-Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale Dacia Logan II Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale - Pagina 165 - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Forum Dacia Logan > Dacia Logan II

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale

Dacia Logan II

Vezi Rezultatele Sondajului: Parere despre navigatia LG de pe Logan
Nu mi-am comandat-o, nu o am. 200 44.74%
O am, foarte multumit. 203 45.41%
O am, oarecum nemultumit, probabil o sa o schimb. 44 9.84%
Alegatori: 447. Nu poti vota in acest sondaj

Raspunde

Thread Tools
Vechi 19 Ore in Urma   #3281
Silviu
Loganist de 5 stele

Silviu's Avatar

Data inscrierii: 24-09-2007
Motorizare : 1.6MPI / MCV II Ph2 1.5 dCi + Easy-R
Varsta: 34
Posturi: 1,356
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de dadrian42 Vezi Post
In primul rand am spus ca s-a ajuns la 2017 q1, ok, nu sunt disponibile spre cumparare.
Acum ai inteles defapt. E bine.

Citat:
Apoi am scris extrem de clar ca mie mi se pare normal ca, daca iei masina azi sa vina cu 2016 q4, adica cu ultimile harti DISPONIBILE si apoi sa faci update-ul gratuit cand vrei tu.
Dacia nu-ti da gratuit update 90 de zile in oferta. Dacia iti livreaza MediaNav-ul cu hartile Europei (daca alegi asta) si primesti acea perioada gratuita tocmai ca sa ajungi la ultima versiune din perioada cand ai cumparat tu masina.

Pricepi? Ca vad ca iara vorbesti aiurea.

Citat:
Tu asta nu intelegi ca prin comportamentul asta Dacia chiar "incurajeaza" pirateria, pt ca atunci cand iti bati joc de client in felul asta, nu te astepti ca ala sa mai cumpere vreun update oficial de la tine.
Asta e gargara cu pioneze.

Citat:
Sa nu-mi spui ca n-ai vazut in viata ta un film piratat sau ca n-ai avut niciun soft fara licenta ca deja pute.
In viata mea am piratat cand eram mai tanar si nu intelegeam implicatiile. Acum nu mai piratez ...

Citat:
Prin urmare te-ai simtit ofensat degeaba, critica mea era la adresa Dacia, nu a ta.
De ar fi fost asa dar din pacate nu e. M-ai atacat direct pe mine. Dar in fine. E bine ca intr-un final intelegi si tu procedurile cand cumperi ceva si nu piratezi ...

In alta ordine de idei observ ca hartile FYROM (Macedonia) nu sunt incluse :-))

Dupa ce ma intorc din concediu din Grecia va fi un motiv de reclamatie la Dacia si eventual OPC.

Europa include si FYROM din cate tin minte.

Last edited by Silviu; 19 Ore in Urma at 19:02. Motiv: Automerged Doublepost
Silviu e offline   Reply With Quote
Vechi 19 Ore in Urma   #3282
t0rquemada
Loganist de 5 stele

t0rquemada's Avatar

Data inscrierii: 03-02-2013
Motorizare : 0,9TCe
Posturi: 5,214
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

... și Kosovo și Moldova dar măcar ai Guiana Franceză

Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cānd nu ai toate datele) e sport național.
t0rquemada e offline   Reply With Quote
Vechi 18 Ore in Urma   #3283
dadrian42
Initiat

Data inscrierii: 30-12-2016
Motorizare : 1.5 DCI
Posturi: 36
Membru :
[Initiat]
Implicit

Gargara ieftina cu pioneze faci tu de parca ai lucra la Dacia sau la un dealer de-al lor. Niciun dealer si nimeni de la Dacia nu iti spune ca "ai 90 de zile sa ti-l aduci la zi". Trompeta ordinara mai mare decat ai nascocit tu acum nu am mai citit. Absolut toti iti spun ca ai un update gratuit pe care il poti face in 90 de zile. Nu e deloc acelasi lucru, dar deloc. Asta inseamna ca ai ultima versiune si daca in 90 de zile apare alta, ai avantajul gratuitatii. Sau ai impresia ca toti userii care intra aici si se plang de marsavia asta cu harile 2014 la masina noua din 2017 or fi toti imbecili?
Si cum, nu te-ai uitat sa vezi oficial ce anume contine pachetul de harti pe care ti-l ofera? Wow, si mai vorbeai de altii. N-o fa pe-a desteptul ca n-ai cu cine. Deci pana la urma ai piratat. Asta e punct. Data viitoare mai usor cu tonul ala pe care l-ai avut in mesajul cu piratatul, ton prin care parea cel mai corect si restul niste infractori.

Trimis de pe al meu SM-T520 folosind Tapatalk
dadrian42 e offline   Reply With Quote
Vechi 17 Ore in Urma   #3284
gabrieln1960
Junior

Data inscrierii: 24-06-2017
Motorizare : 0,9 TCe Easy-R
Varsta: 56
Posturi: 77
Membru :
[Junior]
Implicit

Masina am cumparat-o pe 16 iunie 2017, varianta este 8.05 si hartile sunt din 2015. Mai astept cateva saptamani inainte sa fac celebrul update. Sa inteleg ca ultimile harti disponibile la update sunt din 2016? Daca da, pun si eu intrebarea, nu era corect ca masina sa vina deja cu ultima varianta? Era chiar asa de greu sa fie instalata ultima actualizare a hartilor? Intrebarea este retorica, pentru ca nu sunt prea interesat de hartile de la Media Nav. Este vorba despre respectul aratat clientilor. De ce sa-i trimiti sa actualizeze ceva ce tu ai fi putut sa o faci din fabrica? La modul cum se schimba situatia drumurilor de la noi, tot Waze ramane de baza. Ultimul exemplu este podul de la Otopeni, pe Waze a fost actualizata situatia la cateva zile, la Media Nav asteptam sa cumparam harta actualizata peste doi ani?

Last edited by gabrieln1960; 17 Ore in Urma at 21:11.
gabrieln1960 e offline   Reply With Quote
Vechi 17 Ore in Urma   #3285
dadrian42
Initiat

Membru :
[Initiat]
Implicit

Pai cum ti-ar mai putea lua ochii dealerul si sa-ti spuna ca iti da un update gratuit daca l-ar pune ei pe masina inainte de livrare?
In privinta modificarilor nu e vina Dacia sau Medianav. E o problema in general cu ptoducatorii de harti care isi cam bat joc de tarile ceva mai estice. Teoretic 2017 q1 ar fi trebuit sa aiba modificarile de pe la mijlocul anului 2016. Pe naiba, chiar alaltaieri l-am folosit si nu aparea ditamai sensul giratoriu f important care e de vreo 2 ani.

Trimis de pe al meu ASUS_Z017D folosind Tapatalk
Vechi 17 Ore in Urma   #3286
gabrieln1960
Junior

Data inscrierii: 24-06-2017
Motorizare : 0,9 TCe Easy-R
Varsta: 56
Posturi: 77
Membru :
[Junior]
Implicit

Cu alte cuvinte harta care apare in 2017 are modificarile de la jumatatea lui 2016? Si ei vor ca noi sa si cumparam chestia asta? Adica sa dai 100 euro sau mai stiu eu cat pentru a avea o harta care cand iti spune sa virezi la stanga te "loveste" de separatoarele de beton? Buna afacere, n-am ce zice!

Last edited by gabrieln1960; 17 Ore in Urma at 21:30.
gabrieln1960 e offline   Reply With Quote
Vechi 17 Ore in Urma   #3287
dadrian42
Initiat

Membru :
[Initiat]
Implicit

Ti-am spus, nu are legatura cu medianav sau dacia. E ca si cum ai plange la emag ca windowsul de pe laptopul cumparat de la ei are buguri sau nu ofera update-uri mai dese si mai bune. Producatorii hartilor sunt altii. Si sunt folosite pe mai multe softuri gps igo, mio etc.
Si referitor la data e normal. Bine, teoretic q1 ar trebui sa fie modificarile de la finele trimestrului anterior, adica ce se studiaza pe teren, ce modificari, recenzii etc vin de la useri pana la finele lui 2016. Apoi se centralizeaza, se prelucreaza si apare ca versiune in trim urmator. Dar cu indulgenta am scris ca macar modificarile de la mijlocul lui 2016 trebuia sa le aiba si de pe la noi. Dar se pare ca raman la aceleasi metehne.
Oricum, poate se da si Dacia in rand cu lumea si renunta la navigatie in favoarea conectarii smarphonului. Si atunci folosesti ce vrei, google drive, wazze etc.

Last edited by dadrian42; 17 Ore in Urma at 21:37.
Vechi 17 Ore in Urma   #3288
stoicanu
Loganist de 5 stele

stoicanu's Avatar

Data inscrierii: 11-10-2009
Motorizare : 0.9 Tce
Posturi: 4,194
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

@dadrian42
Poate cei de la Dacia s-au gandit la acest update gratuit tocmai pentru a avea ultimul update
Sa nu mai stea ei sa programeze miile de nav-uri si plus masinile care petrec mai mult timp prin parcuri auto
Este mai simplu pentru ei si tu ai ultimul update
P.s.
La mercedes doar un update costa peste 1000 RON si sunt aceleasi lipsuri de pe harta in romania

Sent from my iPhone using Tapatalk
Vechi 17 Ore in Urma   #3289
dadrian42
Initiat

Membru :
[Initiat]
Implicit

Ok, dar asa sa spuna: "stiti, aveti pe medianav harti din 2014, updatati-le dvs, nu va costa nimic, noi n-am avut timp". Parca nu suna la fel cu "puteti face update gratuit in urmatoarele 90 de zile".
Cat priveste lipsurile le-am explicat si eu ca nu tin de masina, aparat sau producator.
Oricum, cred ca viitorul asta e, ori interconectivitate cu telefonul, ori aparate pe android sau alt so, in mare parte "chele" si e treaba userului ce isi instaleaza fiind direct raspunzator de licente etc.
Vechi 16 Ore in Urma   #3290
t0rquemada
Loganist de 5 stele

t0rquemada's Avatar

Data inscrierii: 03-02-2013
Motorizare : 0,9TCe
Posturi: 5,214
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Unde scrie īn manual, īn plus s-a mai discutat:

http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=2039

E greu să citiți?

Am scris de n ori pe acest topic, ai One time only, Latest map guarantee (Latest release: 201x Qy) . Astea apar dacă faci amprentă și te conectezi via toolbox la naviextras.

NU se face update automat, trebuie să dai vreo 3 clickuri și nici nu te forțează cineva să te duci cu stickul la mașină.

De obicei se crește cu maxim 2 la versiunea anului adică:
medianavul a venit cu 201xQy, vei actualiza la 201x+2,Qy, rare au fost cazurile cu 201x+2,Qy+1

Hărțile 2016q4 (momentan, singurul oficial 2017Q1 e Israel ) sunt cu date din 2015, dar și asta se știe.

PS: Dacă era Renault Medianav preturile sunt +20euro,
Attached Images
File Type: jpg teaser17072801.jpg (93.7 KB, 44 views)

Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cānd nu ai toate datele) e sport național.
t0rquemada e offline   Reply With Quote
Vechi 16 Ore in Urma   #3291
Fanez
Loganist de 5 stele

Fanez's Avatar

Data inscrierii: 21-03-2010
Motorizare : 1.2 16V 73 CP (E6)
Posturi: 5,265
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Am scris de n ori pe acest topic
Nu te mai enerva! Ori mai scrii, ori le dai link, intrebari la fel or sa tot fie.
Ai o memorie de invidiat dar nu retii ca asa se intampla?
Fanez e offline   Reply With Quote

Raspunde

Sari la Forum

Tags
discutii, generale, logan, navi, stock

Thread Tools

Reguli de Postare