Nu A Vrut Sa Dea Asigurarea, Iar Acum Ma Cauta.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Probabil. din cauza orei "micute" la care am postat, am uitat sa mentionez ca celui vinovat i-a expirat RCA-ul in aceeasi zi cu evenimentul.La data la care s-a prezentat el la politie, avea RCA valid, dar incheiat in ziua respectiva, la alt asigurator.
    Acum, hai sa ne punem in locul asiguratorului.Ai RCA valid si ai eveniment, dar refuzi sa mergi la politie pentru declararea lui.
    Art. 79 din OUG 195/2002 rep. prevede:
    Conducatorii de vehicule implicati intr-un accident de circulatie in urma caruia au rezultat numai avarierea vehiculelor si/sau alte pagube materiale sunt obligati:
    [...]
    b.) sa se prezinte la unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs accidentul in termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru intocmirea documentelor de constatare.
    La data declararii evenimentului(dupa 4 zile), avea RCA valid, dar la alta societate de asigurari.Din moment ce evenimentul nu a fost declarat in termenul legal, iar la data declararii lui, RCA-ul era platit la alt asigurator si intra in vigoare dupa 48 de ore de la intocmirea lui, nici unul dintre asiguratori nu este obligat sa plateasca.Daca nu crezi, intreaba la orice societate de asigurari.
    Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

    Comment


    • #17
      Daca i-a expirat RCA-ul este cu totul alta poveste. Insa nu ai spus asta in prima faza, ci doar ca s-a prezentat tarziu la politie.
      Daca nu se prezinta in 24 de ore, ramane fara carnet, nu i se imputa reparatia din buzunar.

      Ce legatura are validitatea RCA-ului la alta societate de asigurari? Ca tot zici cum ca RCA era platit la alt asigurator...
      Daca tu te prezinti la politie cu un RCA expirat sau cu un RCA ce postdateaza accidentul, esti pasibil de a plati din buzunar.
      Insa cazurile sunt rare si stii cine face tot posibilul sa afle daca ai avut RCA valabil in momentul accidentului? Cei ce au de recuperat dauna.
      Este mult mai simplu sa recuperezi de la o firma, decat de la o persoana fizica.

      Si iti zic asta strict din experienta, eu avand regrese auto cu miile.

      Comment


      • #18
        Originally posted by Cezar View Post
        Daca esti baut si accidentul este facut din vina altuia, vinovatia nu se rasfrange asupra celui betiv. Culpa ramane a celui ce a produs accidentul.
        In schimb, asigurarea zice pas, iar Politia :"hai mai stai putin aici"
        Aici tin sa te contrazic. Am avut un accident in care un nebun m-a pupat in coor inainte de o trecere de pietoni. Eu avand 2 beri la bord am picat vinovat, chiar daca el era de vina pentru ca nu a pastrat distanta.

        Comment


        • #19
          Asa stiu si eu ,daca esti baut devii raspunzator in caz de accident

          Comment


          • #20
            Daca eu nu acord prioritate unui betiv, betivul este de vina?

            Comment


            • #21
              doar daca e beat

              Comment


              • #22
                Asa este, cine are grade la bord este vinovatul chiar daca el merge regulamentar.

                Comment


                • #23
                  Articolul de lege unde e stipulat asta, te rog

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Bogdan20cj View Post
                    Asa este, cine are grade la bord este vinovatul chiar daca el merge regulamentar.
                    Nu-i asa, fiecare isi ia portia strict pe ce-a gresit.

                    Comment


                    • #25
                      Nu ai voie sa conduci in stare de ebrietate si daca esti implicat intr-un accident, chiar daca nu esti de vina, pici de fazan.

                      Comment


                      • #26
                        Explica la ce te-ai gandit cand ai spus ca "pici de fazan".

                        Comment


                        • #27
                          Nu pici vinovat automat, daca esti nevinovat o sa-i iei asigurarea aluia, dar firma la care are RCA o sa zica pas pentru ca ala era baut, si atunci ramane sa te judeci cu el pe cale civila, iar daca esti vinovat tu o sa-ti iei sanctiunea ta, ala beat sanctiunea/infractiunea lui si fiecare o sa-si faca masina pe banii sai, pentru ca asigurarea ta nu-l va despagubi deoarece era baut.

                          Comment


                          • #28
                            Era o faza cu ani in urma: in vara 2003 ziua namiaza mare cam intre orele 12-14 daca imi amintesc bine.Strada era libera, nimic neobisnuit.
                            Merge taicamiu cu maicamea, el la volan, cu masina lui pe o strada perpendiculara pe strada principala, o strada mare , nu chiar mica
                            il loveste unu in fund , se opreste taicamiu, era la costum bla bla
                            vinovatul ca hai domne esti beat si dadea sa se care cu cazanu lui . Credea ca il prosteste pe tata
                            Taicamiu, hai sa mergem la politie sa vedem care e beat si care e vinovatul. Era vb de marele jmecheras de la cosmeria de piese de instalatii sanitare Sarpe de pe bd Valea Cascadelor. Brusc s-a albit ala la fatza cand tata tot insista sa mearga la politie sa se afle adevarul si nu i-a tinut lu ala jmecheria.
                            In juma de zi,tatal meu s-a trezit acasa cu spoiler nou spate si stop spate dr nou numai sa nu se mearga la politie. Trageti voi concluziile
                            Last edited by Leo0608; 4 October 2013, 23:14.
                            ​​​​​​

                            Comment


                            • #29
                              Era ala prost si nu stia legea.
                              Ma pot prezenta in 24 de ore de la data accidentului
                              Pot fi beat turta, ca oricum nu vin la sectie.
                              Vin a 2 a zi.
                              Trage tu concluziile.

                              Comment


                              • #30
                                Asta am patit eu acum un an,pe E85 langa Costesti am trosnit pe unu in cur,ala se da jos din masina si incepe sa zica ce facem domne ne omoram,oricum complicata faza,in fata aluia era un tir jumatate pe banda de urgenta jumatate pe cealalta banda tiristul da semnal stanga franeaza si vireaza brusc,asta ca sa nu intre in curul lui intra pe banda de urgenta pe care eram eu si la fel frana tare ,trag stanga de volan dar deja prea tarziu,il acrosez cu partea dreapta fata in partea stanga spate,el opreste pe acostament pe partea dreapta eu ajung pe partea stanga unde a virat tirul.Norocul meu a fost ca am fost protejat de tir acesta ocupand benzile pe contrasens in momentul virajului astfel am putut opri controlat tocmai in partea cealalta. Stau un minut imi revin din soc,ma dau jos ma duc la el la masina,il intreb daca e bine dau sa sun la 112 la care el imi spune ca e bine si remarca urmatoare care trebuia sa imi dea de banuit "De ce domne sa chemam politia ce ti-ai rupt o mana un picior ceva,lasa ca facem amiabila".Ramane sa ne intalnim a doua zi pentru amiabila eu deja fiind de acord sa isi faca masina pe asigurarea mea, dar ma trezesc ca ma suna politia Buzau ca am fost implicat intr-un accident auto si trebuie sa vin sa dau declaratii.A si el in urma discutiilor avute la servici(masina era de firma) imi tranteste si o plangere penala pentru vatamare din culpa.

                                Concluzia este ca ala venea de acasa din Vrancea dupa o super mega chermeza si era turta si nu avea chef de politie,postul de politie fiind la vreo 100 de metri mai in spate.S-a dus a doua zi pe la 5 si ceva sa declare accidentul la politia din Costesti fiind indrumat mai departe la Buzau.

                                S-a verificat masina la Itp sistem de franare nebunii,declaratii ale martorilor dupa vreo luna si dupa ce si-a scos ala medico legalul am primit NUP,nu am luat amenda,nu mi s-a luat permisul si nici eu nu am vrut sa ii mai dau asigurarea dobitocului precizand in declaratie ca ma consider partial vinovat si nu doresc ca dansul sa isi repare masina pe asigurarea mea.Ala avea casco si curios este ca nu am mai fost contactat de atunci de nimeni nu mi s-a retrogradat clasa B/M(in prezent am B4) dar figurez cu eveniment,(este un site nu stiu cum se numeste unde am verificat)

                                De atunci m-am super convins ca omenia,increderea in oameni si amiabila sun fix in pix.
                                Last edited by john Q; 5 October 2013, 11:01. Reason: Automerged Doublepost
                                "light up the darkness" Bob Marley

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google