Întrebari Despre Logan 2, 1.2, 73cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Întrebari Despre Logan 2, 1.2, 73cp

    Vă salut!
    Sunt nou pe acest forum și posesor al unui Logan 1.2 (2016) de o lună jumate (2000 km).
    Sunt foarte multumit de masină însă am câteva nedumeriri:
    1- Lichidul de răcire se află între minim și maxim dar este mai aproape de minim (la 1 cm deasupra semnului de minim - asa a fost din fabrică). Este necesară completarea lichidului?
    2- Stiu ca viteza 1 este pentru plecarea de pe loc, însă în unele cazuri simt nevoia sa bag viteza 1 din mers la viteza mică, pentru că o cere motorul. Este normal să intre mai greu în viteza 1 în cazul în care mașina încă rulează cu o viteza mică (ex: 10 km/h)?
    3- Se pate monta pe Logan 2 Acces, aer conditionat?
    Vă mulțumesc!

  • #2
    1 nu
    2 e normal. mai bine turezi putin motorul si patinezi ambreiajul cu a 2a. te inveti tu :P
    3 orice e posibil , dar costa mult...
    Last edited by Costi-bc; 18 January 2017, 19:44.
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • #3
      Mulțumesc!

      Comment


      • #4
        0. Ai secțiune Logan II, unde trebuia deschis topicul.

        1. Ai niște semne pe vasul de expansiune, documentația zice nivel minim = nivel minim de pe vas + 10mm !, nivel maxim = nivel maxim de pe vas

        Trebuie adus la maxim, prin completare după măsurarea puncțului de îngheț cu un densimentru

        2. Normal.
        3. Se poate dar costurile depăseșc prețul de fabrică
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • #5
          1. Si eu am remacat nivelul minim la lichidul din vasul de expansiune la masina cumparata in august atunci cind am facut verificarea in noiembrie. Eu cred ca Dacia face mare economie cu cei 200 -300 ml de lichid de racire pe care nu ii pune pina la semnul de max. La numarul de masini vindute poate afecta substantial profitul firmei. Asta daca nu cumva angajatii au si ei partea lor de vina ... ca sa nu zicem altfel....(tzaptzarap).
          Asa ca nu te speria. Pune de la matale ce lipseste si intelege sa traiesi in Romania si ai cumparat Dacia nu Volvo...

          Comment


          • #6
            Uitati-va si la nivelul uleiului. O sa constatați acelasi lucru. Asta e politica Dacia. Economie pentru a tine pretul jos.

            In alte ordine de idei...de ce ar trebui sa fie la maxim!? Cu rezervoarele mergem la maxim!?
            Last edited by MihaiiahiM; 19 January 2017, 00:01.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Nivelul uleiului la mine era 1mm peste maxim.
              E mai "sanatos" sa mergi cu nivelul antigelului la maxim, iar cu rezervorul pe minim nu prea e recomandat sa mergi.

              Comment


              • #8
                Și la mine, de când am luat mașina astă vară e puțin peste minim dar nu mă stresez și nici nu completez nimic, nu vad de ce as face-o. In ce consta sănătatea asta ?

                Comment


                • #9
                  .... In ce consta sntatea asta ?
                  De exemplu stai mai linistit ca n-ai pierderi, iar daca ai, poti sa le remediezi din timp. Vezi ca a scazut nivelul inainte sa ramai fara antigel (daca verifici). Oricum recomandarea constructorului este sa ai nivelul intre minim si maxim.

                  Comment


                  • #10
                    Si daca eu completez, nu vor face astia la revizia de un an urat?(mi-au spus clar ca nu am voie sa completez nimic in afara de lichid de parbriz) ei stiu ca e putin peste minim si eu ma duc cu el la maxim.

                    Comment


                    • #11
                      nivelul lichidului de racire fluctueaza in functie de temperatura. daca e intre maxim si minim nu umblii. clar ? daca umblii si nu strangi corect "dopul" (de exemplu) vei avea mari probleme.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • #12
                        Ce mari probleme pot aparea daca nu pui bine dopul ?

                        Comment


                        • #13
                          are supapa asa ca nu e problema
                          NU BUFNESTE !

                          Comment


                          • #14
                            Eu am completat cu cca 200 ml apa distilata de am adus nivelul spre maxim.
                            Urmeaza revizia de un an si nu vreau sa completeze la reprezentanta (adica sa factureze 1 litru antigel si 1 litru apa la pret de reprezentanta din care sa-mi completeze mecanicii)

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by alinn28 View Post
                              Si daca eu completez, nu vor face astia la revizia de un an urat?(mi-au spus clar ca nu am voie sa completez nimic in afara de lichid de parbriz) ei stiu ca e putin peste minim si eu ma duc cu el la maxim.
                              nu stie nimeni cat ai avut din fabrica daca le zici ca "asa era cand am luat masina". Sau scoti cu o seringa ceva lichid inainte sa te duci la ei.



                              Originally posted by cristiboerica View Post
                              Ce mari probleme pot aparea daca nu pui bine dopul ?
                              Poate sa dea pe afara, sa ai probleme de aerisire a instalatiei (nu mai circula corect lichidul) sau chiar sa pierzi dopul

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google