Motor Nou In Oferta Dacia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Seba, pai ai dat raspunsul, la motoarele SOHC 16V, axul cu came se uzeaza mult mai repede, stiu asta pentru ca am vizitat o gramada de service-uri unde erau la reparat masini Hyundai care aveau motorizari SOHC (16V si 12V)
    ps. inca renault si dacia n-au auzit de V-VT sau I-VT.
    ps2. nu stiu cum e la honda dar stiu ca la Hyundai cel de 1.6 16V VVT are "doar" 123 CP fata de doar 105 la Logan
    Last edited by bunicuta; 15 January 2009, 20:15.

    Comment


    • #32
      renault vvt are 133 de cai, e pe twingo sport si voiau sa-l puna si pe logan. clio sport 1600 are vvt si vreo 180 de cai asta de cativa ani buni...
      apropo, te-ai gandit ca axul ala de hyundai era uzat pt ca materialul era prost, nu pt ca era singur? s-o fi uzat de plictiseala...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #33
        Stie careva cand va aparea efectiv in oferta noul motor ? (sper cat mai curand, ca sa pot intra in programul rabla )
        ps. am vazut ca pentru Logan-urile fabricate in 2009, ABS-ul intra in pretul masinii, fara a se ridica pretul, intrabrea e: au renuntat la alte accesorii de prin masina (am citit lista la Laureate, si pare ca nu au renuntat la nimic)
        Multumesc.
        Last edited by bunicuta; 16 January 2009, 13:00.

        Comment


        • #34
          ii stie dracu' ...dar banuiesc ca se vor folosi de criza mondiala si de problemele firmei ca sa-l scoata abia la anul...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #35
            "Noul" motor 1.2 16V - deci dublu ax cu came (DOHC-pt cine intereseaza) este disponibil de 4 luni pe toate modelele SANDERO in afara (Olanda, Belgia , Luxemburg si inca alte cateva state mai nordice). Va avea teoretic 107NM diferenta de 2NM fata de CLIO este data de traseul ceva mai scurt si mai putin "incurcat" al evacuarii. La fel a fost si cu 1.4 Mpi care obtine ceva mai multi nm decat cel de pe clio symbol . Spor : neoficial va fi cu 300-500E mai putin decat 1.4 (si la inceput va intra doar pt "rabla"
            1.6 MPi Icy White

            Comment


            • #36
              sandero este putin mai greu decat logan, daca mai pun si un kotro mai mic l-au omorat.

              "kotro"! motor scuzeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

              motor am vrut sa scriu scuzeeeeeeeeeeeeeeeeeee
              Last edited by florin6234; 16 January 2009, 14:29. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #37
                pai e pe sandelul renault de prin america de sud acest motoras deja bagat.au si 1,6 16v pe sandel.is curios cum ar zburda sandelul de 1,6 16 v.
                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                Comment


                • #38
                  Lansarea Sandero 1,2 16v o sa se faca in curand, urmand sa se puna motorizarea si pe Logan, dar mai tarziu.

                  Originally posted by margelatu View Post
                  1,2 16 v nu prea are ce face pe logan .nici la sandel nu prea mere.
                  Originally posted by grecu george View Post
                  [...] cel de 1.2 cred ca este prea mic[...]
                  Da, cum sa nu, prea mic. Doar pentru ca are capacitatea cilindrica mica asta nu inseamna ca e si prost, e mult mai bun decat 1,4 8v, la multe capitole.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #39
                    Multumesc pentru informatii.

                    Daca e adevarata stirea cum ca in Olanda Sandelul cu motor 1.2 e mai ieftin decat cel de 1.4 cu 500 euro, am astept sa fie la fel si la noi. Daca e sa iau Sandero sau Logan, sigur va fi cu motorul de 1.2, mi-e suficient (impozit mic, RCA mai mic, pret masina mai mic -> casco mai mic...intelegeti ideea), daca vroiam reprize in acceleratie, nici nu ma uitam la Dacia, nu au motoare pentru asa ceva (nici macar cel de 105 CP), poate viitorul de 133 CP.

                    ps motorizarea de 1.2 e o necesitate, din motive de EURO 5

                    Comment


                    • #40
                      Intre 400 si 500 euro o sa fie diferenta de pret fata de 1,4 8v, la aceeasi echipare.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #41
                        Stire bomba : or sa puna pe Logan motor rotativ , ce mai ne-am scos
                        ''M-am certat si cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat''. (Gigi Becali)

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by margelatu View Post
                          pai e pe sandelul renault de prin america de sud acest motoras deja bagat.au si 1,6 16v pe sandel.is curios cum ar zburda sandelul de 1,6 16 v.

                          in america de sud nu au motorul asta, este 1.0 16v 76 cp disponibil atat pe sandero cat si pe logan.
                          Loganul Meu !

                          Comment


                          • #43
                            Cum..? Ce motor e ala, adica de unde?

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by MariusTm29 View Post
                              Stire bomba : or sa puna pe Logan motor rotativ , ce mai ne-am scos
                              Ai nostri nu sunt in stare sa repare un motor normal dar la motoare rotative ce sa mai zic?Ar insemna sa le faca de unica folosinta PS: Iti dau un exemplu : Foarte putini mecanici stiu ce inseamna cifrele de vascozitate la un ulei si daca le zici de motoare Wankel se uita la tine ca la OZN-uri
                              Attached Files
                              Last edited by darksid3; 18 January 2009, 11:16. Reason: postare consecutiva
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • #45
                                Corect, multi au avut probleme cu uleiu la service-urile din RO pt motoarele astea (la Mazda mai ales).
                                Daca ar baga DaciaOil in ele..pfuuuuuuu ce-ar merge )))))))))))))))

                                PS: exemplificativa poza

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google