Motorul Merge Intrerupt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motorul Merge Intrerupt

    Buna ziua.
    Sunt noua pe forum si din aceasta cauza va rog sa ma scuzati daca am postat in locul nepotrivit.
    Acum doua luni am cumparat un logan 1,4 din 2008.Am schimbat toate filtrele, uleiul si distributia. Dupa ceva timp masina a inceput sa mearga intrerupt la relantiu iar in sarcina, in treptele 2,3,4 la o turatie sub 2000 imi intrerupe si da rateu. Masina este si pe gpl aftermarked. Simptomele sunt aceleasi si pe benzina si pe gpl.
    O cunostinta mi-a pus pe ea un scaner si mi-a dat urmatoarele erori:
    - P0136 - Powertrain O2 senzor circuit malfunction Bank1 senzor 2
    - P0141 - Powertrain O2 chater circuit Bank1 senzor 2
    - P0301 - Powertrain cilinder 1 misfire detected
    In bord sta aprins martorul cu motorasul.
    Imi poate spune cineva de la ce sunt aceste erori ca atunci cand ma duc la service sa nu fiu pacalita si sa nu imi schimbe ceva mai scump pe la masina care nu este nevoie.

    Multumesc.

  • #2
    Asa am patit si eu : Schimba bujiile si fisele

    Comment


    • #3
      La un service autorizat nu ar trebui sa platesti decat ce este stricat.
      Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

      Comment


      • #4
        Am uitat sa mentionez ca mi-am schimbat si bujiile si fisele.

        Comment


        • #5
          Nu cumva ai pus fisele gresit(una din ele?)
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • #6
            Nu cred, pentru ca masina a mers bine cam o luna de zile. Si de cand s-au schimbat nu a mai umblat nimeni la motor

            Comment


            • #7
              incearca sa le verifici ...in sensul sa apesi pe toate patru ..posibil sa fi iesit vreuna...si din cauza asta sa mearga interrupt , se mai intampla de la vibratii sa iasa o fisa nu e imposibil...
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • #8
                Cobor pana la masina sa vad.

                Comment


                • #9
                  S-a remediat ?
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • #10
                    Nu ai mai urcat?
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      am fost, dar nici o imbunatatire

                      Comment


                      • #12
                        Incearca totusi cu o alta bobina de inductie sa vezi daca se schimba ceva....

                        Cel mai bine du-te la un service...iar cei de acolo poate dau de buba...nu cred ca toate service-urile vor sa te pacaleasca.
                        Last edited by prometheus; 17 October 2013, 20:41. Reason: Automerged Doublepost
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • #13
                          1.4 si la mine face ceva asemanator,am mers azi nu mai an suturi ,an bord nu mi sa aprins nimic ,am ascultat la toba an spate si face puf,puf nu a rateu,am testat bobina si bujiile,am scos fisa putin si da scanteie se aude si motorul da sa moara ,deci sant bune,oare poate sa fie si benzina de vina (omw) .....bujiile sant schimbate anul trecut.
                          NU FACE MEREU de ex. de dimineata a facut de doua ori mai an scurt iar pe seara am mers an suturi,se simte bine si pe schimbator cand tin mana pe el.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by electrica2000 View Post
                            1.4 si la mine face ceva asemanator,am mers azi numai in suturi ,in bord nu mi s-a aprins nimic ,am ascultat la toba in spate si face puf,puf nu a rateu,am testat bobina si bujiile,am scos fisa putin si da scanteie se aude si motorul da sa moara ,deci sunt bune,oare poate sa fie si benzina de vina (omv) .....bujiile sunt schimbate anul trecut.
                            NU FACE MEREU de ex. de dimineata a facut de doua ori mai in scurt iar pe seara am mers in suturi,se simte bine si pe schimbator cand tin mana pe el.
                            Astea pe langa multe altele...

                            Comment


                            • #15
                              problema rezolvata la dacoserv,456 de roni si testerul inclus,exact cand am intrat la ei pe poarta mi sa aprins si cechingul ,buba era ca nu era scanteie la pistonul 3,bobina crapata pe spate,am anlocuito dar alt model mai nou.

                              si modelul nou
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google