Începe Războiul?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Depinde unde o facut armata.Cine o facut la Botosani unde am lucrat eu se fceau 2 trageri pe saptamana .Numaram cate 3-4 mii de tuburi de PM cu plutonierul de companie la o tagere asa micuta ca nu prea mai erau soldati in ultimul timp.Strangeam tuburi de 14,5 de tab cu sacii.
    Welcome to the Club, We Have Jackets !

    Comment


    • Erau trageri obligatorii, de zi si de noapte, teoretic trebuia sa tragi multe cartuse. Doar ca nu opresti rusii cu AK-urile.

      Comment


      • ba da... fics cu alea ramase pe 7 mm daca or mai fi.
        ma uitam acum ceva ani la filmuletele talibanilor care trageau cu dracia aia de pusca cu luneta derivata din akm... cam dadeau buful la humvieeuri cu tot blindajul lor.
        ca nu se compara ea cu piesa de artilerie usoara M107 a americanilor... aia e alta treaba.

        Comment


        • Originally posted by CeDeBe-L View Post
          Cati dintre cei ce au facut armata au tras mai mult de 5 cartuse? Cati mai stiti cum se demonteaza un PM?
          Pentru cei ce n-au mai prins stagiul militar obligatoriu: un Paintball, un LaserTag...ceva sa semene????
          Counter Strike cu cheat-uri? Macar cine a asistat la un taiat de porc sau a luat gatu' la o biata gaina....
          Sau lesinati cand vedeti sange? Macar gasiti-va prietene mai mari ca voi...daca va face rau sangele.
          Tu acuma refulezi ca ai facut armata si ne povestesti din pataniile tale?
          Stai linistit, cand o fi cacarea la curu nostru inveti imediat, nu instruit, de nevoie.

          Comment


          • intradevar, cu gloantele pe la urechi inveti ceva mai repede...

            Comment


            • @CataFOF: Ti se pare ca am povestit ce si cum am facut eu in armata? Doar ti se pare.
              Doar incercam sa scot in evidenta diferenta enorma dintre un soldat si un talimb c-o pusca-n mana.
              Cand o fi (Doamne fereste!) "cacarea" la cur, si glontu-n aer...cine crezi ca va invata mai rapid sa alerge, mai ales cu pantalonii plini?

              Comment


              • Logic, aia care au mai auzit cum suiera un glont de AK47 sau un obuz de aertilerie in cadere libera.
                In lupta nu e vorba de curaj ci de cum sa-ti controlezi spaima ca sa n-o mierlesti tu inaintea inamicului.

                Comment


                • Acu 2saptamani am fost chemat la centrul militar, pentru renumeratie, si schimbarea ordinului militar din livret...prima oara in 11 ani de zile de la armata. Cica treaba asta se face regulat, in fiecare an.....dar la mine a fost prima oara. Si surpriza, erau chemati si cei cu varsta de la 35 in sus....pentru ca aveau grad...deci, printre camarazi prezenti la CMj erau si persoane in varsta de 45 de ani, grad de sublocotenent....
                  Motivul , cica nu e ce se intampla in ucraina.......da......sigur.
                  Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                  Comment


                  • Eu sunt sigur ca treaba asta se face regulat...in ACTE, doar e romarlania. Acum, cand e UE, NATO si mai ales USA cu ochii pe tot ce se intampla e normal sa actioneze cum scrie la carte....mi-e sila!

                    Comment


                    • Toate firmele prezinta situatia rezervistilor la CMJ, macar anual.
                      Problema e, ce procent din rezervisti mai muncesc in Romania, cel putin legal, si cati sunt plecati din tara.

                      Comment


                      • Sa incepem cu ceva teorii ale conspiratiei, niste zvonareala, un pic de psihoza...completam cu afirmatii panicarde dupa gust si servim cate un polonic, pe nemancate!
                        Pofta buna!

                        Comment


                        • Am auzit eu un zvon ca rusii au ocupat Crimeea.
                          Mai circula zvonuri ca se face recensamantul rezervistilor in Romania.
                          Adevaru' e ca nu-i nicio legatura intre cele 2 evenimente, iar in caz de nevoie sunt sigur ca vor lupta americanii iar romanii vor sta la carciuma sau pe feisbuc, asa cum asista si cand jandarmii dau la lopata la dezastre.
                          Nu incepe acum razboiul, Rusia mai are nevoie de cativa ani sa adune armament. Doar sa aiba fonduri, de aia se chinuie sa vanda chinezilor gaz si petrol.

                          Asa ca nu poftesc, am ciorba mea, merci!
                          Last edited by mr.K; 25 May 2014, 15:18.

                          Comment


                          • Aia cu gazul pt chinezi e adevarata si aia cu sa mai stranga ceva armament e adevarata.Aia ca rusii au ocupat Crimeea ,e falsa.Rusii au fost cuminti ,astia din NATO au vazut aiurea.
                            Welcome to the Club, We Have Jackets !

                            Comment


                            • Pe langa gaz in China, Rusia are relații economice puternice cu Europa de Vest. E bine totuși ca românii sunt "pregătiți" sau se "pregătesc" de război

                              Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                              Comment


                              • Rusia a inceput sa bage bani in armata in 2007 si ar mai fi avut nevoie de un ragaz de cativa ani sa definitiveze modernizarea armamanetului si pregatirea trupelor.
                                Doar ca diversiunile de la Kiev, au grabit unele actiuni si au prins Rusia nepregatita total. Asta e norocul, printre altii, si a Romaniei.
                                Putin n-a avut norocul lui Hitler care a fost lasat sa-si duca la final programul de intarire a armatei.

                                Cand termina Rusia programul de inarmare, cred ca Romania ar fi dat la taiat ultimele tancuri, ca la noi armata e agentie imobiliara, se ocupa de schimburi de terenuri si cladiri. Poate acum miscam si noi ceva macar pe piata sh a avioanelor si blindatelor.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google