Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am instalat intai Medi@Update si dupa aceea umblat in softul lui cu dmicom pentru a activa RVC si pentru a schimba skin-ul din M0 in M1. Medi@Update e o versiune un pic mai avansata a Mediaskin. Ce imi place este ca nu schimba functionalitatea sistemului. Este similar cu MediaNav-ul original, doar ca pot face update la harti si, evident daca apelezi "meniul secret" poti avea acces la diverse alte aplicatii (interfata WinCE6, task-manager, totalcommander etc.). Programul de navigatie este updatat la IGO Primo 2. Aplicatiile ruleaza simultan, la fel ca in interfata originala, media player-ul sau radioul ruleaza in fundal, navigatia merge peste ele iar daca primesti un apel telefonic, acesta intra pe ecran si se revine la aplicatia anterioara dupa incetarea apelului.
    Last edited by ctropett; 6 January 2017, 00:19.

    Comment


    • Originally posted by ctropett View Post
      Revin, nu stiu daca e bine sa postez aici sau ar trebui in sectiunea "Imbunatatiri Logan 2", dar avand in vedere ca e vorba de MediaNav o sa postez aici.
      Am cumparat un MediaNav 1, sh cu versiunea sw 2.0.9. Am facut update la versiunea 4.0.6, dupa care, in ciuda sfaturilor lui Torq, l-am "imbunatatit" la minim, adica i-am activat RVC, activat skin-ul M1 si am adaugat posibilitea de update pentru orice harti (acum Europa Here Q3 2016), restul a ramas nemodificat.
      Dupa o zi de utilizare intensa nu-mi pare rau pentru investitie, e o imbunatatire pe care o recomand din toata inima, mai ales la pretul la care am reusit sa o obtin (580 ron MediaNav, 120 ron camera, 40 ron antena GPS, 5 ron releu 5V, 7 ron 7 m de cablu bifilar, 2 ron mufa RCA mama, total ~750 ron) si avand in vedere ca un sistem MediaNav cu RVC este din fabrica 400 euro.
      Concluziile:
      1. sistemul e super, de altfel platforma e extrem de ergonomica si fiabila fiind folosita sub diverse forme nu numai de Dacia ci si de Renault, Opel, Kia, Hyundai.
      2. daca nu aveti motive legate de garantie (avand in vedere ca e sh, pentru mine nu e o problema), nu e nevoie de software suplimentar, se poate rezolva cu ce exista la liber pe net.
      3. multumesc colegilor de pe forum pentru opinii, experiente, ajutor si informatii. Exista o multime de forumuri atat din UK, Franta, Brazilia cat si din Italia in care este tratata problema utilizarii si modificarii MediaNav-ului si care sunt pline de solutii diverse. Unele reusite, altele total inutile dar posibile.
      salut la ce ai pus releul ca si eu am camera dar nu am releu

      Comment


      • Releul il folosesc pentru alimentarea camerei, comandata de MediaNav. Daca alimentezi camera direct de la (+)ul becului de marche-arriere, in momentul in care scoti schimbatorul de viteza din pozitia R, camera nu mai este alimentata, insa din soft HU este programat sa afiseze inca 5 secunde imaginea de la camera RVC, motiv pentru care ai ecran negru 5 secunde. MediaNav-ul (HU) din constructie ofera la iesire intre pinii 9 si 21 (+ 6V pe pinul 9 si GND pe pinul 21) o tensiune de 6V temporizata inca 5 secunde dupa decuplarea marche-arriere-ului, utilizata pentru a alimenta camera RVC originala, care este un model alimentat cu 6V. In concluzie un releu cu bobina alimentata ideal la 6V, dar functioneaza si unul cu bobina pentru 5V, va avea bobina legata intre pinii 9 si 21 din mufa cu 24 de pini (recomand si montarea in paralel cu bobina releului a unei diode redresoare obisnuite - 1N4001 sau echivalent, cu anodul -capatul cu dungulita alba spre pinul 9 iar celalalt capat spre pinul 21) iar prin contactul normal deschis ale releului se va trimite +12V luati de la pinul 2 (+12V ACC) al aceleiasi mufe catre camera RVC care este alimentata la 12 V. Daca inca aveti nelamuriri, intrebati si sper sa va pot ajuta cu explicatii.

        Un tutorial explicit si clar gasit pe un forum din Franta puteti descarca de aici: http://www22.zippyshare.com/v/rlGfhuUZ/file.html

        *HU = head-unit, adica unitatea centrala a MediaNav-ului.
        Last edited by ctropett; 6 January 2017, 18:46. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • A aparut o alta varianta de folosire a navigatiei Medianav, altceva decat Medi@skin, Menavrus sau Medi@update. Se numeste Medianav PLUS. Vine de la italieni. Nu am folosit, inca astept mai multe informatii.

          Comment


          • Am pus-o eu. Schimba hărțile din medianav. Am pus aplicația cu cele 4 hărți si am vazut ca le-a sters pe cele care erau in medianav si le-a pus pe cele de pe stick. Acum pun full Europa. Cert e ca merge si nu e aplicație separată.
            sigpic

            Comment


            • Mersi frumos pentru raspuns.la mine nu ramane ecranul negru dar mai 4amane imaginea inca 5 sec dupace am acos din marsarier.probabil depinde de versiune eu am 6.0.4

              Comment


              • depinde de unde e alimentata camera
                RTFM

                Comment


                • MihaiiahiM, hartile sunt pe stick sau se instaleaza in medianav.
                  Daca sunt in medianav, pentru a le instala trebuie sa dezinstalezi medianavplus si apoi sa iei toata procedura de instalare de la capat?

                  Comment


                  • Hărțile sunt in Medianav. Le pui pe stick si se instalează singure. E simplu.
                    sigpic

                    Comment


                    • De ce nu se fac tutoriale pentru activare functii si camera Medianav, instalare Medi@skin si ce mai este? De ce se tine totul ascuns aici? Forumul este facut pentru a ne impartasii cunostiintele si a ne ajuta intre noi. Eu am facut un tutorial pentru a pune harti pe medianav dar nu a fost postat aici, mi s-a spus ca postul este mediat de administratori si .... normal, ca nu a fost postat. Noroc ca sunt tutoriale la italieni si francezi

                      Aici gasiti tutorialul pentru Medianav plus http://www.mondoduster.it/2016/12/e-...medianav-plus/ in italiana
                      Last edited by gabikry3; 13 January 2017, 11:56.

                      Comment


                      • asa zici tu ca este forumul sa ne ajutam unii pe altii ? eu vad altceva poate gresesc .(!?!?)

                        Comment


                        • Eu de acolo l-am luat. Merge ok. Problema e ca nu imi vede POI-urile. O sa vad ce pot face.
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by dadan View Post
                            depinde de unde e alimentata camera
                            Camera am alimentat_o dupa marsarier de la lampa.celce a facut montajul a sp ca s_a remediat problema la ecren negru cu modelul evolution2

                            Originally posted by MihaiiahiM View Post
                            Am pus-o eu. Schimba hărțile din medianav. Am pus aplicația cu cele 4 hărți si am vazut ca le-a sters pe cele care erau in medianav si le-a pus pe cele de pe stick. Acum pun full Europa. Cert e ca merge si nu e aplicație separată.
                            salut poti pune te rog linkul de unde ai luat hartile full europa
                            Last edited by biancamarius5; 14 January 2017, 00:13. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Am instalat si eu Media Nav Plus,dar nu gasesc hartile pt Romania, daca poate cn sa posteze un link de unde a downloadat cred ca am fi multi recunoscatori.


                              PS: AM gasit pe filelist ultima versiune de harti 2016 http://filelist.ro/details.php?id=468774 eu mi.am laut doar romania si vad ca merg :P
                              Last edited by OnLyOvY; 14 January 2017, 13:10.

                              Comment


                              • Găsesti hărțile pentru toata Europa si iti pui pe masina doar ce tari vrei. O sa caut un site si o sa pun aici. Eu am pus Q2. O sa caut un site cu Q3.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google