Motor Logan 2 (1.5 DCi) Vs. Logan 1 (1.5 DCi))

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    asta ramane de vazut, ca doar nu erau prosti sa zica ca sunt exact la fel si il iei pe riscul tau, cum iti este norocul) trebuie sa demonstreze cum sta treaba odata cu trecerea timpului

    Comment


    • #32
      Şi cei de la VAG spuneau acum un an că au rezolvat problemele cu întinzătorul de lanţ de la motorul 1,2 TSI şi acum la Rapid şi Octavia III l-au trecut înapoi pe curea !

      Concluziile le trage fiecare sau ... fiecare înţelege ce vrea !

      Comment


      • #33
        Originally posted by mircionesb View Post
        Am intrebat la dealer si mi-au spus ca 1,5 DCI EURO 5 care e pe noul Logan are injectie Bosch. Au spus ca nu mai are probleme.
        corect !
        "Fuel injection systems were supplied by Delphi on the lower power level versions (up to 66 kW/90 hp) however Delphi was sent out by Bosch at Euro 5 version. and by Continental (ex Siemens) on the higher power level versions (70 kW/95 hp and higher)." sursa : http://en.wikipedia.org/wiki/Renault_K-Type_engine
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • #34
          Acele indicatoare sunt de pur marketing si sa se acopere la partea de consum spus/scris de fabrica la partea de consum...In rest pe termen lung mai mult rau faci la motor/turbina/filtru de particule decat bine. Nici la VW/Skoda etc. nu le mai foloseste nimeni...sau foarte putini care sunt afoni in ale tehnicii si maniacii de consum mic care si-ar vinde si propria mama numai sa aiba un consum cat mai mic.
          In rest fiecare face ce vreau cu masina lui..dar sa nu spuna ca nu au fost avertizati.
          Logan 1.6mpi-2004 septembrie si Skoda Octavia 1.4TSI-122CP-Business-2010 iulie

          Comment


          • #35
            Ce indicatoare ?
            Last edited by IancuMIC; 26 May 2014, 18:58.

            Comment


            • #36
              Filtrul de particule se scoate cu aproximativ 150 de euro. Posesori de Renault care au facut aceasta operatie regreta ca nu au facut-o mai devreme. Anularea filtrului de particule + remapare, Scade consumul cu aprox. 1 litru la Renault 1.9 dci si trage mult mai bine. La 1.5 nu vad de ce ar fii altfel.

              Comment


              • #37
                Originally posted by budaipmihai View Post
                Imi cer scuze daca gresesc, dar din cate am inteles, e vorba de doua harti diferite. Una pe mod eco, una pe mod normal. E ca la masinile care au buton "sport". Din cate am inteles, fiecare mod lucreaza pe alt soft.
                Atrag atentia ca masina se comporta total diferit in cele doua moduri - in mod eco e mai linistita, deci clar lucreaza dupa alti paramentri.



                Confirm, asa este.
                Corect , iar daca te prinde intr-o depasire pe modul eco bagi piciorul la fund. Si se dezactiveaza sistemul revine la puterea normala numa pe perioada respectiva.
                1.5 DCI

                Comment


                • #38
                  - motorul de pe logan 2 (90cp) - trage mai bine decat cel de pe duster de 110 cp. Cica e tehnologie mai noua. Injectia de pe asta eu stiam ca e siemens. Oricum daca nu se baga motorina de locomotiva eu zic ca nu vor fi probleme cu injectoarele. Am mai spus-o si la vechiul logan unde toti se vaitau ca pica pompa, injectoare etc - nimeni din cunoscutii mei cu diesel (inclusiv eu) in 150 000 km nu am patit nimic cu injectoarele. Da asa e romanu' : baga motorina cu calitate indoielnica din bidon de la "prieteni" si dupa aia tot masina e de vina ca ii pica piesele. Nu ei ca pentru un mic profit s-au riscat. Eu zic sa nu iti faci probleme de injectoare, ca nu vor pica atata timp cat bagi motorina de la benzinarii mari (petrom, omv, rompetrol, gazprom, mol).
                  - motorul asta nou nu e mai silentios. E mai antifonata masina. Ca de afara tot tare se aude.
                  - cnsumul e extraordinar: eu la stepway cu mers relativ normal (nici pensionareala dar nici cum mergeam cu vechea masina) - am scos la drum intins 4 - 4,3 la suta. Iar in oras media e de 4,8 - 5 depinde de aglomeratie. Insa la 130 km/h deja masina consuma mult, sare lejer de 5.
                  - inca nu am incercat butonul eco.
                  - la capitolul acceleratie - motorul merge de rupe. Cine nu crede sa se uite ptrin comparatie la timpii de fabrica la 0 - 100 km/h comparativ cu alte marci. Cuplul mare e la turatie joasa - parca la 1750 rot/min - deci la 2000 de ture nu o chinui daca te apuca acceleratu' la "inceput" de viteza. Iar peste 2500 de ture cand intra turbina te baga un pic in scaun. oricunm inca nu am mers mai tare cu ea ca astept sa fac vreo 3000 km sa se mai lase motorul. Cu toate ca ei zic 1500 km la rodaj, dar mai astept asa preventiv.
                  - parerea mea - motorul asta mi-a depasit cu mult asteptarile. Este foarte foarte bun. Iar pt carcotasi - sa nu va luati mercedes - ca o sa il gasiti si acolo ;) exact in aceeasi forma.
                  Last edited by pilifida; 27 May 2014, 09:58.
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Nu va luati AMG ca o sa gasiti 1.5 Dci-ul ala care trage de-ti fractureaza vertebrele
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #40
                      - domnu' admin - nu am zis ca mergi pe luna cu loganu' (desi era furmos sa ajungi cel putin pe marte cu el)
                      - ideea este ca fata de motoarele de generatie mai veche si cu cai mai multi (desigur vb de masini de consum nu boliduri) are un timp de acceleratie foarte bun. Tinand cont ca e diesel, consuma putin si nu are nici o armata de cai sub capota. Ma asteptam sa fie mai lent. Cine l-a condus stie despre ce vorbesc si ca se misca incredibil de bine. Cine nu poate doar sa ironizeze. Il mai astept acum pe mr.K sa zica de rugina lui de pe vechiul logan si e gata si cu threadu' asta
                      - si cine zice ca vb prostii sa se uite la timpii oficiali de acceleratie 0 -100. Motoru' asta are 11,8 sec. Cine vrea sa compare e liber sa o faca.
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by pilifida View Post
                        Iar peste 2500 de ture cand intra turbina te baga un pic in scaun.
                        Turbina funcţionează tot timpul, chiar şi atunci când turaţia motorului este la ralanti.

                        Comment


                        • #42
                          - era o expresie colocviala pentru momentul in care incepe sa se auda mult mai proeminent suieratul. Sa o zic cu epitete sau cu metafore?
                          - in anul 2014 sunt multi care se mira ca loganul are turbosuflanta deci am zis-o pe intelesul tuturor
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            trage mai bine decat dci-ul de 110 de pe duster ? si asta e tot un fel de a o spune / metafora ?
                            trage mai bine decat alte masini ? da-ma draq ! fa un raport de cai pe tona si vezi ca trage la fel. sau o fi descoperit dacia miezu din gogoasa cu motorul asta ...

                            despre defectarea injectoarelor aveti dreptate pana intr-un punct. cred ca s-a remediat aceasta problema , dar din cauza schimarii injectiei ( nu mai e DELPHI ) , desi Dacia (si dvs.) o dati inainte ca defapt acea injectie (mai ieftina) nu avea defecte de proiectare si/sau constructie , dar toti ceilalti producatori seriosi au recunoscut asta.
                            acelasi lucru (josnic) faceti si cu tabla , dar toti oamenii care au sau au avut logan mai vechi de 5 ani stiu care-i treaba.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • #44
                              - eu zic sa nu vorbesti din carti la partea cu trasu' si sa dai timpii oficiali de acceleratie la modelele cu care se bate dacia (nu la range rover). Si atunci vedem care cum trage. Da timpii nu sunt reali, au fost facuti in anumite conditii, dar comparam rezultatele lor oficiale, ca si la ocnsum. Deci astept. Nu ma intereseaza raportul de kilograme pe cal sau cai pe tona, din moment ce eu am timpii. Ca iti dau un exemplu care iti bate toate rapoartele tale de cai pe tone: opel astra 2003-2004 benzina, 90 cp timp OFICIAL 0-100 la ora: 14,5 secunde. Deci prietene opelu' ala nu are 5 tone ca sa fie asa de puturos. E vb de tehnologia folosita la motor. De aia zic. Cal/tona e cam apa de ploaie la motoare din generatii diferite
                              - in fine, am zis ca motorul asta trage neasteptat de bine din punctul meu de vedere si au sarit toti de parca am zis de logan ca e ferrari. Omu' a intrebat pareri. Parerile sunt SUBIECTIVE. Care zice ca motoru' nu trage, ar trebui sa zica asa cu argumente din punctul meu de parere: ba nu trage, ca am eu opel astra 2012 diesel si motoru' de 1,7 ajunge la suta in 9 secunde. Na masina mea trage ca 9<11,8 - asa un exemplu. Nu discutii empirice. in fine. Dupa cum ziceam il mai astept pe mr.K cu rugina si gata

                              - pe de alta parte 90% din cei care si-au luat dacii, nu au avut probleme cu ele si sunt multumiti de masini, e clar ca nu o sa arunce cu cola-cao in propriile achizitii doar pentru ca mercedesu' face masini mai bune ca dacia, si noi nu avem bani sa ne luam cate un Audi A5 nou. Nu inteleg de ce unii la randul lor nu inteleg ca odata ce ai cumparat un lucru l-ai cumparat (dupa argumentul nr.1 - partea financiara) pentru ca tu crezi ca e bun si, daca tie nu iti da gherle normal ca il lauzi ca esti multumit de el. Normal o masina o cumperi cand deja crezi ca e buna, nu faci experimente pe banii tai.
                              Last edited by pilifida; 27 May 2014, 14:06. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Masina cea mai buna e cea pe care sibo poate intretine fiecare si isi faxe treaba cu ea si este multumit.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google