NU Gunoaielor In Natura

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    50 de ani de amenzi!!!

    Felicit initiatorul acestui topic! NU GUNOAIELOR IN NATURA! Este o greseala enorma pe care multi, foarte multi o fac. Din comoditate, prostie, nestiinta ... nici nu mai conteaza motivul. Ideea este ca prezenta acestora in natura produce prejudicii enorme atat naturii si mediului in care traim cat si turismului, sanatatii si societatii in general.
    In ce ma priveste, am instituit de mult o regula (in familie): la fiecare iesire in natura, las locul de picnic/campare mai curat decat l-am gasit. Este primul lucru pe care putem sa-l facem, fiecare dintre noi, intr-un mod simplu si gratuit. Este cumva si un fel de terapie, inducand acea stare de bine facut bine si cu folos.
    Atasez un exemplu: o iesire in natura a membrilor LCGalati si Braila.
    Last edited by gl_mmm; 24 August 2009, 11:25.

    Comment


    • #17
      darksid3, sunt perfect de acord cu tine pana in punctul in care ai zis ca ai adunat gunoaiele dupa melteni aia.
      Sincer m-am saturat sa aud la stiri, la fiecare sarbatoare unde romanu' iese la iarba verde, cum stirea se termina cu fraza "in urma petrecaretilor au ramas tone de gunoaie".
      Eu sincer nu vad cu ai putea sa sensibilizezi un jeg al societatii, o mizerie de om, un infect, atunci cand lasa gunoaie si vede ca altul strange dupa el.
      valeriuciprian are mare dreptate, nu avem nici o sansa sa ne facem bine. Cum spunea un coleg de-al meu: "noi romanii nu o sa ne schimbam niciodata pentru ca suntem ai dracu' si ne simtim bine asa".
      Mie sincer mi-e si rusine sa zic ca sunt roman atunci cand trec peste granita...
      Last edited by vitriol; 24 August 2009, 11:51.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #18
        N-am facut-o ca sa sensibilizez pe cineva...pur si simplu am facut-o din respect pentru natura
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #19
          Daca un singur om ce arunca gunoaie pe unde ii venea citeste acest topic si incepe sa aiba grija de gunoi eu consider ca scopul a fost atins. Poate si el la randul lui ii convinge pe altii sa se comporte civilizat.
          Daca sunt mai multi cu atat mai bine .
          Si macar gunoiale ce nu sunt biodegradabile (in special masele plastice) ar fi bine sa fie adunate.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #20
            cum putem opri noi aruncarea gunoaielor in natura cand "lumea" arunca sticle de plastic direct pe sosea , cand poate s`o tina pe usa de la portiera pana acasa. sau cand arunca chistocul de tigara pe geam cand masina a fost prevazuta cu SCRUMIERA , dar deh , cum sa`i puta lui a rest de tigara in masina.

            Comment


            • #21
              gunoaie? stiti care sunt gunoaiele? pers acelea care arunca resturile necontrolat
              sigpic

              Comment


              • #22
                NU,NU.NU,NU,NU GUNOAIELOR DE OAMENI CARE FAC ACESTE GESTURI DE PROST GUST FATA DE NATURA.
                Sigur,,,de fapt mai mult ca sigur sunt asemenea specimene si pe acest forum,dar tac ca C........ul in iarba.
                Eu si cand ma duc la peste ,la urma imi iau si mizeria si pestele daca prind in portbagaj si le duc acasa.Mai ales gunoiul.
                I-am tras o morala si lui taicamiu pe aceasta tema si i-am zis ca daca ar face toti de pe o balta la fel ca el ,,,ar iesi pestii din balta si ar luao pe aratura.
                Pasibili de inchisoare sunt acei oameni DE FAPT C........TI DE OAMENI pe care nu ii bazaie nici mustele de imputiti ce sunt,,,,,,sunt aia care arunca sticle de sticla in apa,sau care arunca borcanele de rame,viermusi in apa la mal si daca Doamne fereste faci o baie ca nu iti trage pestele,,,si calci pe borcan sau sticla sparta ,risti sa ramai fara talpa.Aia i-as baga direct la puscarie sau dusi pe o insula pustie sa se manance intre ei.
                Rusine lor....

                Comment


                • #23
                  referitor la ce zice gxg , m-am cam simtit , da eu mai arunc o sticla de suc o hartie ceva dar am si eu o regula le arunc in parcari pe strada etc , dar nu pe plaja , nu in mare , nu intrun lac , nu in padure.

                  PS. ce bine ca m-am spovedit...
                  acum darkside ia zine cum statea corvettul ala al tau cu noxele??? ce consum avea? si cati pasageri putea cara? ca tot te dai ecologist

                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Ca mi-am adus aminte de un caz de aruncat gunoiul...
                    Acum vreo saptamana am iesit afara sa fumez o tigara pe la 12 noaptea si am vazut niste pusti - doar unul locuia pe strada cu mine, restul nu-i cunosteam - cum stau la mine in fata casei, pe bordura, beau bere si mancau seminte. Nu le-am zis nimc pentru ca erau linistiti, nu faceau galagie sau ceva.
                    Cand am plecat la servici dimineata sa-mi vina rau! Erau cutiile goale de bere in picioare langa bordura, ambalajele de la seminte + alte ambalaje + cojile de seminte, bai dar exact asa cum le-au lasat, nici nu s-au obosit sa le miste sau ceva. L-am vazut a doua zi pe asta care e vecin cu mine, i-am batut obrazul si a zis: "gata sefu', sa mor daca mai facem mizerie la tine in fata casei".
                    Bun! Peste cateva zile, dimineata cand sa plec la munca era aceiasi scena dar la doua case departare de mine....
                    Last edited by vitriol; 24 August 2009, 13:58.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #25
                      sunt acei mizerabili care arunca gunoaie pe geam in mers punand in pericol pe cei din trafic.eu am patit-o.un imbecil in fata mea arunca ceva pe geam si aterizeaza exact pe capota mea.am crezut ca e o hartie.nu i-am zis nimic.cand ajung acasa vad ca aveam capota putin indoita.dar asta e.....nu aveam ce face.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #26
                        XSorynX nu era cumva un MCV gri cu numere de Constanta?
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #27
                          haha ce rau esti ) oricum daca arunc ceva ma uit in oglinda sa nu fie cineva in spate si nu ma uit sa nul lovesc , ma uit ca mie rusine

                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by XSorynX View Post
                            sunt acei mizerabili care arunca gunoaie pe geam in mers punand in pericol pe cei din trafic.eu am patit-o.un imbecil in fata mea arunca ceva pe geam si aterizeaza exact pe capota mea.am crezut ca e o hartie.nu i-am zis nimic.cand ajung acasa vad ca aveam capota putin indoita.dar asta e.....nu aveam ce face.

                            Mie odata mi sa intamplat sa am un """microbuz al mortii"" in fata.
                            Deodata vreo 2 betivi care se aflau in spatele microbuzului deschid geamul si ZVRRRR cu 2 sticle de sticla de bere pe geam.
                            Mare noroc am avut atunci ca aceste 2 sticle au luat-o peste parbriz prin dreptul antenei radio si ca nu s-au infipt in parbrizul meu sau al altuia din spate.
                            Cata M.......E le-am dat lor si soferului pe care de altfel am incercat sa il si opresc ....dar degeaba.
                            Am ramas cu nervii si atat.

                            Comment


                            • #29
                              nu vitriol.era un mcv rosu.nu mai tin minte nr.

                              era bine daca era unul gri cu numere de Constanta ca stiam cine e vinovatul si ma puteam razbuna)
                              Last edited by XSorynX; 24 August 2009, 18:36. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #30
                                Rusine "gunoaielor"cu 2 picioare care arunca gunoaie in natura...sa se duca mai bine la terase
                                ...de regula cand merg la un gratar/picnic(si zona nu e prevazuta cu cutii speciale pentru gunoi)gunoaiele ramase le strang intro sacosa si le car cu masina pana la tomberonul blocului...nu neaparat gandindu-ma la natura,probabil mai tine si de educatie...si daca omu' se comporta dezordonat in viata de zi cu zi,campaniile nu stiu cat efect ar avea asupra unora...probabil le-ar aprecia doar cu gandul
                                Last edited by viorelu; 24 August 2009, 19:09.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google