Nedumerire EUROINS

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    1 - faci constatare amiabila cu baietica.
    2 - cu formularul de constatare amiabila mergi la tine casco.
    3 - mergi la service si repari masina
    4 - nu te mai intereseaza nimic ce se intampla intre firma ta si euroinsul lui.
    5 - nu te duci sa faci nicio constatare la euroins.
    6 - la revedere.

    E scurt si la obiect, politia nu are ce cauta pt o julitura de bara ca cea din poze.
    9! 9! 9!
    sigpic

    Comment


    • #17
      Eu4yas - Asta ar insemna sa fac masina pe casco-ul meu? Pur si simplu dupa ce o sa am formularul de constatare amiabila, cu el ma duc la constatare la mine la casco? Nu pricep....scuze, dar la chestiile astea sunt tufa de venetia.

      [QUOTE=andrei_mircea;1357971]Eu4yas - Asta ar insemna sa fac masina pe casco-ul meu? Pur si simplu dupa ce o sa am formularul de constatare amiabila, cu el ma duc la constatare la mine la casco? Nu pricep....scuze, dar la chestiile astea sunt tufa de venetia.

      Tata a facut programarea la astia la constatare miercuri, a dat numarul masinii si suntem asteptati acolo., daca nu ma prezint, ce urmeaza sa patesc? Nu stiu...cred ca mai bine o fac pe banii mei si aia e, numai imi bat capu cu tampeniile astea de legi, si service-uri de duzina.
      Last edited by andrei_mircea; 22 October 2012, 00:47. Reason: Automerged Doublepost
      My turbo lag, give your MPI, a chance

      Comment


      • #18
        nu te poate obliga nimeni sa nu te duci la ce service vrei tu. la reprezentanta dacia eventual. problema e ca Euroins face plata catre acel service foarte greu si tu vei sta cu masina reparata acolo pana atunci , deci daca ai casco o faci pe casco ...

        daca tot vrei s-o faci pe banii tai cere Euroins-ului sa o faci in regie proprie. adica iti dau niste bani , ceva de genul 60% din piese si materiale si 0 manopera.
        Last edited by Costi-bc; 22 October 2012, 00:59.
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • #19
          Nu-ti repara nici dracu" (dintre dealeri) masina daca ai asigurare la Euroins, decat daca platesti tu si-ti mai recuperezi banii la Sfantul Asteapta. Orice service decent, iti rade in nas cand vede Euroins sau Carpatica
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #20
            Nu era mult mai simplu sa suni la asiguratorul tau pentru informatiile astea? Serios acum, decat toate opiniile mai mult sau mai putin avizate.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • #21
              nu stiu daca ati observat dar mai nou euroins e mai scump ca asirom si uniqua...:-)

              Comment


              • #22
                Eu4yas - Asta ar insemna sa fac masina pe casco-ul meu? Pur si simplu dupa ce o sa am formularul de constatare amiabila, cu el ma duc la constatare la mine la casco? Nu pricep....scuze, dar la chestiile astea sunt tufa de venetia.

                Tata a facut programarea la astia la constatare miercuri, a dat numarul masinii si suntem asteptati acolo., daca nu ma prezint, ce urmeaza sa patesc? Nu stiu...cred ca mai bine o fac pe banii mei si aia e, numai imi bat capu cu tampeniile astea de legi, si service-uri de duzina.
                Uite cum am facut eu.

                M-a "julit" un baiat cu asigurare la carpatica. A fost mai putin decat la tine.
                Eu fiind beneficiar de casco. Stiind ca nu ma primeste nimeni de la vreun service autorizat cu RCA-ul lui de carpatica am spus ca imi voi face masina pe regres.

                Regres = iti folosesti tu propria polita de casco pt a-ti repara masina, apoi, societatea ta de asigurari (casco) isi recupereaza banii de la euroins fara ca tu sa fi implicat.

                M-am inalnit cu el seara, am completat formularul, el recunoscand vina.
                Fiind foarte usor accidentul, am pus masinile una langa alta si am facut niste poze.

                Cu copia dupa RCA-ul lui, copie dupa carte de identitate (buletin), talonul masinii lui, fa si una dupa cartea masinii lui (sa fii sigur dar nu cred ca este necesar), apoi, cu polita ta casco, buletin, talon, carte (optional), RCA ale tale si masinii tale, + pozele, mergi la societatea TA de asigurari pentru constatare.

                Din punctul meu de vedere, spre a nu te complica cu euroinsul, mai bine faci asa. Nu este necesar sa mergi la asigurarea lui. Din momentul in care faci asta, inseamna ca iti repari masina pe RCA-ul lui, ADICA EUROINS (nerecomandat).

                Daca vrei sa nu-l mai cari si pe el dupa tine, mergi decat singur, cu documentatia de mai sus. In cel mai rau caz societatea ta de asigurari il va chema si pe el, la mine nu a fost cazul, baietii fiind receptivi la pozele pe care le-am adus eu.

                Concluzia mea este sa anulezi programarea la euroins, si sa-ti faci programare la societatea ta casco.
                9! 9! 9!
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Majoritatea companiilor de CASCo daca iti faci masina pe CASCO cu regres pe vinovat nu iti vor mari valoarea politei anul viitor- si nici nu platesti franciza daca ai
                  Depinde si unde ai CASCo- cel mai bine suna direct la compania de CASCo si intreaba
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • #24
                    Multumesc de sfat, Eu4yas. Sa vad acum cum fac cu timpul.
                    Tipu care m-a julit...nu e de gasit, l-am sunat de N ori...Ca sa aflu cel mai sigur daca polita mea de casco, cuprinde optiunea asta " regres " cel mai sigur sun la ei si ii intreb? ca sa merg la casco la mine..la constatare, trebuie sa am formularul de constatare amiabila completat, banui.
                    Nu cel mai bine fac in felu urmator.. daca individu asta nu e de gasit,,chit ca am toate datele lui, ma duc la casco si o dau gasita lovita si punct,
                    My turbo lag, give your MPI, a chance

                    Comment


                    • #25
                      Bai nene, in "Codul de circulatie rutiera" scrie ca o tamponare se anunta (politie/amiabila) in maxim 24 de ore, cat de berbec (sa ma scuze berbecii adevarati ) poti sa fii sa-l lasi pe ala de te-a tamponat sa plece si sa nu faci amiabila sau sa mergi la politie in 24 de ore daca ala nu raspunde la telefon? Daca ala cu duba nu are urme vizibile pe masina si dupa ce avarii ai tu sunt convins ca nu are, poti sa te apuci sa-ti repari masina pe Casco.

                      Comment


                      • #26
                        Vasile_78. NU am avut formular de constatare (cacacioasa) la mine .
                        Pana una alta.....sa ma scuzati de expresie. dar IMI bag picioru!!!! O LAS A S A.
                        Ce ma tot chinui sa-l fac pe dracu in patru. M-am saturat de atata birocratie. Pentru o zgarietura si un stop spart trebuie sa alergi zile la rand, sa iti faci nervi cu tona, eventual sa dai si niste lovele. Sugerez ca acest threadd sa se inchida! Multumesc
                        My turbo lag, give your MPI, a chance

                        Comment


                        • #27
                          @andrei_mircea, nu este vorba numai despre birocratie, nu vreau sa te jignesc, dar e vorba de bunul simt de a cunoaste legile elementare ce ghideaza posesorii de bucata de plastic (numit permis) ce-ti ofera dreptul de a conduce o masina pe drumurile publice... Macar tine seama de ce s-au ostenit unii useri sa scrie pe forumul asta, poate data viitoare te inspira...

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by andrei_mircea View Post
                            Vasile_78. NU am avut formular de constatare (cacacioasa) la mine .
                            Pana una alta.....sa ma scuzati de expresie. dar IMI bag picioru!!!! O LAS A S A.
                            Ce ma tot chinui sa-l fac pe dracu in patru. M-am saturat de atata birocratie. Pentru o zgarietura si un stop spart trebuie sa alergi zile la rand, sa iti faci nervi cu tona, eventual sa dai si niste lovele. Sugerez ca acest threadd sa se inchida! Multumesc
                            eu am ajuns la al 12 lea dosar de dauna pe Casco....si nu ma plang. daca tu preferi sa stai cu masina zgariata in loc sa alergi 2 zile si sa rezolvi problema...eu nu inteleg...sau problema este ca iti mareste prima la anu' ? de ce mai platesti atunci ? renunta la casco

                            dupa atatea discutii pe un forum public, discutii care evidentiaza in mod clar cum s a produs accidentul...eu unul nu iti recomand sa te duci la casco si sa o dai in parcare

                            Comment


                            • #29
                              alessandro....nu pot renunta la casco pt ca masina e luata in rate si am inca contract cu casco 2ani.
                              A mai fost lovita ( pe bune ) gasita lovita....si am dat-o gasita asa in parcare ..si a mers, ba chiar m-a lovit un taximetrist odata care venea pe interzis....si a fugit...deh.. (n-avea nr pe fata, si pe spate nu ii mergea lampa de la numar)..fiind pe o strada in bezna totala
                              My turbo lag, give your MPI, a chance

                              Comment


                              • #30
                                Daca e luata prin credit auto BRD am impresia ca nici nu ai fransiza, eu nu am, mergi si repara-ti masina pe Casco si gata, pierzi 2-3 ore maxim.
                                P.S. E bine ca pe viitor sa si citesti ceea ce semnezi, iti cunosti drepturile si mai ales obligatiile...
                                Last edited by vasile78; 23 October 2012, 13:13.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google