Nu A Vrut Sa Dea Asigurarea, Iar Acum Ma Cauta.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Cezar View Post
    Era ala prost si nu stia legea.
    Ma pot prezenta in 24 de ore de la data accidentului
    Pot fi beat turta, ca oricum nu vin la sectie.
    Vin a 2 a zi.
    Trage tu concluziile.
    Eee nu-i nici chiar asa, asta ar insemna ca poti sa te urci mort de beat la volan si sa scapi basma curata doar pentru ca ai 24 h sa te prezinti la politie si sa declari accidentul.
    Daca mi s-ar intampla in trafic ce-ai zis tu, as suna la 112 si as spune ca am fost implicat intr-un accident, ca soferul celalalt era baut si a plecat, iar pe mine ma doare gatul ca m-am lovit de tetiera si solicit ambulanta.
    Si atunci sa vezi ce frumos se transforma toata tamponarea in accident cu victime cu parasirea locului accidentului, ti se da masina in consemn, si daca nu te opresc in trafic, pot chiar sa intre peste tine sa te ridice de acasa, fiind vorba de o infractiune.
    Deci solutii sunt daca te duce putin capul, si bine in urma accidentului ala sa-ti sifoneze putin masina ca sa poti face asta, nu poti sa spui ca te-ai lovit daca masina are doar o zgarietura .

    Comment


    • #32
      Originally posted by Leo0608 View Post
      Era o faza cu ani in urma: in vara 2003...
      Originally posted by Cezar View Post
      Era ala prost si nu stia legea.
      Ma pot prezenta in 24 de ore de la data accidentului
      Pot fi beat turta, ca oricum nu vin la sectie.
      Vin a 2 a zi.
      Trage tu concluziile.
      Pare-mi-se ca in 2003, prezentarea la militie la sectia constatari avarii auto, era obligatorie in cel ma scurt timp (imediat), nu la maxim 24ore de la producera evenimentului.

      Comment


      • #33
        @nepotu: asta este legea, n-ai ce-i face.
        Tu poti chema ambulanta si sa soliciti ajutor medical, insa eu tot plec, nu stau la locul accidentului.
        Politia imi suspenda carnetul caci am plecat de la locul accidentului cand "Teoretic" era un accident cu victime.
        Atunci eu voi lua un expert si va voi trage la raspundere atat pe cel ce a sunat pt nimic, cat si pe Politie pentru ca face abuzuri.
        Asta in cazul in care accidentul chiar nu a cauzat victime si este clar ca nu ar fi putut cauza victime.

        Nu are cum sa vina acasa sa ma "umfle". Asta o poate face doar cu ordin judecatoresc, ceea ce este putin probabil. Infractiunea trebuie dovedita in prima faza. Nu e chiar asa simplu precum pare.

        Tot betivul destept iese in avantaj, asta daca are minte. Insa daca are genul asta de minte, nu prea se urca la volan baut.

        Comment


        • #34
          Macar asa betivu are sanse sa fie oprit de un echipaj, in Bucuresti poate mai greu, dar sunt sanse bune. Oricum, sa ma loveasca unu, sa fie beat si tot el cu gura mare ca pleaca acasa, cred ca ar fi nevoie de politie mai mult pentru mine, decat pentru el, daca ma intelegi, prost sa fi sa-l lasi sa plece .

          Comment


          • #35
            Daca ma intelegi, din moment ce ma obligi sa stau la locul accidentului iti voi face plangere penala si voi castiga.
            Deci, daca tu ma vei tine cu forta la locul accidentului, voi depune toate demersurile pentru a te infunda.

            Eu as zice sa mai citesti din legi, ca nu mereu NU se aplica. De ex, eu i-am facut plangere penala unui smecher ce nu ma lasa sa ies cu masina dintr-o parcare. Acum are ani cu suspendare si pa serviciu. Pt ce? Pt o smecherie?
            Era mai bine sa-i dau cu un bolovan in freza? Sau poate sa-l amenint si eu?
            Nu asa mai bine il las fara tot ce are mai de pret?
            Smecheria se plateste, si nu in pumni ca doar nu suntem animale.

            Comment


            • #36
              As vrea sincer sa vad un judecator care ma condamna pe mine pentru lipsire de libertate sau whatever ca te-am tinut de guler sa nu pleci de la locul accidentului pana la sosirea politiei, tu fiind mort de beat si distrugandu-mi masina. Adica nu e ca si cum te-am luat de pe strada, tu fiind nevinovat, te-am legat de maini si de picioare si te-am aruncat in portbagajul masinii.
              Inteleg ca in Romania sa faci plangeri e sport national, dar nici judecatorii aia nu sunt maimute care lovesc cu ciocanul ala in masa, se mai apreciaza si circumstantele, desi in cazul asta ipotetic plangerea ta penala n-o sa treca niciodata in faza de judecata, procurorul nici macar n-o sa dispuna inceperea urmaririi penale.
              Ce-mi zici tu in speta ta ca nu te-a lasat ala sa iesi din parcare nu are legatura cu ce discutam noi, adica sa te urci mort de beat la volan, deci sa comiti o infractiune, sa faci un accident(chiar daca nu e cu victime) iar celalalt sofer sa infunde puscaria ca te-a tinut 5 min de guler pana au venit organele de politie.

              Comment


              • #37
                Stimabile, tu chiar n-ai habar de legi. Pe bune acum.
                Nu esti tu in masura sa determini betia unuia si lucrurile acestea chiar nu se tolereaza pt ca ar duce la dezastre.

                Totodata cum esti tu in masura sa verfici alcolemia? Tu iti dai seama ce aberatii sustii? Eu am inteles ca societatea te indeamna sa-ti faci dreptate singur, insa citeste putin inainte sa faci pe SpiderMan, ca s-ar putea sa iasa rau pentru tine.

                Stii ce inseamna dosar penal in cazul tau? Te asigur ca nu vei mai trece de rangul de spalator de geamuri, maturator sau impingator de vagoane. Asta vrei de la viata ta?
                Pt ce? Pt ca ai fi vrut tu sa fii smecher cu unul ce era baut?
                Minunata perspectiva, ce sa zic.

                Ganditi-va ce aveti de pierdut inainte de a da cu parul.
                "Smecheria" consta in abtinere si gandire, nu dat cu parul ca nu stii in cine dai si exista o posibilitate ca ala sa-ti faca mizerii pentru toata viata ta!


                Inca o chestie pe care nu o stiai sau o stiai insa nu cunosti procedurile:
                Daca respectivul este baut, nu te mai despagubeste RCA-ul.
                Nu mai bine te intelegi amiabil cu respectivul sa spuneti ca accidentul a fost facut cu o zi ulterioara si gata? Ai si RCA-ul lui si nu-ti creezi probleme.
                Sau, poti face pe Tarzan, il imobilizezi, ala sta ca ce pana lui. Iti face plangere penala si castiga, spune ca a baut si tu te alegi cu ani cu suspendare sau iti vinzi casa ca sa-ti iei o firma de avocati cum trebuie si ramai si cu masina stramba.
                Hmmmm...Interesanta alegere.

                Uite, ca sa stii si tu cand e infractiune si cand nu:
                Last edited by Cezar; 6 October 2013, 23:55. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #38
                  [QUOTE=Cezar;1519321]
                  Nu mai bine te intelegi amiabil cu respectivul sa spuneti ca accidentul a fost facut cu o zi ulterioara si gata? Ai si RCA-ul lui si nu-ti creezi probleme.

                  Stai linistit nici cand exista intelegere nu exista intelegere,politia direct ma doare in pana ca pleaca ala de la fata locului.
                  Last edited by john Q; 7 October 2013, 08:46.
                  "light up the darkness" Bob Marley

                  Comment


                  • #39
                    Cezar, daca ma loveste unul si il suspectez ca ar fi beat, sun la 112 si zic ca ma doare gatul in urma accidentului (deci cu victime) si cer sa vina politia si ambulanta. Nu-l tin eu cu japca, vine rutiera ca e obligata si il tin ei acolo. Daca pleaca il cauta ei. In rest, ai dreptate, n-are rost sa faci pe zmeul tu insuti cu unul din asta ca tot de tine e rau.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • #40
                      Daca se solicita ambulanta intr-un accident cu victime, presupusul vinovat si presupus baut, daca a parasit locul accidentului, nu mai are 24 de ore pentru a se prezenta la police. Il cauta politia si i se vor recolta probe de sange la spital, pentru a i se determina alcoolemia.
                      Daca paraseste locul accidentului cu victime, i se va deschide dosar tocmai pentru acest lucru.

                      Daca ai CASCO si te simti nevinovat, poti face pe zmeul. Ti se va repara masina, asiguratorul unde ai CASCO il va lasa in chiloti pe cetatanul vinovat dupa ce va recupera dauna, iar asiguratorul unde are vinovatul RCA va jubila scapand de plata unei daune pentru ca bivolul era baut.

                      Daca nu ai CASCO...fiecare face cum crede el ca e corect. Sunt sigur ca fiecare va proceda in felul lui si cum il lasa constiinta.

                      Prim-ministrul Victor Ponta a anuntat ca proiectul Codului Rutier a fost amendat de catre Ministerul de Interne astfel incat s-au dat curs cerintelor sefului Guvernului de la ultima sedinta a Executivului. Forma finala urmeaza sa primeasca acceptul conducerii USL reunita in sedinta luni dimineata.

                      De asemenea, au aparut modificari in ce priveste sanctionarea consumului de alcool la volan. De acum inainte soferii vor putea consuma un pahar de bere sau vin inainte sa urce la volan, deoarece o alcoolemie de pana 0,2 g/l nu va fi sanctionata. Intre 0,2 si 0,5 g/l, va fi socotita drept contraventie, iar peste 0,5g/l va intra sub incidenta legii penale.
                      Asa ca, liber la o bere.

                      Dupa ce apare modificarea Codului rutier.
                      Last edited by mr.K; 7 October 2013, 11:28. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #41
                        Daca nu ai casco nu poti apela la fondul de despagubire al victimelor strazii sau cum se chema ala?
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • #42
                          Cine spune daca este vorba de accident cu victime?
                          Daca tu vei urla hotul hotul, asta inseamna ca eu sunt hotul? Sau mai intai trebuie sa se dovedeasca asta?
                          Deci, daca un sofer anunta ambulanta ca s-a lovit, iar medicii considera ca nu are traume de niciun fel, si nu ca necesita spitalizare sau ingrijiri medicale, acela nu este un accident cu victime.
                          Implicit plecatul de locul accidentului nu mai intra sub incidenta codului penal.
                          Last edited by Cezar; 7 October 2013, 11:56.

                          Comment


                          • #43
                            Ba poti, dar daca e vorba de daune mari nu stiu daca ti se acorda despagubirea.
                            Stiu pe cineva care a obtinut o despagubire de 2.000 de lei.

                            Deci, daca un sofer anunta ambulanta ca s-a lovit, iar medicii considera ca nu are traume de niciun fel, chit ca necesita spitalizare sau nu, acela nu este un accident cu victime.
                            Daca acuzi dureri la vertebrele de la zona gatului, nu te poate combate nimeni. Niciun medic nu va spune ca nu ai probleme. Sau daca spune, cauti alt medic. Sa fim seriosi, se cumpara ei judecatori, dar medici.


                            Pana atunci:
                            ART. 89
                            (1) Parasirea locului accidentului de catre conducatorul vehiculului sau de catre instructorul auto, aflat in procesul de instruire, sau de examinatorul autoritatii competente, aflat in timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, implicat intr-un accident de circulatie in urma caruia a rezultat uciderea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane ori daca accidentul s-a produs ca urmare a unei infractiuni, fara incuviintarea politiei care efectueaza cercetarea locului faptei, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani
                            Si daca te loveste din spate, la semafor, cu gatul tot poti avea probleme. Am vazut caz la asigurator, dosar deschis pe RCA. Cel lovit avea un guler din ala rigid la gat, venise cu avocatul. Asiguratorul n-a comentat nimic, intram si noi in lumea normala. La dosar era procesul verbal intocmit de politie.
                            Last edited by mr.K; 7 October 2013, 11:56.

                            Comment


                            • #44
                              Cezar, si politia asteapta sa vin eu cu radiografia la gat ca sa se gandeasca sa trimita o masina la fata locului? Sau vor poze cu sangele? Intai vin, constata amendeaza etc si dupa aia poate imi trece durerea de gat.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • #45
                                Pai si sigur, insa nu este vorba de accident cu victime, ci accident cu "sperieturi"

                                @mr.k: exista un singur medic ce ofera ingrijiri medicale. Accidentul se transforma in accident cu victime in momentul in care esti dus la spital si se CONSTATA ca ai o trauma. Nu pe ochi frumosi.
                                Plus ca nu poti cumpara tu medicul, pt ca nu va face! Altii pot cumpara medici, judecatori s.a.m.d.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google