Pareri Modificare Evacuare Pentru Liniste???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pareri Modificare Evacuare Pentru Liniste???

    Ce ar fi mai eficient pentru a face liniste in masina la 120-130km/h viteza de croaziera pe autostrada?Schimbare tobe cu una de dci sau ceva de pe la dezmembrari din gama renault care se potriveste sau schimbarea pinion treapta 5 cu unu de diesel(cel de 75cp).Astept alte idei si pareri!Multmesc

  • #2
    Cel mai eficient ar fi sa insonorizezi masina.

    Folie STP pe tabla si fonomin in rest. Se simte diferenta.
    Plus ca toba stock pe benzinare, nu mi se pare a fi foarte nesimtita(galagioasa)

    Comment


    • #3
      ca sa nu mai surzesti in masina, trebuie sa o antifonezi bine, nu sa pui toba sau pinion de tractor.

      Comment


      • #4
        Offtopic rau (dar nu m-am putut abtine), am dat sa o vad si pe asta pe loganclub!!! Cred ca esti primul care vrea o toba silentioasa, restul numai galagie, cat mai mare .
        Mult succes cu proiectul si scuze de offtopic inca o data.
        sigpic
        Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

        Comment


        • #5
          Originally posted by bracsau View Post
          Ce ar fi mai eficient pentru a face liniste in masina la 120-130km/h viteza de croaziera pe autostrada?Schimbare tobe cu una de dci sau ceva de pe la dezmembrari din gama renault care se potriveste sau schimbarea pinion treapta 5 cu unu de diesel(cel de 75cp).Astept alte idei si pareri!Multmesc
          Salut,

          Modalitati de reducere a zgomotului la 120 de km pe ora ar fi urmatoarele:

          1. Anvelope silentioase. La Logan podeaua este foarte slab antifonata. De aceea zgomotul facut de anvelope este foarte important. Eu am remarcat de exemplu ca anvelopele BfGoodrich de iarna sunt mult mai silentioase decat anvelopele Kormoran cu care a venit Loganul din fabrica.

          Am gasit pe ecauciuc.ro ca gama Michelin Energy Saver este silentioasa. Aveau printre cei mai putini decibeli.

          2. Ulei sintetic. Am constatat ca zgomotul motorului este mult mai mic la turatii mai mari de 3000 de rpm cu ulei Valvoline SynPower 5w40 fata de Dacia Oil 5w30.

          3. Mici imbunatatiri aerodinamice. O parte din zgomotul de la viteze mari este cauzat de zgomotul produs de vant.

          Poti sa iti montezi paravanturi la geamurile din fata si sa lasi antena masinii cat mai jos posibil.

          Chestiile de mai sus cumulate iti pot face masina mai silentioasa.

          Desigur ca o antifonare buna este solutia sigura, dar pretul este destul de mare si trebuie sa demontezi multe chestii din interiorul masinii ca sa poti face antifonarea.

          In legatura cu o toba mai silentioasa, nu cred ca asta rezolva problema. Cel mai mare zgomot e produs de roti si de vant.
          Last edited by stolniceanulucian; 8 June 2013, 00:03.
          Logan GPL 1.4

          Comment


          • #6
            Lucian are dreptate cu uleiul! Nu a spus ca daca schimbi uleiul ai rezolvat problema! 5w40 este ceva mai vascos comparativ cu 5w30 respectiv zgomot o idee mai mic in mersul motorului!

            Comment


            • #7
              pai atunci sa puna 20w50...
              parerea mea e ca ar trebui sa antifoneze in primul rand peretele de foc(dintre motor si habitaclu), pasajele de la roti, tunelul central, sa puna cauciucurile alea la opritoarele de la usi, sa puna ceva pe sub fetele de usi de plastic si mai departe cu probe

              Comment


              • #8
                Au fost o gramada de exemple in care utilizatorii si-au izolat masinile si diferentele nu sunt wow. Cea mai buna solutie a fost mereu sa dai muzica mai tare

                Comment


                • #9
                  Ioarre, aia care si-au izolat fonic masinile nu mai au probleme!
                  Dar cum spuneam, cei care au avut bani sa le izoleze fonic, nu aia care si-au batut joc cu fonomin si aluband, acolo nu e diferenta sesizabila.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Razvy View Post
                    nu aia care si-au batut joc cu fonomin si aluband,
                    Eu sunt unul dintre cei incadrati de d.ta, intr-un mod foarte ...elegant, la categoria bataie de joc.
                    Am incercat sa mai diminuez din zgomot cu mijloacele si priceperea de care am dispus la acel moment si sincer, n-am avut niciodata senzatia ca imi bat joc de ceva sau de cineva.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #11
                      Deja aveam in plan schimbatul cauciucurilor(obligatoriu Michelin), cu insonorizarea este mult de munca si scump in raport cu diferentele pe care le ofera dupa parerea mea, in consecinta cade acest aspect.
                      Si ca raspuns pentru colegu ady_p , cine face drumuri lungi pe autostrada la 130 cand turometru este la 4000 cred ca este destula galagie incat sa te oboseasca , eu nu vreau sa impresionez lumea de pe strada cu sunetul sportivului 2.6mpi 200cp)Drumuri bune sa aveti colegii!

                      Comment


                      • #12
                        1. Sa nu iei Michelin. Doar marketingul de ele.
                        2. Eu la 4000 rpm am 140 km/h....
                        Attached Files
                        Last edited by 77sky; 9 June 2013, 22:28.

                        Comment


                        • #13
                          Cu anvelope silentioase si cu ulei 5w40(eu folosesc Valvoline Syn Power) in mod sigur vei simti o diferenta.
                          Logan GPL 1.4

                          Comment


                          • #14
                            Mie nu mi se pare foarte zgomotoasa. Este, insa nu țip in habitaclu cu ceilalti apsageri. Eu de exemplu pot avea o discutie normala cu pasagerul din dreapta la 4000rpm, fara sa "tip".

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by bracsau View Post
                              ..... cu insonorizarea este mult de munca si scump in raport cu diferentele pe care le ofera dupa parerea mea, in consecinta cade acest aspect.....
                              --puneti toba de masina electrica daca tot nu vrei sa-ti insonorizezi ligheanu'
                              --material insonorizant scump? cauta alternative ; mult de munca? plateste pe altul care sa-ti faca treaba

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google