Notificare Vinzare In Certificat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Notificare Vinzare In Certificat

    Am o problema :
    -cumparatorul mi-a cerut sa nu fac notificare vinzare in certificat , pe motivul ca nu sint obligat de codul rutier .
    -am studiat codul rutier si regulamentul de aplicare cod rutier si intradevar nu am gasit nimic.

    Deci:
    -sint sau nu obligat sa notific vinzarea in certificat ?
    -daca nu scrie nimic in codul rutier si regulament , politia se uita sau nu pe verso certificat la un eventual control ? are valoare sau nu ?
    -intreba cineva de acesta notificare ? face parte din alta lege ?
    -ce se intimpla daca nu o fac ? ce obligatie incalc ? ce pot pati ?

  • #2
    Cumparatorul nu are de gand sa-si treaca bunul cumparat, pe numele lui; cel putin nu in viitorul apropiat. probabil doreste sa o revanda.
    Daca vrei sa scapi de dureri de cap, fa aceasta notatie in certificat, pentru a-l determina sa inscrie masina pe numele sau. Eu unul as zice asa; vanzare+ radiere.
    Cat timp esti dispus sa fii proprietar doar in acte, dupa ce vinzi masina? Un an, doi?
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      Inteleg situatia , dar intrebarea este daca acesta notificare este o facilitate pentru mine sau o obligatie ;

      Comment


      • #4
        Obligatoriu sau nu, este in interesul tau sa completezi acea rubrica. Daca nu completezi, va fi o greseala.

        ce pot pati ?
        O sa ai tot timpul sa tot afli ce poti pati, pe perioada in care tu o sa apari ca detinator al masinii in baza de date a politiei.
        De exemplu, amenzile pentru lipsa rovinietei se aplică de CNADNR proprietarului din acte al masinii. O sa tot ai de contestat procese verbale.
        Last edited by mr.K; 25 May 2015, 14:34.

        Comment


        • #5
          Acea rubrica in certificat e in ajutorul vanzatorului; poti alege sa renunti la aceasta...facilitate. Dupa care te asteptam cu un nou topic; la plangeri "penale".

          LE.
          Sa nu acceptati sa dati masina fara sa faceti actele PE LOC (sa va ia cu vrajeala ca e tarziu si facem actele maine sau etc) si sa NU acceptati daca cumparatorul va roaga sa nu ii scrieti pe talon "insttrainat catre ... numele data si semnatura!!".
          ord. 1501/2006 privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor prevede la art.8 ca vanzatorul sa inscrie in certificat transmiterea dreptului de proprietate.

          Last edited by IancuMIC; 25 May 2015, 15:01.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #6
            Trebuie sa faci aceasta notare. Daca o scoti din evidenta fiscala si faci dovada ca ai instrainat-o, oricum nu conteaza. Ideea este sa te misti repede si sa o scoti de la fisc.
            Daca nu treci nimic la aceasta rubrica, e clar ca acela vrea sa mearga pe numele tau.
            Poate iti mai face si o dauna, iti creste RCA-ul, etc.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google