Partaj Auto, Fara Taxa De Mediu.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Partaj Auto, Fara Taxa De Mediu.

    Propun sa dezbatem putin acest aspect.
    Eu sunt in situatia sa cumpar masina x. Afland de aceasta metoda, as vrea sa cumpar masina cu un membru din familie. Ulterior, celelalt membru din familie renunta la auto de buna voie si nesilit de mine, si facem la notar act de partaj, neplatind astfel taxa de mediu.
    Intrebarea este urmatoare: este posibil ca statul (fiind deja asaltat de cereri de inmatriculare si de bani pierduti) sa oblige sa plateasca retroactiv persoanele care si-au inmatriculat masina prin aceasta metoda? (evident cu o suma exagerat de mare fata de cat ai fi platit initial daca ai fi fost baiat "bun" si ai fi platit taxa de mediu)
    Voi ce spuneti?
    sigpic

  • #2
    am auzit ca este foarte eficienta aceasta metoda..nu cred ca ar avea statu de ce sa te puna sa platesti de 15000 de ori taxa de timbru
    Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
    Cine este interesat ma poate contacta pe privat
    sigpic

    Comment


    • #3
      Tocmai citisem intr-un ziar cum ca primaria din Cluj Napoca au pus sa plateasca retroactiv impozite + penalizari (cu toate ca nu au fost instiintati) pe 5 ani de zile anumite firme de transport pe motiv ca au calculat ei gresit impozitul.
      Asta incerc sa aflu, daca te pot obliga sa platesti taxa de mediu ulterior.
      sigpic

      Comment


      • #4
        as vrea sa cumpar masina cu un membru din familie.
        Mai Pacco mai,,acel membru din familie trebuie sa fie SOTIE si in urma unui divort sa iti ramana tie prin partaj masina si mai apoi sa fii scutit de taxa de mediu.
        Ar mai fi o situatie dar,,CLAR NEPLACUTA,, sa iti ramana masina in urma unei succesiuni.

        Comment


        • #5
          oricum am inteles ca notarii s-au prins de metoda asta si de la 40-50 de ron am marit taxa la 400 de ron... Statul poate sa te puna sa platesti retroactiv....eu in 2009 cand mi-am luat loganu nu am platit taxa iar acum daca vreau sa vand masina costa 700 de eur taxa

          P.S. taxa la acea vreme nu era mai mult de 300-400 de eur
          sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

          Comment


          • #6
            Originally posted by Ivan Marian View Post
            Mai Pacco mai,,acel membru din familie trebuie sa fie SOTIE si in urma unui divort sa iti ramana tie prin partaj masina si mai apoi sa fii scutit de taxa de mediu.
            Ar mai fi o situatie dar,,CLAR NEPLACUTA,, sa iti ramana masina in urma unei succesiuni.
            Institutia partajului nu se refera doar la persoane casatorite. Si da, poti face asta cu o masina adusa din afara deoarece acolo pot fi trecuti doi proprietari in acte, pe cand la noi nu. Desi poate fi un bun de folosinta comuna, legislatia de la noi prevede un singur proprietar in carte si talon, pe cand afara nu. Asadar, cu un act de vanzare cumparare facut la un notariat putem figura amandoi ca proprietari ai masinii aduse, dupa care tu renunti, printr-un partaj, in Romania, la masina, in favoarea mea. Eu, cu acest act de partaj ma duc si o inmatriculez fara taxa. Stiu pe unii (din Tulcea/Constanta) care au inmatriculat o groaza de masini asa.
            sigpic
            Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

            Comment


            • #7
              au inmatriculat masina asa dar statul o sa poata sa le ceara taxa retroactiv?
              sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

              Comment


              • #8
                Se pare ca deja se fac magarii, si cica notarii din Bucuresti nu mai accepta aceste acte de partaj.

                Asta ma intereseaza cel mai mult, daca le poate cere taxa retroactiv.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Cum adica nu le accepta? Pana nu exista o lege contrara, n-au cum sa zica nu. @vyalli: In baza la ce sa le ceara?
                  sigpic
                  Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                  Comment


                  • #10
                    nu mai accepta aceste acte la pretul vechi...au marit tarifu la 400 de ron

                    Originally posted by ady_p View Post
                    Cum adica nu le accepta? Pana nu exista o lege contrara, n-au cum sa zica nu. @vyalli: In baza la ce sa le ceara?
                    crezi ca nu gaseste statu o chichita sa ceara banii inapoi?
                    Last edited by vyalli; 2 July 2013, 15:26. Reason: Automerged Doublepost
                    sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by vyalli View Post
                      nu mai accepta aceste acte la pretul vechi...au marit tarifu la 400 de ron
                      Tot e bine fata de 1000 - 1500 euro ...
                      La partaj ?!? Mira-m-as! Ar trebui sa-i puna sa plateasca si pe cei cu partaje din divort. E aproape imposibil.
                      sigpic
                      Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by ady_p View Post
                        Institutia partajului nu se refera doar la persoane casatorite. Si da, poti face asta cu o masina adusa din afara deoarece acolo pot fi trecuti doi proprietari in acte, pe cand la noi nu. Desi poate fi un bun de folosinta comuna, legislatia de la noi prevede un singur proprietar in carte si talon, pe cand afara nu.
                        Cine te-a mintit asa urat? Ar trebui sa poti trece cati co-proprietari vrei.
                        La golful lui maica-mea e trecut si taica-miu ca si co-proprietar si in carte si in talon.
                        Si daca tot e data legea aiurea, s-ar putea sa profit si sa trec si eu masina pe numele meu de pe numele lui maica-mea, daca tot e moca

                        Comment


                        • #13
                          Retroactiv nu se poate cere sa se plateasca taxa, dar probabil curand se va face o revenire la lege asa incat sa nu mai fie scutite autovehiculele dobandite in urma partajului, asa incat la eventuala revanzare noul proprietar va fi obligat sa plateasca timbrul de mediu, ca atare pretul incasat de tine pe masina respectivava fi mai mic deoarece noul proprietar va trage de pret stiind ca trebuie sa plateasca taxa.
                          Asa ca te bucuri acum, dar mai tarziu......
                          este o solutie pentru cei care au de gand sa tina masina respectiva mai mult timp.

                          Comment


                          • #14
                            pai oricum daca nu s-a platit taxa,la urmatoarea vanzare/cumparare legea se aplica din nou ...deci va trebui sa o platesti.
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Razvy View Post
                              Cine te-a mintit asa urat? Ar trebui sa poti trece cati co-proprietari vrei.
                              La golful lui maica-mea e trecut si taica-miu ca si co-proprietar si in carte si in talon.
                              Si daca tot e data legea aiurea, s-ar putea sa profit si sa trec si eu masina pe numele meu de pe numele lui maica-mea, daca tot e moca
                              Pai sunt sot-sotie. Ady spunea de altceva, confunzi lucrurile.

                              Ps,,,un REPORTAJ

                              Originally posted by ady_p View Post
                              Asadar, cu un act de vanzare cumparare facut la un notariat putem figura amandoi ca proprietari ai masinii aduse, dupa care tu renunti, printr-un partaj, in Romania, la masina, in favoarea mea. Eu, cu acest act de partaj ma duc si o inmatriculez fara taxa.
                              Da, ai dreptate, dar actele de vanzare/cumparare nu se mai fac la notar, ci la politie. Notarii nu mai au voie sa faca acte de vanzare/cumparare pt masini, "ca cica" le fura painea de la gura politailor.
                              Apoi vii si faci partajul la notar si esti scutit de taxa.
                              Partajul costa in jur de 350 de lei.
                              Last edited by Ivan Marian; 2 July 2013, 22:32. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google