My "new" Ride - Logan Prestige 1.2l - 73CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • My "new" Ride - Logan Prestige 1.2l - 73CP

    Salut!

    A venit momentul sa-mi "prezint" si eu noua cascarabeta, un Logan Prestige, 1.2l, 73CP, cu data de nastere 28.03.2016:
    Ce are (fata de standard):
    - Media Nav
    - Cruise control + limitator
    - Volan imbracat in piele (cred ca si maciuca schimbatorului de viteze este tot din aceeasi piele ca volanul)
    Ce nu are (si as fi putut sa-i adaug/pun):
    - Vopsea metalizata
    - Asistenta la parcarea cu spatele

    Mici "imbunatatiri" aduse pana in acest moment:
    - tavita portbagaj
    - presuri cauciuc (normale, nu tavita)
    - alarma
    - cotiera (de origine, luata de le reprezentanta)
    - plasa portbagaj
    - obturatoare praf usi

    Ce vreau sa-i mai pun in perioada urmatoare:
    - aparatoare noroi
    - protectii praguri (gen autocolant care se pune pe partea care se vede dpar cand deschizi usa. La versiunea anterioara aveam aceste stickere pe care scria Logan)
    - carlige portbagaj (pentru agata plase/sacose)

    Impresii

    Minusuri:
    - zgomot destul de mare la interior, mai ales la rulaj in afara localitatii (dar nu ma deranjeaza, nu sunt asa pretentios)
    - lipsa oricarei modalitati de a deschide/inchide portbagajul fara a pune mana pe tabla
    - slaba vizibilitate a Media Nav-ului, atunci cand e soare afara
    - butoanele de actionare geamuri, de pe usa soaferului, sunt puse prea in spate, cel putin pentru mine, care am mainile mai lungi (am facut vreo 15 ani de polo). Astfel ca daca vreau sa deschid/inchid geamul trebuie sa dau mana destul de mult in spate. Dar cred ca este o chestie de obisnuinta, nu este un deranj asa de mare.
    - volanul este foarte subtire, mai subtire fata de masina veche (un Laureate din 2007)

    Plusuri:
    - calitatea materialelor folosite la interior este net superiora fata de Logan 1
    - design foarte reusit (poate fi subiectivism, dar este pararea mea)
    - tinuta de drum foarte buna (pentru o masina din clasa ei)
    - comfort la drum lung cel putin decent (am facut deja 1000 de km in afara orasului)
    - viziblitatea foarte buna (geamuri/suprafata vitrata)
    - motorul, chiar daca este mic si anemic, este absolut suficient pentru nevoile mele de delasare (stiu cum este sa mergi cu un motor puternic, detin doua motociclete care-mi satisfac nevoia de viteza si adrenalina )
    - pozitia la volan, sunt absolut multumit
    - spatiul interior
    - sistemul de rabatare a banchetelor, care este foarte usor de folosit
    - Media Nav-ul
    - Cruise controlul
    - Aerul conditionat automat
    - telescopul de la capota motorului
    - stergatoatele, care curata o suprafata parca mai mare fata de generatia anterioara
    - sistemul audio (media nav + boxele din dotare), care, pentru mine, au fost o supriza mai mult decat placuta. Sunetul este mai mult decat decent, fara distorsiuni, chiar la cand este la maxim
    - rotile pe 16, cu jantele din dotare, care ofera stabilitate putin ma buna, dar care chiar si fara capace, arata foarte bine (iarasi sunt subiectiv)
    - car kit-ul. Convorbirea se aude excelent, si asta in comparatie cu marci cu pretentii muuulltt mai mari.

    Per total sunt foarte multumit de achizitie, imi place foarte mult, nu regret ca am luat benzina, pentru ca 80-85% din drumuri le voi face doar iarna (sau sezonul rece) si in Bucuresti.

    Am atasat si cateva poze
    Attached Files

  • #2
    Felicitari pentru achizitie! Foarte frumoasa! Multi km fara incidente! Cam la ce pret a ajuns,daca ne poti spune?

    Comment


    • #3
      Multumesc frumos! Asemenea si tie!
      Pretul de lista a fost 9300 euro, la care s-a adaugat un discount de 1000 euro (pt. ca aveam deja o dacie), apoi mi-au scazut masina veche (am facut un fel de buy-back), 3000 euro, plus un discount de 200 euro, astfel am platit 5100 euro (cu tot cu TVA)

      Sent from my SM-G901F using Tapatalk

      Comment


      • #4
        Foarte buna afacerea!

        Comment


        • #5
          Sa o stapanesti sanatos!!Pretentioasa culoare!!
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • #6
            arata foarte bine si ce mi-a placut cel mai mult este faptul ca ai punctat ceea ce era de punctat. ))
            Mai exact, motorizare, confort, etc.....
            Un post demn de luat in seama!!!!

            Comment


            • #7
              S-o stapanesti sanatos. Cu ce anvelope a venit?
              sigpic

              Comment


              • #8
                @micutzu666 - multumesc frumos! Stiu de culoare, masina veche era exact la fel, sunt obisnuit
                @enc_edy - multumesc pentru apreciere!
                @balooo - multumesc frumos! Continental ContiContact (vara)

                Comment


                • #9
                  la 5 mii de euro cea mai buna afacere!

                  orice ”deficienta” a masinii, in banii si dotarile astea, e tolerabila

                  imi place sistemul media nav revizuit, mai exact designul acestuia si faptul ca acu e color. e identic cu cel de pe duster connected by orange

                  Comment


                  • #10
                    exact asta am spus si eu. la capitolul value for money, nu am gasit nimic care sa se apropie (nou), iar in ceea ce priveste SH, personal nu sunt adeptul, asa ca pentru mine (repet, pentru mine) nu era o optiune.
                    Daca este sa fiu critic, sunt multumit 90% de ea. Daca este sa fiu pragmatic, sunt multumit 110%
                    Deficientele pe care le-am enumerat sunt pitici/fixisme, care personal le trec cu vederea fara nicio problema. Am condus/detinut masini "de marca" si am raportat aceste mici neajunsuri la acele masini. Subliniez faptul ca sunt doar remarcile mele, raportate la experienta mea cu masina, altora poate nu li se pare la fel, sau poate vad si altele.
                    MediaNav-ul este EVOLUTION (asa scrie si pe cartulia cu care a venit). Chiar azi i-am facut si update de soft + harti. Totul ok pana acum

                    Comment


                    • #11
                      sa o stapanesti si conduci sanatos si sa ne tii la curent cu comportamentul ei de-a lungul timpului

                      drumuri bune!

                      Comment


                      • #12
                        Te asteptam pe la intalniri.
                        sigpic
                        Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

                        Comment


                        • #13
                          multumesc!
                          Ne vedem, cu siguranta!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by m3dic911 View Post
                            Multumesc frumos! Asemenea si tie!
                            Pretul de lista a fost 9300 euro, la care s-a adaugat un discount de 1000 euro (pt. ca aveam deja o dacie), apoi mi-au scazut masina veche (am facut un fel de buy-back), 3000 euro, plus un discount de 200 euro, astfel am platit 5100 euro (cu tot cu TVA)

                            Sent from my SM-G901F using Tapatalk
                            Ai discount 1000 coco pentru ca ai luat varianta prestige..
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • #15
                              Exact. La orice alta varianta de Logan era 800, parca

                              Rectific: anvelopele sunt ContiECOContact 5
                              Attached Files
                              Last edited by 77sky; 4 April 2016, 19:58. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google