Nivel Temp Racire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nivel Temp Racire

    Va rog sa m-a ajutati cu o problema. La indicatorul temp de racire, de la nici o liniuta, in maxim 2 km se ridica la 2 liniute ,iar in urmatorii 2-3 km sa ridica la 4 liniute. Temperatura de afara este si aceasta in limite normale, cel mult 25-30 grade (vara la temp de 35-40 grade se ridica la 4 liniute ,dar nu chiar asa de repede). E posibil sa fie ciupita garnitura de chiulasa sau sa fie vreun defect la termocupla sau senzorul de temp sa fie cauza? Va rog sa-mi dati ceva sfaturi de specialitate.Multumesc anticipat.

  • #2
    e normal sa se ridice din 2 in 2 liniute....nu ai nici o problema.eu am avut problema si cu garnitura,si cu termostatu si se manifesta altcumva decat zici u acuma!
    Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

    Comment


    • #3
      Pai daca ar fi vorba de ce ai zis tu cresteau liniutele repede dar nu se opreau la 4 ....crestea temperatura pana iti fierbea lichidul de racire
      In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
      sigpic

      Comment


      • #4
        multumesc...dar niciodata nu mi-a crescut asa de repede ...in 3-4 km la o temperatura de 20-30 grade afara sa-mi creasca la cele 4 liniute...?

        Comment


        • #5
          asta nu e nici o problema....daca ar sta termostatu inchis,ar fierba apa,si normal ti-ar creste fff repede liniutele la apa,ceea ce tie nu iti trece de 4liniute!
          deci nu iti face probleme!
          Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

          Comment


          • #6
            Daca nu depaseste temperatura normala nu are nici o problema. Stai linistit.
            GL-22-TOF

            Comment


            • #7
              multumesc...

              Comment


              • #8
                Buna ziua tuturor,

                Am de curand de la firma un Logan Diesel nou, varianta de 75 cp, Euro 5.
                La un drum pe care l-am facut ieri la Alexandria, am observat ca nivelul temperaturii apa motor nu a depasit deloc 2 liniute. Conditii atmosferice : ploaie, temperatura exterioara cca. 8-9 grade Celsius.
                La intoarcere in schimb, dupa ora 14.00, cand se mai incalzise afara ( 14-15 grade Celsius ) au aparut totusi greu 4 liniute sau pavele cum sunt denumite in manualul masinii.
                Masina are cca. 400 de km., schimbarea treptelor de viteza o fac la 2.500 rot/min., nu am mers cu ea deloc subturat ( sub 1.500 de ture ).
                Astept pareri de la cineva care s-a mai confruntat cu asa ceva !

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google