My "new" Ride - Logan Prestige 1.2l - 73CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    posibil. adevaru e ca la parasolar intr-o vara s-a produs o nasoala in sensu ca pozitia parasolarului inclinat a canalizat toata lumina si energia solara fix in parasolar si se pare ca s-a desprins vreo biluta de prin el si nu a mai stat fix pe pozitie (caldura l-a deformat), pt ca atunci cand il clipsez in pozitie normala se aude un pocnet/troznet. am invelit in banda teflonata piciorusu ala de prindere, sa stea fix sa nu mai joace, asta am rezolvat, dar a mai ramas biluta care se mai plimba pe acolo la denivelari ) (pt rezolvarea completa a problemei trebuie schimbat parasolaru) dar nu aia face zgomot, vine din stalp bazaitu, ca si cum rigiditatea nu ar mai fi aceiasi, parca se torsioneaza nu stiu cum sa zic. pe stanga e ok ;)
    Last edited by cristi....; 27 November 2016, 14:00.

    Comment


    • #92
      Originally posted by cristi.... View Post
      pai se compara loganu de 12 mii cu Honda asta de 12 mii??

      Honda e 12000 + tva.


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      Keep walking...

      Comment


      • #93
        nu intelegi

        12mii+tva, adica tva e inclus

        mergi si intreaba orice dealer honda

        daca nu era cu tva, zicea clar 12 mii fara tva

        4350 de euro e reducerea oferita de ei, echivalentu a 3 tichete rabla, doar ca in loc sa mergi tu cu tichetele iti ofera ei reducerea de-a gata

        si fordu a avut reduceri de de pana la 8900 de euro, 5 mii pt focus, deci nu vad de ce te miri sa fie reducere asa mare, e normala, sa incadreaza in limitele obisnuite

        iti dai seama cat e marja lor de profit, daca sunt dispusi sa renunte la 9 mii de euro.. mondeo ala de 30 de mii de ex nu face nici 20 in realitate )
        Last edited by cristi....; 28 November 2016, 00:25.

        Comment


        • #94
          12000 + tva, eu inteleg ca tva-ul nu e inclus.


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Keep walking...

          Comment


          • #95
            Originally posted by cristi.... View Post
            nu intelegi

            12mii+tva, adica tva e inclus
            Scuze, dar si eu, la 12.000 + TVA, inteleg ca TVA-ul NU este inclus.

            Cand ai "+" inseamna ca se adauga la ce il precede.....nu?

            Comment


            • #96
              din pct meu de vedere e un alt mod de a spune "11990 cu tva inclus"
              sunt 99% sigur ca asa e

              e un limbaj tipic de marketing

              in plus de ce ar pune clientii sa stea sa calculeze cat mai inseamna 24% sau cat e tva-u din 11990?

              in plus, masina e un model vechi, iesit din productie, a fost scoasa noua generatie, asa ca trebuie sa scape de stocuri si au lansat promotia asta

              nu mai au nici un motiv sa tina la pret, sa le vanda cu 14-16 mii
              Last edited by cristi....; 28 November 2016, 14:07. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #97
                Cristi, cu toata dragostea dar esti in aratura grav! Pe asta si mizeaza astia, ca tu nu intelegi, mergi la reprezentanta si acolo poate te imbarliga sa iei masina.


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Cristi, cu toata dragostea dar esti in aratura grav! Pe asta si mizeaza astia, ca tu nu intelegi, mergi la reprezentanta si acolo poate te imbarliga sa iei masina.


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                Last edited by jonnie007; 28 November 2016, 14:34. Reason: Automerged Doublepost
                Keep walking...

                Comment


                • #98
                  Mai este si varianta, cea mai plauzibila, prin care baga pretul FARA TVA, pentru ca, multi isi iau masinile pe firma, deci il deduc, astfel ca pretul fara TVA, evident, face masina mai atragatoare

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by cristi.... View Post
                    nu intelegi

                    12mii+tva, adica tva e inclus
                    Eu cred ca tu nu intelegi. Adica 12 + 20% e acelasi lucru cu 12, dar 20% este inclus in 12...
                    Ma doare memoria capului!

                    Sa posteze cineva un link/o poza cu oferta, ca va lamuresc eu imediat care-i treaba cu Honda si cu pretul ei.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment




                    • sper sa nu se supere initiatorul topicului ca batem atata apa-n piua cu ce inseamna x euro+tva

                      pai eu cred ca am inteles bine. cand am zis ca e 12 mii cu tva, normal ca am inclus si tva-u in cei 12 mii ) 12 mii e suma intreaga pe care o platesti, cu tot cu tva. nu platesti 12 mii dupa care zici "stai sa vedem ca tre sa mai platesc si tva-u acu, pe langa cei 12 mii"
                      Last edited by cristi....; 28 November 2016, 17:10.

                      Comment


                      • Da, deci, este 11990 + TVA, adica 11990 x 1,2 = 14388 Euro pret final.

                        In vara a fost oferta cu 14000E cu programul rabla. Adica 15450E - 1450E (tichetul rabla). Deci, acum cumperi si niste anvelope Nokian cu 388E, cica oferta...

                        Si acum, gata! Revenim la subiect.

                        Originally posted by cristi.... View Post
                        pai eu cred ca am inteles bine. cand am zis ca e 12 mii cu tva, normal ca am inclus si tva-u in cei 12 mii ) 12 mii e suma intreaga pe care o platesti, cu tot cu tva. nu platesti 12 mii dupa care zici "stai sa vedem ca tre sa mai platesc si tva-u acu, pe langa cei 12 mii"
                        Crede-ma ca n-ai inteles nimic. Ai zis + TVA, nu "cu TVA"
                        Te-as miniti eu pe tine?! Sa nu mai zici cuiva asa ceva ca te faci de ras.
                        Last edited by vitriol; 28 November 2016, 17:25.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Nu se supara

                          Comment


                          • bine, bine, e 12 mii+2500 tva

                            n-am zis eu +tva, asa e oferta. eu doar am reinterpretat acel +, consideru-l inclus

                            Comment


                            • In concluzie, pentru cine are de dat 14400 euro, este o oferta de luat in calcul

                              Comment


                              • Originally posted by cristi.... View Post
                                bine, bine, e 12 mii+2500 tva
                                Tot n-ai inteles... TVA-ul e 2398E, nu 2500E.
                                Last edited by vitriol; 28 November 2016, 19:56.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google