O tableta in locul ceasurilor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by padurarud View Post
    banuesc ca din acelasi loc de unde ia si ledul din bord ce se aprinde cind nu mai ai presiune la ulei.

    explica-ne si noua principiul de functionare al martorului de presiune ulei motor in colaborare cu manocontactul de pe blocul motor.
    si mai ales cum masoara senzorul ala din bord presiunea.
    chiar sunt curios ce presiune de ulei ai masurat tu si cu ce.

    Comment


    • #32
      parca am fi la scoala. daca vorbeam despre senzori probabil eram la alta sectiune. aici e vorba de o tableta conectata la computerul masini si putin imi pasa mie cum face un lucru anume. probabil la acele sectiuni dedicate motorului sunt si colegi ce pot explica anumite principii.
      sigpicPasionat de MCV si natura

      Comment


      • #33
        Originally posted by padurarud View Post
        in torpedo exista mufa de diagnoza si acolo pui adaptorul.apoi te conectezi si in functie de soft iti arata de la ce vezi strict pe bord la presiune ulei,turbo unde e cazu,temperaturi,sau erori.
        pai aici vorbim despre o tableta.
        in cazul tau un telefon pe care reuseai sa vezi presiunea de ulei din rampa.
        iar eu te intreb cum faceai asta. daca nu e vreun secret ceva.

        Comment


        • #34
          nu e nici un secret. daca ai fi citit 3 min prima pagina probabil nu mai exista discutia asta



          ca sa recapitulez cu orice telefon ori tableta printr-un soft dedicat si un adaptor bluetoth (elm 327 am eu)te poti conecta la calculatorul masinii. acolo tine decit de imaginatie si de softuri ce informatii iti poti afisa. sunt softuri gen torque pe care le poti configura pe mai multe pagini de exemplu ori altele ce iti arata o interfata prestabilita gen turometru si vitezometru. mai sunt si softuri ce arata erorile din calculator si altele care se lauda ca ar mai si sterge erori.



          eu am reusit sa ma conectez doar pe android si am fost placut surprins cite chestii pot fi afisate pe display
          sigpicPasionat de MCV si natura

          Comment


          • #35
            Originally posted by padurarud View Post
            eu am reusit sa fac telefonul sa comunice cu masina prin adaptor bluetoth
            Cu acest adaptor bluetooth mi s-a verificat si mie temperatura de lucru a antigelului, cand mi se stricase termostatul.
            CANTO are acest adaptor. Adaptorul costa vreo 50 de lei si aplicatia inca 20 de lei.
            Adaptorul este cam cat un pachet de tigari ca marime si il bagi in mufa din torpedou. Dupa ce ai initializat/sincronizat telefonul cu adaptorul, poti vedea foarte multe date pe ecran. Nu stiu daca afiseaza si PRESIUNEA ULEIULUI,,dar iti arata multe oricum.
            Asa ca o tableta cu android in combinatie cu adaptorul si programelul ala va face acelasi lucru ca telefonul.
            Dar eu as recomanda ca tableta sa fie montata in consola si nu in locul ceasurilor.
            Vorba aia,,doar nu stai toata ziua cu mainile printre/deasupra volanului pt "BUTONARE", ca ar fi teribil de incomod.

            Asa ca "firele" pt citirea datelor sunt invizibile, mai raman firele pt sistemul audio si modificarea consolei centrale pt a integra tableta.

            Ps,,ATENTIE,, cu acest adaptor nu iti poti modifica absolut nimic din ce ar vrea fiecare sa faca cu un DDT. Acesta pur si simplu iti afiseaza datele ca si ceasurile din bord, dar muuuult mai detaliat/stilat(ca sa zic asa).
            Last edited by Ivan Marian; 21 June 2013, 10:30.

            Comment


            • #36
              Este un fel de improvizatie sortita esecului din start (ma refer la inlocuirea ceasurilor cu tableta). De ce zic asta, foarte simplu:
              1. kilometrii parcursi la benzinare cum si unde sunt afisati, memorati, etc;
              2. nu mai exista nici un fel de computer de bord;
              3. indicatori pentru semnalizare, avarie usi deschise,si alte iconite care sunt pe ceasuri nu vor mai fi pe tablita;
              4. dai la cheie si stai cam 2 minute pana se incarca sistemul de operare, bagi mana prin "covrig" sa faci conexiunea, etc.....deci nu este pe principiul dai la cheie si pleci;
              5. .....
              si lista poate continua dar ma opresc aici pentru a nu incarca forumul cu posturi inutile.
              Folosesc acest adaptor, de vre-o 2 ani in combinatie cu telefon, exclusiv pentru vizualizarea unor parametrii si atat. Este doar un gadget nu instrument de bord.

              Toate Bune!
              Last edited by Tek_ids; 21 June 2013, 11:19.
              Mai este mult pana departe ...sigpic

              Comment


              • #37
                Originally posted by padurarud View Post
                nu e nici un secret. daca ai fi citit 3 min prima pagina probabil nu mai exista discutia asta



                ca sa recapitulez cu orice telefon ori tableta printr-un soft dedicat si un adaptor bluetoth (elm 327 am eu)te poti conecta la calculatorul masinii. acolo tine decit de imaginatie si de softuri ce informatii iti poti afisa. sunt softuri gen torque pe care le poti configura pe mai multe pagini de exemplu ori altele ce iti arata o interfata prestabilita gen turometru si vitezometru. mai sunt si softuri ce arata erorile din calculator si altele care se lauda ca ar mai si sterge erori.



                eu am reusit sa ma conectez doar pe android si am fost placut surprins cite chestii pot fi afisate pe display

                tocmai asta e, ca am citit si m-am minunat ce masina competenta e loganul si noi nici macar nu stiam.
                de asta revin pentru ca vad ca nu mi-ai raspuns la intrebare, ?cum ai vazut presiunea de ulei?

                Comment


                • #38
                  presiunea de ulei sau in ulei...
                  Hai sa trecem peste aspectul asta, poate fi considerat o eroare de exprimare regretabila!
                  Mai este mult pana departe ...sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Exprimare pe tema careia se face prea mult tam tam.
                    Mai lasati presiunea in pace si mai bine gasim o solutie viabila pt a rezolva integrarea tabletei in consola centrala pt ca in locul ceasurilor stok nu va merge, din motivele aratate mai sus.

                    Comment


                    • #40
                      ca marea majoritate a discutiilor degenereaza. de ce oare nu se poate discuta la obiect despre ceva anume? am vrut la un moment dat tableta in consola centrala dar am descoperit ca o navigatie ar fi mult mai utila la un pret nu mult mai mare(daca aveam tableta disponibila era altceva)


                      am studiat si unele navigatii care au android si poti instala softurile necesare.si ar mai fi un car pc ce are toate cele necesare
                      sigpicPasionat de MCV si natura

                      Comment


                      • #41
                        in consola central este foarte simplu de pus.
                        la o cautare pe youtube se gasesc tot felul de solutii si idei pentru asta.
                        inclusiv explicatii privind conexiunile electrice



                        baietii astia au facut mai multe, aveti de unde va inspira.

                        Comment


                        • #42
                          Marian unde ai vazut adaptorul la 50 de lei ?

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by gelumm View Post
                            Marian unde ai vazut adaptorul la 50 de lei ?
                            Originally posted by Ivan Marian View Post
                            CANTO are acest adaptor.
                            Ghici cine mi-a spus si de adaptor si de program cat costa?

                            Comment


                            • #44
                              sunt programe free,programe demo si programe cu bani

                              torque spre exemplu costa 17 ron

                              adaptorul de pe okazii cel mai simplu. eu am dat un pic mai mult(adica 100)dar tine de cita rabdare ai si cum vrei sa il iei pt ca si eu gasisem mai ieftin dar din alta localitate plus transport ma ducea aproape tot acolo
                              sigpicPasionat de MCV si natura

                              Comment


                              • #45
                                Eu am renuntat la a ma mai gandi cum imi integrez tableta in bord pe un motiv simplu, traiesc in Rommania si se FURA! Chiar nu vad cum am putea-o proteja de hoti, montata in consola centrala ca de bord, in locul ceasurilor, nu e cazul, munca in zadar, dificil de umblat. Si sa scot consola centrala si sa o iau dupa mine ... pas. E prea mare fata de fata mp3 playerului. Chiar ar fi penibil ca ori de cate ori ies din masina sa plec cu jumatate de bord dupa mine.
                                Last edited by ady_p; 22 June 2013, 23:44.
                                sigpic
                                Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google