Noutati Tehnice Impuse De Legislatie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Noutati Tehnice Impuse De Legislatie

    In ultimii ani in Europa au devenit obligatorii pentru autoturisme o serie de sisteme care au rolul de a creste siguranta traficului. Exemple: ABS, ESP, TPM, Day-Light. Ce sisteme similare vor intra in mod obligatoriu in dotarea standard a autoturismelor in urmatorii 2-3 ani si care este termenul limita pana la care fiecare astfel de sistem trebuie inclus in configuratia de baza?
    Cand intra in vigoare norma de poluare Euro 7 (pentru modelele noi de autoturisme si pentru cele aflate in productie)?

  • #2
    Cât de curând urmează AEB(automatic emergency braking) și LDW(lane departure warning).

    Detaliile nu le afli pe forum și frunzărind siteul comisiei europene http://ec.europa.eu/ direct sau via google.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      Am gasit ceva pe www.apia.ro.
      Nu stiu daca data de intrare in vigoare este actualizata.
      Probabil ca se refera numai la masinile omologate dupa acea data.

      Sistemul de prevenire a schimbarii involuntare a benzii de deplasare - LDWS

      Denumit generic LDWS – Lane Departure Warning System, sistemul avertizeaza acustic si/sau vizual conducatorul auto ca a incalcat involuntar marcajele de delimitare a benzii de circulatie pe care ruleaza, ca urmare fie a oboselii fie a neatentiei la volan (manevra de schimbare a benzii neinsotite de actionarea semnalizatorului de directie). Disponibil ca optiune la anumite marci si modele importate oficial in Romania, sistemul va fi obligatoriu in UE incepand cu 01 noiembrie 2015 pentru toate vehiculele.

      Sistemul avansat de franare de urgentade - AEBS

      Denumit oficial Adaptive Emergency Braking System – AEBS, este un sistem cu o caracteristica similara regulatorului de viteza adaptativ si anume franarea automata in cazul lipsei de reactie a conducatorului auto. Numeroasele accidente care au loc pe autostrazile europene ca urmare a lipsei de atentie a anumitor conducatori auto surprinsi fie de franarea brusca a autovehiculelor care ii preced sau chiar de autovehiculele oprite in busoane au facut ca sistemul sa fie impus prin legislatie (obligatoriu) in UE incepand cu 01 noiembrie 2018 pentru toate vehiculele.

      Comment


      • #4
        Cauți la sursă nu aiurea, dpmdv apia e de decor.
        Overview of EU automotive industry, policy and strategy, technical harmonisation, vehicle categories, safety, and environmental protection.




        eCall is an automatic emergency call system for motor vehicles. It dramatically shortens the time it takes for emergency services to arrive. Carmakers will have to install the technology in all new car and van models from 31 March 2018 onwards.

        sau direct
        Last edited by t0rquemada; 17 September 2015, 21:20.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • #5
          Apropo de www.apia.ro

          Urmaresc acest site deoarece prezinta un clasament lunar al vanzarilor de autoturisme noi in Romania. Este destul de bine structurat (din punctul meu de vedere).

          Imi puteti recomanda un astfel de site pentru Europa?
          Last edited by abc; 17 September 2015, 21:43.

          Comment


          • #6
            Pentru Europa uită-te aici.

            Comment


            • #7
              Avand in vedere ca sistemul de prevenire a schimbarii involuntare a benzii de deplasare - LDWS o sa fie obligatoriu pe toate autoturismele fabricate incepand cu 1 noiembrie 2015 (nu sunt 100% sigur de data) va intreb cum functioneaza acesta.

              Comment


              • #8
                Senzori fotoelectrici (gen barieră IR) pe colturile față ale mașinii ce citesc desenele nazca de pe asflat iar în momentul în care treci de o linie nazca fără a semnaliza în prealabil sistemul avertizează optic/acustic depinde de fabricant.

                desenele nazca sunt marcajele rutiere.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • #9
                  Multumesc pentru raspuns!

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google