motorul de 1.5 dci 85 cp trage mai bine decat 1.6 si 1.6 16v???

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • motorul de 1.5 dci 85 cp trage mai bine decat 1.6 si 1.6 16v???

    Ce parere aveti despre motorul de 1.5 dci 85 el are 200N/m iar cel de 1.6 16v are 140 N/m care credeti ca este mai puternic in depasiri si in panta???

  • #2
    cu dci depasesti in panta fara sa fortezi mitorul(cred ca merge si cu a 4 a fara sa fie foarte turat),in schimb benzina depasesti la fel de bine ca dci doar ca in ture mai mari.
    Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

    Comment


    • #3
      in panta cred ca dieselul dar in depasiri garantat suta la suta 1.6 16v
      laureate 1.5l, albastru marin

      Comment


      • #4
        diferenta de cuplu este atenuata de diferanta de putere!sunt cam egale,chiar mai nervos 1.6 16v.totusi sunt 20 cp in plus!
        Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

        Comment


        • #5
          in panta dci da clasa la 16 valve(m-a facut unul in panta azi)pana schimb in treapta mai mica ala deja m-a facut, dar apoi la drum intins l-am facut muci
          Last edited by andrei; 23 February 2008, 18:15.

          Comment


          • #6
            ....

            Cum sa va faca un dci in panta? ... daca ii dai treapta inferioara ( sa ai 4000 rpm ) il termini. La aspirata trebuie sa retrogradezi .... asta e tot .

            danni - faci de ras toti posesorii de 1.6 16v.. mai invata sa mergi cu masina.

            Comment


            • #7
              daca ar fi pe logan 1,4 16v atunci comparatie cu dci
              sigpic Alexandria

              Comment


              • #8
                Singurul lucru la care e mai bun dci decat 1.6 16v e consumul.in rest 1.6 16v e superior.
                Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Razzvan View Post
                  ....

                  Cum sa va faca un dci in panta? ... daca ii dai treapta inferioara ( sa ai 4000 rpm ) il termini. La aspirata trebuie sa retrogradezi .... asta e tot .

                  danni - faci de ras toti posesorii de 1.6 16v.. mai invata sa mergi cu masina.
                  ce vorbesti tu...ingeras?in panta?..poate ar trebui sa te iei cu soferi la intrecere...nu cu pensionarii care merg la consum...pot sa am si 4 persoane in masina..ca la deal ai sa vezi ce scrie pe portbagajul meu..(dci)..ce-i drept..daca dupa deal vine drum drept...m....tu care crezi ca e avantajul dieselului?ai vazut tu vreodata un tir pe benzina?

                  Comment


                  • #10
                    Zau ?...

                    M'am luat cu un dci 85cp ( cu plecare de pe loc de la baza dealului) pe panta de la iesirea din Craiova ( spre Metro ), de la a'2 a incolo deja pierdea rau ... Iar 1.6 16v pe langa Aveo meu e mult mai rapid . Lasa'ma cu sportivitatea unui diesel de 85 cp .

                    Dieselul are avantaj la consum si'atat!

                    Comment


                    • #11
                      razzvan lasa-ne tu cu aveo tau ca nu ne intereseaza aici se vorbeste doar de logan !!
                      Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                      Comment


                      • #12
                        Era o comparatie ... si am zis ca 1.6 16v e mai rapid decat Aveo care la randul lui e mai rapid ca 1.5 dci 85cp . De'aici rezulta ca 1.6 16v e mai rapid ca 1.5 dci 85 cp ( "tranzitivitatea" se numeste regula asta ). Mai inveti si tu ceva nou .... nu mai fi asa ofensat ( sper ca ai inteles ce'am vrut sa zic ) .

                        Comment


                        • #13
                          nu sunt ofensat de loc , da eu ziceam ca aici era comparatia intre 1.6 16v si 1.5 dci 85 cai ,nu zicea nimeni nimic de aveo sau de alt fel de masina PS: sper sa nu te superi
                          sa-mi dau si eu cu parerea : parerea mea ca 1.6 16v , nu de alta da am si eu una si stiu foarte bine cum merge , parerea mea
                          Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                          Comment


                          • #14
                            nu stiu daca cel care a deschis topicul se refera strict la depasiri in panta, sau la depasiri (1) si in panta (2) (cu toate ca sigur e vorba de RAMPA, nu de panta); eu unul cred ca in rampa e mai bun diesel-ul, pt ca are cuplu mai mare, e mai bun si cand ai masina incarcata, insa la depasiri nu stiu, nu stiu cum merge 1.6 16v, insa din puterea motorului, tind sa cred ca e mai bun la depasiri ca dieselul... acuma na, faceti depasirile si voi cu atentie!
                            1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                            Comment


                            • #15
                              huzzy1981:tind sa cred ca e mai bun la depasiri ca dieselul... acuma na, faceti depasirile si voi cu atentie!
                              1.6 16v ii mult mai bun ca dieselu in depasiri ;) iti zic eu 100%
                              Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google