Nu A Vrut Sa Dea Asigurarea, Iar Acum Ma Cauta.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Probabil fiecare isi pune problema, teoretic, daca risca sau nu sa paraseasca locul accidentului cu victime/"victime".
    Clar ca nu e de dorit sa fii pus in situatia respectiva, dar accidente se intampla zilnic si cineva e implicat in el.

    Comment


    • #47
      Depinde cat de destept esti. Totusi, daca ai un gram de creier mergi preventiv si eviti sa te pui in astfel de situatii unde nu ai de pierdut decat timp si bani.

      Comment


      • #48
        Originally posted by Cezar View Post
        Stimabile, tu chiar n-ai habar de legi. Pe bune acum.
        Nu esti tu in masura sa determini betia unuia si lucrurile acestea chiar nu se tolereaza pt ca ar duce la dezastre.

        Totodata cum esti tu in masura sa verfici alcolemia? Tu iti dai seama ce aberatii sustii? Eu am inteles ca societatea te indeamna sa-ti faci dreptate singur, insa citeste putin inainte sa faci pe SpiderMan, ca s-ar putea sa iasa rau pentru tine.

        Stii ce inseamna dosar penal in cazul tau? Te asigur ca nu vei mai trece de rangul de spalator de geamuri, maturator sau impingator de vagoane. Asta vrei de la viata ta?
        Pt ce? Pt ca ai fi vrut tu sa fii smecher cu unul ce era baut?
        Minunata perspectiva, ce sa zic.

        Stimabile

        Ganditi-va ce aveti de pierdut inainte de a da cu parul.
        "Smecheria" consta in abtinere si gandire, nu dat cu parul ca nu stii in cine dai si exista o posibilitate ca ala sa-ti faca mizerii pentru toata viata ta!


        Inca o chestie pe care nu o stiai sau o stiai insa nu cunosti procedurile:
        Daca respectivul este baut, nu te mai despagubeste RCA-ul.
        Nu mai bine te intelegi amiabil cu respectivul sa spuneti ca accidentul a fost facut cu o zi ulterioara si gata? Ai si RCA-ul lui si nu-ti creezi probleme.
        Sau, poti face pe Tarzan, il imobilizezi, ala sta ca ce pana lui. Iti face plangere penala si castiga, spune ca a baut si tu te alegi cu ani cu suspendare sau iti vinzi casa ca sa-ti iei o firma de avocati cum trebuie si ramai si cu masina stramba.
        Hmmmm...Interesanta alegere.

        Uite, ca sa stii si tu cand e infractiune si cand nu:
        http://www.codulrutier.ro/codul_ruti..._pedepse_2.php
        Stimabile, tu ai zis in felul urmator, "Pot fi beat turta, ca oricum nu vin la sectie.
        Vin a 2 a zi.
        Trage tu concluziile.
        "
        Deci, daca tu nu-ti poti da seama ca o persoana de langa tine e beata turta, atunci ai o problema. In al 2-lea rand nu eu determin alcolemia, aia se determina de politisti cu etilotestul, si apoi daca e peste 0.40 mg la sange, eu doar "te determin" sa nu pleci de la locul faptei 5-10 min pana vine politia, nu te bat, nu te strang de gat, nu te leg si te arunc in portbagaj.
        In al 2-lea rand daca tot imi dai texte de lege, mai intai citeste-le si tu, "beat turta" se traduce prin infractiune, ok?


        Art.89. - (1) Parasirea locului accidentului de catre conducatorul vehiculului sau de catre instructorul auto aflat în procesul de instruire sau de examinatorul autoritatii competente aflat în timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulatie în urma caruia a rezultat uciderea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane ori daca accidentul s-a produs ca urmare a unei infractiuni, fara încuviintarea politiei care efectueaza cercetarea locului faptei, se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.

        Deci sa recapitulam, daca tu ai impresia ca din speta noastra, eu o sa ies infractor, te pot indruma sa discuti cu un politist sau procuror, sa le faci ziua mai amuzanta.
        A, uitasem, daca o sa vezi un hot care-i smulge geanta unei femei, sa nu cumva sa intervi si sa-l imobilizezi pana vine politia, n-ai dreptul asta, nu esti in masura, si o sa se lase cu ani grei de puscarie pentru tine.
        Eu ma retrag din discutie.

        Comment


        • #49
          Nu, n-ai voie sa determini pe nimeni sa nu paraseasca locul accidentului. Nu esti in masura sa faci asta. Daca vrei sa o faci, trebuie sa suporti consecintele.

          Infractiunea nu este flagranta, pentru ca nu s-a produs un furt, o talharie sau omor si nu au fost folosite arme.
          Art. 465 Infracţiunea flagrantă URMĂRIREA ŞI JUDECAREA UNOR INFRACŢIUNI FLAGRANTE Cod procedura penala actualizat (cpp)


          Repet, nu esti tu in masura sa poti masura alcoolemia, cum nici nu te poti substitui organelor legii.

          Art. 189 Cod penal Lipsirea de libertate în mod ilegal INFRACŢIUNI CONTRA LIBERTĂŢII PERSOANEI Codul penal actualizat 2012

          Poti intra si incidenta art 193 si 194.

          Si nu ma lua peste picior cu discutia alaturi de un politist sau procuror, ca dai cu pietre in gardul gresit

          Bineinteles noi vorbim acum despre un accident in care un sofer baut bine te loveste pe tine, iar tu NU vei suferi lovituri secundare accidentului, insa vei dori sa chemi ambulanta pentru a mima o suferinta secundara accidentului, a.i. cel ce a produs accidentul sa nu poata parasi locul.

          Daca el chiar iti produce vatamari corporale serioase, atunci este o alta poveste.
          Last edited by Cezar; 7 October 2013, 16:36. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #50
            Am citit si eu ce s-a scris aici si mi-am adus aminte de un prieten care s-a trezit, la 3 dimineata, cu o bbubuitura mare in fata casei. Cand a iesit afara, masina lui era mutata la 15 m distanta.
            Un baiat baut bine a pierdut controlul si a facut praf vreo 3 masini. Politia a venit la locul accidentului, desi n-au fost victime, si, ce asta am vrut sa punctez, tipul asta si-a luat banii de la RCA-ul vinovatului, masina fiind dauna totala (nu avea casco), desi s-a constatat ca era in stare de ebrietate (nu sub influenta alcoolului).

            Cireasa de pe tort: vinovatul avea RCA la Carpatica.
            Last edited by vitriol; 7 October 2013, 17:04.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #51
              Originally posted by Cezar View Post
              Nu, n-ai voie sa determini pe nimeni sa nu paraseasca locul accidentului.
              E OK ce spui dar nici pe mine nu ma poate determina nimeni sa nu spun la politie ca accidentul s-a produs ca urmare a unei eventuale infractiuni(condus sub influenta bauturilor alcoolice) ceea ce va obliga politia la verificari.

              In ceea ce priveste despagubirea pe RCA si eu stiam ca RCA-ul despagubeste dar se intoarce cu regres pe vinovat pentru a-si recupera banii(sunt destule exemple pe net asa cum arata si vitriol). Stiu ca tu lucrezi in domeniu, ma mir ca nu ai cunostinta de acest lucru.
              Last edited by Cromatic; 8 October 2013, 10:34.

              Comment


              • #52
                Tocmai ce ziceam: nu plateste!
                Procedura este urmatoarea: eu ca asigurator voi face toate demersurile asa fel incat fapta sa intre sub litera codului penal. In acel moment, eu ca asigurator trebuie sa astept difinitivarea cercetarilor politiei.
                Sau, daca n-are suficient alcool in sange, platesc si recuperez. In final, Nu platesc!

                Procedurile sunt anevoioase si daca este vorba de o paguba mare, sa fii sigur ca se lasa cu asteptari suficient de lungi.
                Acordurile de plata nu se dau chiar asa usor, si daca este doar un mic lucru de care se poate lega asiguratorul, sa fii sigur ca-l va intoarce impotriva oricui, a.i. plata sa fie facut foarte tarziu, sau chiar deloc.

                @vitriol: Carpatica acum e pe cai mari. Plateste relativ repede si fara prea mult tam-tam.
                Last edited by Cezar; 8 October 2013, 11:48.

                Comment


                • #53
                  Am inteles, mersi de lamuriri, ideea e ca din postura de nevinovat vei primi despagubire intr-un final dar exista o cale lunga si una scurta. In acest caz este de preferat sa se astepte 24h pentru ca lucrurile sa-si urmeze cursul lor firesc pe calea scurta.

                  Comment


                  • #54
                    Da, cel mai bine astepti daca vezi ca e baut (sub 24h ca sa nu risti suspendarea carnetului), pt ca e cu frecus altfel.
                    De evitat chemari de ambulanta decat daca e cazul.
                    Cea mai buna e solutionarea amiabila.

                    Comment


                    • #55
                      Cel mai bine chemi politia,sa nu te trezesti cu plangeri penale dupa.
                      "light up the darkness" Bob Marley

                      Comment


                      • #56
                        De la cine catre cine?

                        Comment


                        • #57
                          Tocmai ce se zicea mai sus ca ramai cu masina dauna totala daca ala e beat pentru ca RCA-ul lui nu despagubeste. N-ai decat sa o faci cu regres pe casco, daca ai.
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • #58
                            Ba te despagubeste, insa el nu plateste in final.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by mr.K View Post
                              Ba poti, dar daca e vorba de daune mari nu stiu daca ti se acorda despagubirea.
                              Stiu pe cineva care a obtinut o despagubire de 2.000 de lei.
                              si eu acum aproape 3 ani cred am obtinut 5000 lei fara intrebari prea multe...

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by Cezar View Post




                                Inca o chestie pe care nu o stiai sau o stiai insa nu cunosti procedurile:
                                Daca respectivul este baut, nu te mai despagubeste RCA-ul.
                                Nu mai bine te intelegi amiabil cu respectivul sa spuneti ca accidentul a fost facut cu o zi ulterioara si gata? Ai si RCA-ul lui si nu-ti creezi probleme.
                                Sau, poti face pe Tarzan, il imobilizezi, ala sta ca ce pana lui. Iti face plangere penala si castiga, spune ca a baut si tu te alegi cu ani cu suspendare sau iti vinzi casa ca sa-ti iei o firma de avocati cum trebuie si ramai si cu masina stramba.
                                Hmmmm...Interesanta alegere.
                                Nu pot sa cred !!!
                                In baza carei legi sustii ca nu esti despagubit pe RCA daca vinovatul era baut ???
                                Intreb asta pt ca am vreo cateva mii de dosare de dauna instrumentate la activ si nu am mai auzit asa ceva !

                                Cine nu stie sa bage bine la cap :

                                Cand esti nevinovat intr-un accident de circulatie esti despagubit de :
                                -asigurator , daca exista polita RCA valabila
                                -FPVS daca masina vinovata nu avea asigurare

                                Daca soferul vinovat are un grad de alcoolemie ce atrage raspundere penala asiguratorul incearca sa recupereze ulterior daunele de la acesta iar daca alcoolemia e mica si fapta constituie doar contraventie nu se face niciun regres.

                                O alta confuzie ce trebuie lamurita:
                                -daca circuli beat dar intra un bou in tine din vina acestuia RCA-ul acestuia trebuie sa achite despagubiri pagubitului .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google