sunt scutit de taxa de mediu de 470 de lei.
                          Ana Blandiana...nu te stresa atata cu norma Euro la benzinare, astea nu sufera la fiabilitate ca dizalurile!
                          Eu as lua (daca e adevarat) Euro6 fara sa clipesc, taxe mai mici, avantaj real la revanzare, bonusul primit !!
                          Last edited by Octavian; 3 May 2015, 13:40. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #43
                            Care taxe mai mici?


                            Sent from mobile
                            Keep walking...

                            Comment


                            • #44
                              impozit, RCA, taxa mediu (prima inmatriculare) etc

                              Comment


                              • #45
                                Pai daca e tot de 1.2 ... Impozit, asigurare ...tot acolo e!


                                Sent from mobile
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google