Motorina ''Cea De Toate Zilele''

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motorina ''Cea De Toate Zilele''

    Salutare inca o data.Mai fratilor am si eu o intrebare,deci:toata lumea se teme de motorina de la lukoil dar eu(am un prestige1.5dci85hp ph1)am alimentat numai de acolo,ma rog nu de la pompa ca am''prietenul meu''care ma alimentaeza la''bidon''(2.5lei/litru)si pot spune ca ''alimentez''de la el de peste un an jumate FARA SA AM NICI CEA MAI MICA PROBLEMA(DAR cu o singura conditie,pe care o recomand(mi-a reconandat cineva de la wolkswagen din service)tuturor posesorilor de dCi,adica...UMILA PALNIE CU SITA(la petul de 15ron)care va garantez ca face adevarate minuni,sa argumentez:am alimentat si de la perom,ca nu am alt peco pe aici(doar petrom si lukoil),de unde am luat 2l de motorina,am pus in sticla si am lasato 2zile,surpriza,cateve bule de apa si in sita mi-a ramas mizerie(si nu din sticla,garantat)acelas lucru si lukoil, dar rezultatula altul:doar putine mizerie,FARA bule de apa.
    in concluzie inca o data RECOMAND CU TARIE CELEBRA PALNIE CU SITA.Asa cum mi-a spus prietenul de la wolkswagen(dat dracu tipu in dCi,TDI etc)CU MULTA STIMA(astept raspunsuri)

  • #2
    Sa sti ca depinde foarte mult si de vechimea statiei de unde alimentezi, de exemplu in Iasi am alimentat numai de la Petrom (cred ca doua plinuri le-am facut de la Rompetrol) de la doua statii care stiu ca sunt deschise/renovate de maxim 3 ani, asa sunt sigur ca nu am impuritati. De fiecare data cand am schimbat filtrul de motorina nu am avut impuritati sau apa.

    Comment


    • #3
      Am uitat sa specific ca(bine inteles la pretul asta la motorina) merg majoritatea timpului cu rezervorul ful(va rog sa nu o considerati o lauda),tot o recomandare de la Ww,schimb vitezele peste 2000ture si in fiecare zi cel putin 1-5km de mers,iar la 2000km un scos in afara si dat 90km/h cu a 3a(aproape 3000ture)cam 5km(aceiasi recomandare Ww).Va spun sincer ca face minuni.CU MULTA MUUUULTA STIMA

      Pai statiile sunt renovate,ambele,acum 1-2ani.

      nu spun ca nu e buna motorina de la petrom,moll,omv etc.dar cred ca motorina de la ei nu este,cel putin cum o zic ei foarte buna,si ca atare e bine sa ne luam masuri din timp,cel putin eu asa fac,deci fiecare are de ales...,eu doar am zis parerea mea.
      Last edited by neamtu 45; 11 April 2010, 10:28. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        Hai sa-ti zic acum si eu cum am patit. In 2008 am cumparat preference-ul dci 70cp nou nouta. Un an am alimentat doar de la lukoil. Dupa un an mi s-a defectat masina si in rezervor ghici ce am gasit: apa multaaaaaaaaaaaaa. Tot reparatia m-a costat 8mil lei vechi.
        I HAVE A !sigpic
        fara linkuri externe in semnatura

        Comment


        • #5
          Cu palnia nu poti sta la peco...pana curge un plin prin palnie te bat cei de la coada...eu alimentez doar de la Rompetrol si beneficiez de programul Q-Protect (prin care Rompetrol garanteaza calitatea carburantului) si la 40.000 km nu am probleme cu sistemul de alimentare.
          sigpic

          Comment


          • #6
            ar fii frumos daca ar fii la mai multi acest gen de program .. Q- Protect
            Its just a car ...

            Comment


            • #7
              Mai bine alimentati de la statiile oficiale Rompetrol,nu exista motorina pe piata mai buna(mai curata,mai calitativa) ca la ei.

              Comment


              • #8
                Eu alimentez de la Rompetrol de mai bine de 1 an. Am 36000 Km. Motorul functioneaza ca in prima zi. Cel putin Alto 55 este super. Motorul functioneaza super cu aceasta motorina. Si eu sunt inscris la programul qprotekt

                Comment


                • #9
                  SI eu alimentez numai rompetrol EFIX si sunt inscris in programul Q-protect. Am apropae 70.000km si nu am avut probleme dar ma indoiec ca in caz de apar probleme la injectei rompetrol ma va despagubi. In regulamentul lor scrie ca tre sa vi cu foaie in scris de la service precum ca defectiunea e dincauza motorinei, apoi vi nei sa ia proba din rezervor etc. Deci birocratie multa si i nfinal probabi lo vor da cotita. Dar din moment ce au programul asta eu zic ca nu risca sa faca carburanti prosti.

                  Comment


                  • #10
                    de motorina de la Mol ce parere aveti?

                    Comment


                    • #11
                      e buna , parerea mea
                      Its just a car ...

                      Comment


                      • #12
                        interebare pt. cei care alimenteaza la rompetrol:Vi se pare ca consuma mai putin?
                        Mi-a spus un taximetrist ca asa este dar tind sa nu il cred!Voi ce parere aveti?

                        Comment


                        • #13
                          Da.Daca alimentezi cu Alto 55.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by mariuSEL View Post
                            interebare pt. cei care alimenteaza la rompetrol:Vi se pare ca consuma mai putin?
                            Mi-a spus un taximetrist ca asa este dar tind sa nu il cred!Voi ce parere aveti?
                            Eu alimentez MUNAI de la Rompetrol si ce pot sa iti spun este faptul ca imi consuma la fel cum scrie in carte....uneori mai putin ...de exemplu am facut drumul galati-Cluj si retur cu 4,1 consum...sau 4,2...sunt poze cu consumul puse pe forum.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              nu firmele (Lukoil,Rompetrol, Agip, etc,etc) sunt de vina pt. toate mizeriile din motorina, ci daca au ca angajati cativa smecherasi, incepand cu seful de statie.
                              ei hotarasc cand si cata apa baga, e stresant si pt. ei, ca au si controale interne.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google