My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by cristi.... View Post
    ... pe 10 mii de km eu am inregistrat un consum de 6.2% dar cu viteza medie mai mare, de aprox 45-46km/h
    La o viteză medie similară cu cea menţionată de tine, pe ultima mie de kilometri parcursă am înregistrat un consum de 4,7 litri/100Km (46,8 litri de motorină consumaţi, 70% Extraurban cu 30% Urban, perioada 08-19 Martie 2015).
    Vezi valorile menţionate aici, pe care le scazi din valorile afişate aici.

    Comment


    • Originally posted by prometheus View Post
      @Ampt distributia o schimbi pana in 70k km ? sau o mai lasi vreo 20-30k ?
      Dacă mai ţin maşina încă 1 an, probabil voi schimba distribuţia la 5 ani şi aproximativ 80 - 85.000 de kilometri.

      Chiar şi după 1 săptămână de mers preponderent prin Bucureşti, toba de eşapament se păstrează la fel de curată. Zici că este motor pe benzină...
      Attached Files

      Comment


      • Originally posted by Ampt View Post
        Dacă mai ţin maşina încă 1 an,
        cum adica "daca" o mai tii ?! ai vreun gand ?

        Comment


        • Nu ştiu deocamdată, să vedem ce ne mai rezervă viitorul...

          Comment


          • pai, ce sa-ti rezerve ? ai castigat la loto ?
            si la cat tii tu la consum, nu gasesti alta mai buna.
            ca sa nu mai zic ca pierzi mult la asta. cu cat o mai dai ?! masina aproape noua...

            Comment


            • Originally posted by B997NDL View Post
              si la cat tii tu la consum, nu gasesti alta mai buna.
              Plăcerea şi bucuria de a conduce o maşină, nu provine doar din consum.
              Last edited by Ampt; 25 March 2015, 23:12.

              Comment


              • stiu asta. dar nu eu contabilizam consumul.

                Comment


                • Cu un jurnal de bord ca asta si cu o masinuta in strea asta , cand vei dori sa o vinzi n-ar trebui sa duci lipsa de musterii.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Asa este.
                    Depinzand de buget, eu m-as orienta catre un Mercedes, tot diesel.

                    Comment


                    • mai bine audi a4/a6, model cat mai nou, 2.0tdi sau bmw 316d efficient dynamics

                      sau un golf 7/skoda octavia 3 1.6tdi, depinde de ce buget are la dispozitie



                      Last edited by cristi....; 26 March 2015, 16:12.

                      Comment


                      • Originally posted by B997NDL View Post
                        dar nu eu contabilizam consumul.
                        Aşa cum am spus-o şi mai demult, la mine cel puţin este deformaţie profesională. Am ţinut evidenţa la atâtea F.A.Z-uri (Fişa Activităţii Zilnice pentru autovehicule) după anii '90, încât genul acesta de calcule mi-au intrat cumva în "sânge".
                        Să mai aduc aminte şi de faptul că pe atunci calculatoarele (PC-urile) nu prea erau o prezenţă normală prin birouri, aşa încât gradul de dependenţă a fost bine inoculat.

                        Comment


                        • Ultima verificare a datelor privitoare la numărul de litri de combustibil consumaţi, comparând valorile determinate prin metoda "plin-plin" versus datele înregistrate de Calculatorul de Bord:
                          - 39,35 litri alimentaţi la aceeaşi pompă, din aceeaşi staţie de carburanţi unde am făcut şi data trecută plinul (ambele alimentări au fost făcute până la primul clic al pistolului de alimentare);
                          - 36,5 litri de motorină consumaţi conform Calculatorului de Bord.

                          Diferenţa procentuală între cele două valori a fost de 7,80% (2,85 litri), cu atât a înregistrat mai puţin Calculatorul de Bord al maşinii cantitatea de litri consumaţi, faţă de numărul de litri alimentaţi în realitate.

                          Adică la o valoare de 767,7 kilometri parcurşi între cele două alimentări, consumul conform Calculatorului de Bord a fost de 4,76 litri/100Km, faţă de un consum de 5,13 litri/100Km rezultat prin folosirea metodei "plin-plin".

                          P.S Viteză medie orară: 23,2 km/h, 70% din kilometri parcurşi în mediu urban, diferenţa de 30% extraurban.

                          Comment


                          • Incep sa ma linistesc, cam aceeasi problema intampin si eu. Eu am soft si pe bord la fel am 4,7, insa imi ia cam 5,5 poate cu putin mai mic, dar cam asa! Asa sunt astea sa ne dea satisfactii, oricum bun consumul!!!

                            Comment


                            • Originally posted by Cezar View Post
                              Depinzand de buget, eu m-as orienta catre un Mercedes, tot diesel.
                              Originally posted by cristi.... View Post
                              mai bine audi a4/a6, model cat mai nou, 2.0tdi sau bmw 316d efficient dynamics

                              sau un golf 7/skoda octavia 3 1.6tdi, depinde de ce buget are la dispozitie
                              Următoarea maşină mi-ar plăcea să fie o japoneză, motor pe benzină aspirat.

                              Comment


                              • gusturi alese

                                poate o mzda 6 2.0 benzinica, fara turbo si alte nebunii, 165 de caluti

                                sau o mazda 3 g120, motor de 2l 120 de cai, extrem de rafinat

                                Noua Mazda3 a sosit în România așa că e momentul să o testăm și noi. https://www.masinicugiurgeasibratu.ro


                                Am condus în România breakul Mazda6 echipat cu dieselul de top de 175 CP. https://www.masinicugiurgeasibratu.ro


                                eu m-as uita si la un suzuki...

                                Pentru mai multe informatii vizitati http://www.0-100.ro
                                Last edited by cristi....; 30 March 2015, 18:29.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google