My "new" Ride - Logan Prestige 1.2l - 73CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Multumesc la fel!

    Sent from my SM-G901F using Tapatalk

    Comment


    • #32
      intr-un oras ca bucuresti oricand te poti trezi cu vreo zgarietura sau altceva mai grav.

      eu si dupa 7 ani, tot ii fac casco

      Comment


      • #33
        Am permis de la 18 ani (acum am 32), sunt la a 3-a masina noua, si pana acum, inafara de usoare zgarieturi, inerente, nu am gasit. Reparatiile acelor zgarieturi, puse cap la cap, nu fac, ca si valoare, cat Casco la o singura masina, pe an. Acum, daca parchezi pe cine stie unde, sau blochezi pe careva ori ii iei locul de parcare, asta e alta poveste... Iarasi, este strict parerea mea, in urma experientei mele. Evident, ca se poate intampla sa-ti cada un copac pe masina sau niste tembeli se iau la intrecere pe sosea, pierd controlul masinii si asa iti fac masina muci.... Asa se justifica maxim, dar e deja curat ghinion

        Sent from my SM-G901F using Tapatalk

        Comment


        • #34
          inteleg pct tau de vedere

          la mine si-a scos demult banii, m-a scutit pe mine de peste 100 de milioane vechi, chiar daca nu a fost vina mea in nici una din situatiile create(am luat odata un caine la 110km/h, deviz 8200 de lei, n-a fost vina mea, cainele nu avea ce sa caute pe mijlocul drumului european si alta data cand am mai platit eu , alaturi de casco, 2 mii pt un accident unde iar nu a fost vina mea - rca-u vinovatului nu a putut despagubi peste un anumit plafon iar diferenta am pus-o eu). cazuri si cazuri...nu mai pun reparatiile datorate micilor zgarituri, revopsiri, etc, ca se dubleaza suma

          deci, la un calcul, in 7 ani in cazul meu casco a platit in jurul a 280 de milioane pe reparatii si 20 eu.. ce mai, inca odata valoarea masinii
          Last edited by cristi....; 5 April 2016, 19:27.

          Comment


          • #35
            Asa da, merita cu varf si-ndesat. Eu am avut noroc pana acum

            Sent from my SM-G901F using Tapatalk

            Comment


            • #36
              cum ti se pare motorul asta ca se comporta?

              mai mai ca m-ar tenta o varianta prestige prin prisma raportului pret-dotari dar astept pana la anul, sa-l iau cu facelift si de preferat disel, pt autonomia de peste 1000-1100km cu un plin

              am mers odata cu un logan 10 ani taxi si mi s-a parut chiar ok motorul pt mersul prin oras: foarte silentios (probabil ca ii pusese o marmelada de ulei 10w40 de era asa silentios), elastic, tinuta de drum chiar ok peste mici denivelari/guri de canal

              de precizat ca era euro 5, nu 6
              Last edited by cristi....; 5 April 2016, 19:52.

              Comment


              • #37
                Pentru nevoile mele, pentru stilul meu de condus, este foarte bun. Sunt multumit de el. Cand conduc masina sunt ca un pensionar, rar bag talpa in ea, merg in banii ei, nu o omor, deci ma doare-n cot de performantele dinamice lipsa ale acestui motor. Cand vrea sa ma rup in figuri, si vreau viteza, performante, reprize de acceleratie, ma sui pe motor (vara, zilnic, toata ziua ) si ii dau in gura (am si o Busa din 2010). Precizez ca am ales acest motor la masina si pentru ca fac undeva la maxim 8000-8500 km/an. Mi-am facut calculele si ca sa merite banii (sa ies pe zero) ar fi trebuit sa fac undeva la 20000km/an, ceea ce este SF, mai ales ca din aprilie pana in septembrie/octombrie, masina sta 90% din timp, iar in restul timpului/anului merg 80% exclusiv in Bucuresti. Am avut anterior doua masini diesel si dupa aceasta experienta am decis sa trec la benzina. Dar, subliniez, nu este pentru toti. Depinde foarte mult de stilul de condus, de asteptarile pe care le ai de la acest motor, nr de km facuti pe an, cat mergi in oras si cat in afara, dar mai ales cat te tine buzunarul sa dai pe diesel (pret mai mare la achizitie, revizii mai scumpe, distributia mai scumpa)

                Sent from my SM-G901F using Tapatalk

                Comment


                • #38
                  Iata o noua, mica, imbunatatire: lumina in torpedou (nu, nu are nici Prestige)
                  Eram aseara prin IKEA si am gasit "chestia" din imagini. Se va fixa cu banda dublu adeziva, de "tavanul" torpedoului. Functioneaza cu doua baterii AA, de 1.5v, are senzor de atingere, iar lumina este mai mult decat suficienta. Se stinge fie automat, dupa 30 de minute, fie prin atingere, instant.
                  Astazi voi monta jucaria si revin cu impresii dupa utilizare pe timp de noapte.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #39
                    La naiba, ai motor mai mare la motoreta fata de masina... A mea macar are 600 fata de 1600 la masina.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • #40
                      ))

                      Sent from my SM-G901F using Tapatalk

                      Am avut si mai mare, un Intruder de 1800cmc )

                      Sent from my SM-G901F using Tapatalk

                      Originally posted by m3dic911 View Post
                      Iata o noua, mica, imbunatatire: lumina in torpedou (nu, nu are nici Prestige)
                      Eram aseara prin IKEA si am gasit "chestia" din imagini. Se va fixa cu banda dublu adeziva, de "tavanul" torpedoului. Functioneaza cu doua baterii AA, de 1.5v, are senzor de atingere, iar lumina este mai mult decat suficienta. Se stinge fie automat, dupa 30 de minute, fie prin atingere, instant.
                      Astazi voi monta jucaria si revin cu impresii dupa utilizare pe timp de noapte.
                      Impresii: Dupa montare (am montat pana la urma pe lateralul din dreapta al torpedoului) am teste jucaria. Este foarte usor de folosit, lumineaza mult mai puternic decat becul original de pe vechea masina. Nu am avut inspiratia sa fac o poza aseara, dar ma revansez.
                      Per total multumit de investitie (28 lei parca).
                      Last edited by m3dic911; 7 April 2016, 10:29. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #41
                        Iata ca am implinit si mia de kilometri, "rodajul" din cartea masinii.
                        Pana acum, ca si impresie, sunt mai mult decat multumit. O supriza placuta este motorul, care dupa ce am iesit din mia de kilometri (unde spune cartea sa nu depasesti anumite turatii), daca il urci in ture, are suprinzator de mult zvac (eu eram setat pe o masina ultra puturoasa, dar am fost placut suprins). Acum, nu va imaginati ca rupe norii, dar este o supriza placuta, pentru mine.
                        Alt punct forte este navigatia, precisa, intuitiva = extrem de utila. Cotiera (de origine, modelul stilizat, cu armatura din plastic) este perfecta pentru mine, comoda, foarte buna calitativ (aici nu am ce sa comentez), ergonomica = ma felicit pentru alegerea facuta. Volanul imbracat in piele este foarte bun, imi place cum se simte, ramane de vazut cum se va comporta in timp. Consumul este decent, pentru o masina pe benzina, care merge in Bucuresti, la ore de varf, bara la bara = 7.3 - 7.4 litrii la suta (in prima mie de kilometri). Climatizarea automata nu mai are nevoie de vreo prezentare. Se comporta excelent, nu se simte deranjant in puterea motorului = recomand cu caldura (sau racoare, dupa caz).
                        Ce nu-mi place este cusatura pielii de pe nuca schimbatorului de viteze, care este incomoda pentru mine, imi vine fix in podul palmei si ma zgarie/jeneaza. poate cu timpul se va tocii/inmuia/mula pe mana mea.
                        Alte aspecte de remarcat ar fi:
                        - tinuta de drum superiora generatiei anterioare de Logan
                        - sta mult mai bine in curbe decat generatia anterioara
                        - scaunele mai comode
                        - bancheta spate muuulllltt mai comoda decat la generatia anterioara (am testat si asta)
                        - calitatea materialelor de la interior si feeling-ul general (un plus fata de generatia anterioara

                        Am atasat si dovada kilometrilor atinsi
                        Attached Files

                        Comment


                        • #42
                          Interesanta si amanuntita descrierea facuta masinii. Am avut ocazia sa conduc un MCV modelul nou, cu motor diesel de 90 CP. Avand tot diesel am fost foarte surprins de insonorizarea actuala, care e mult peste fostul model. La fel si sistemul start-stop care m-a surprins ca exista pe Logan. Un mare plus pentru cum se inchid portierele, adica nu mai suna a tabla de conserva goala, ci chiar un sunet foarte infundat si la deschidere si la inchidere.
                          Per total un mare plus fata de modelele anterioare. Multi km in continuare fara probleme.

                          Comment


                          • #43
                            Multumesc frumos! la fel si tie!
                            Intr-adevar, ca si insonorizare, este cu mult peste generatia anterioara iar tabla de pe usi suna a "plin". Capota in schimb suna a conserva (la masina veche aveam si blana aia pe capota). Masina mea nu are start-stop (acum nu stiu daca din pacate sau din fericire). Am si o Skoda Octavia, cu start-stop, si sincer nu ma incanta, are un oarecare lag. In concluzie, nu-mi lipseste.

                            Comment


                            • #44
                              Sa o stapanesti cu placere.
                              Arata foarte bine.
                              Cred ca este cea mai buna afacere pe care am auzit-o vizavi de achizitia unei masini noi.
                              Daca stau sa ma gandesc ca eu am luat un Stepway II la dublu pretului tau, fara sa am posibilitatea de a pune climatizare automata sau nici macar sa mi aleg culoarea, ca deh trebuia sa astept inspemii de luni si ieseam din programul rabla pe anul acela cred ca ai rupt gura targului cu afacerea facuta.

                              Comment


                              • #45
                                Multumesc! Asemenea si tie!
                                Intr-adevar sunt multumit de afacerea facuta, in general sunt un pragmatic, am evaluat piata si optiunile avute, cu tot cu bataie lunga (am luat in calcul o perioada de folosinta de cca 5 ani): coast achizitie, km facuti anual, costurile de utilizare etc. Mi-a dat aceasta masina. Repet, pentru mine. Evident, altora nu li se va potrivi

                                Sent from my SM-G901F using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google