My Ride - Logan 1,4 MPI Laureate Plus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Senzor de perimetru
    sigpic

    Comment


    • #62
      Imi trebuie semzor simplu, nu cu zona dubla. Si eu am tot 3 fire pe canalul auxiliar Mersi oricum.
      GL-22-TOF

      Comment


      • #63
        Si un mic up-date: duminica a trecut de un prag "psihologic". Eram prin intorsura Buzaului, in drum spre Galati.

        ... si cam asa circul prin localitati.... iar la iesire cu pedala la podea....
        Am obtinut pe ruta Galati - Poiana Brasov - Galati ( cu escala la Vulcanii noroiosi): 660 km, 39 l benzina consumata - deci consum mediu 6 l/100 km.
        Attached Files
        Last edited by danielliviu; 17 November 2008, 22:50.
        GL-22-TOF

        Comment


        • #64
          Da...Ai surprins momentul la fix...Si mai calc-o ca se invata lenesa
          Hai sa te ved azi maine cu 99 999 in bord.
          sigpic

          Comment


          • #65
            Intr-un final, revin cu noutati.
            Azi am incaltat masina cu anvelope noi - Tigar Sigura 185/65R15. Pret final 576 ron (4 buc, inclusiv montaj si echilibrare).
            Ieri am schimbat si stergatoarele - am luat la repezeala unele FastR 60cm / 46 cm, tot tip aero. Deocamdata sterg acceptabil sa vedem la primavara (daca tin pana atunci).

            @valeriu: daca nici eu nu o "calc" .... eram in localitate - Intorsura Buzaului. Si cel mai bun detector de radar este vitezometrul - max 60kmh in localitati .
            GL-22-TOF

            Comment


            • #66
              Asa cum am promis, revin si cu poze.
              Cauciucuri, leduri pozitie si numar nou. Cam asta a primit masina de mos Nicolae (si mos Craciun, impreuna).
              Se vede diferenta intre leduri si becurile clasice, dar si cat de afumate sunt becurile dupa mai mult de 2 ani. A meritat schimbarea.
              Attached Files
              GL-22-TOF

              Comment


              • #67
                A venit si randul placutelor de frana la schimbare. Usor, in parcare si cu ajutor si sfaturi de la Lucian.
                Am luat placute TRW-Lucas - pret 71 ron si filtru aer Mahle - 33 ron.
                Cam frig afara pentru mesterit, dar e o placere.
                Urmeaza rodajul placutelor, dupa care voi reveni cu impresii despre performantele lor reale.
                GL-22-TOF

                Comment


                • #68
                  Oricand Daniel, oricand. Mai ales ca suntem vecini.

                  Comment


                  • #69
                    Si poze cu placutele de frana noi. Schimbul a avut loc la 35.000 km (fara 2-3 km)

                    Prima impresie din seara asta - pe drum liber, franat tare de la 120 km/h - franele tin chiar ok, nu am impresia ca sunt cu mult mai slabe. Ba chiar daca duceam pedala la podea (frana) tindea sa intre si abs-ul in drepturi. Dar oricum intra si inainte, ca ma plimb cu gume de vara .

                    Daca stie cineva cate ceva despre placutele lucas-twr, astept opinii... Eu sper sa fie o investitie buna.
                    Attached Files
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • #70
                      Este o investitie buna in placute, insa nu pot spune acelasi lucru si despre anvelope...

                      Comment


                      • #71
                        Daniel,vad ca placutele de frana au si senzor de uzura ...l-ai montat?
                        Daca nu ma bate gandul sa fac si eu aceasta operatiune ,asta dupa ce "copiez" acele mufe.
                        sigpic

                        Comment


                        • #72
                          L-as monta, dar trebuie sa studiez mai intai schema. Loganul nu are din fabrica, dar cred ca se poate face. O sa caut si pe forum sa vad ce s-a discutat pe acest subiect, poate iese ceva bun pana la urma.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • #73
                            Azi am reusit sa repar si alarma - zilele trecute s-au ars diodele puse pe firul care ducea la semnalizari (subdimensionate se pare la 2A, acum am pus de 6A). Fara diode rezultatul era ca indiferent in ce directie semnalizam, mergeau toate luminile de semnalizare.
                            Totodata, am reusit sa curat si vopseaua portocalie de pe folia unitatii de climatizare. Rezultatul - lumina alba, sper, o sa fac poze la noapte si o sa le pun. S-ar parea ca a iesit bine.
                            Si am mai scimbat si ledul de la alarma din rosu in albastru...
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • #74
                              Hai cu poza de la folia unitatii de climatizare.
                              sigpic

                              Comment


                              • #75
                                tare tare tare.....te rog daca ai timp si chef fa un tutorial mai detaliat despre schimbarea luminii la climatizare....pe forumul nostru nu am gasit mare lucru...de fapt mai nimic....iar pe forumul "vecin" sunt vreo 50 si de pagini in care se discuta foarte aiurea....sincer nu am inteles mare lucru de acolo...

                                ps...tot alba vreau si eu lumina ca sa mearga cu bordul .....te rog...macar niste sfaturi..si poze la cum a iesit
                                Attached Files
                                0.9 tce SL plus

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google