motorul de 1.5 dci 85 cp trage mai bine decat 1.6 si 1.6 16v???

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @Lucianitos: cateodata pentru a demonstra un lucru ai nevoie de 'o variabila auxiliara ( intermediara ).

    @huzzy1981 : nu'l face la deal , chiar daca are cuplu mai mare . Depinde foarte mult de soferul benzinarei aspirate.

    Pe depasiri diferenta : la benzinara aspirata trebuie sa retrogradezi o treapta sau doua pe cand la diesel bagi pedala in podea si astepti ca turbina sa'si faca treaba .

    Comment


    • #17
      16v RULZZZ>.)
      sigpic

      Comment


      • #18
        intradevar dieselu are cumplu mai mare da 16v are 20 de cai in plus
        Mereu superiori unui sat cu caini si oi

        Comment


        • #19
          Si are o plaja de turatii mai mare ... nu ca la diesel unde la 4000 incepe sa se taie.

          Comment


          • #20
            sa intelegem ca topicul asta e o "varianta" a celui inchis, diesel vs benzina?
            1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

            Comment


            • #21
              Originally posted by danni View Post
              in panta dci da clasa la 16 valve(m-a facut unul in panta azi)pana schimb in treapta mai mica ala deja m-a facut, dar apoi la drum intins l-am facut muci
              Nu cred ca un dci poate sa dea clasa unui 16v,aici depinde de vana soferului.Clasa poate sa dea doar la consum.
              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

              Comment


              • #22
                la 16v 90% din cuplu ii disponibil de la 2.000rot, cu panta is umpic in dubi , da in depasiri pe linie dreapta mananca 1.5 dci de 85 de cai
                Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                Comment


                • #23
                  Uite de-asta se duce forumu de rapa. De ce mi-au fost sterse posturile? Pentru ca am zis, ca de ce a mai deschis un topic care a fost discutat si paradiscutat in 26 de pagini? Sunt 3 threaduri cu dacia pick-up, de nu au fost sterse 2 si sa ramana unu, sau sa fi adunat toate pustorulie intru singur thread. Nu va suparati dar asta este adevarul.
                  Nu Conduce Niciodata Mai Repede Decat Ingerul Tau Pazitor Poate Zbura!!!

                  Comment


                  • #24
                    mai baieti mai intai invatati sa folositi masinile in cuplul fiecareia atat diesel cat si benzina.benzina cuplul este intre 3500-5500 iar diesel intre 1500-3500.
                    normal ca vise pare ca dieselu trage mai bine in panta pt ca lucreaza in cuplu motorului la turatie joasa,dar folositi si benzinaru in cuplul motorului adica peste 3500 sa vedeti atunci cum trage.
                    Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

                    Comment


                    • #25
                      cuplul este mai mare la diesel si de aia trage mai bine! asta e "buba"!
                      1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                      Comment


                      • #26
                        huzzy1981 : vad ca tu ai DCI deaia susti asa tare dieselu' , eu am 16v , te provoc sa vedem care pe care ;)
                        Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Lucianitos View Post
                          huzzy1981 : vad ca tu ai DCI deaia susti asa tare dieselu' , eu am 16v , te provoc sa vedem care pe care ;)
                          nu-l provoca degeaba la deal...eu nu stiu ce-i cu voi...v-ati urcat vreodata in diesel?asa..ca a-ti intrecut voi pe nus care la o intrecere...dar ala avea permis?...in linie dreapte sau la depasiri...nu are rost sa mai discutam..nu se poate compara..

                          Comment


                          • #28
                            adrianixx: fi ma explicit
                            Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                            Comment


                            • #29
                              Am condus si dci de 85cp si in comparatie cu 16v meu e diferenta de la cer la pamant.parerea mea 16v rules!!!!
                              Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                              Comment


                              • #30
                                asa se pare
                                Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google