Partaj Auto, Fara Taxa De Mediu.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    cu alte cuvinte mai pe intelesul tuturor si numai pentru cei casatoriti :
    1 - mergi in germania cumperi masina sot/sotie propietari in acte
    2 - luat numere rosii cu o perioada mai mare
    3 - bagat divort de sotie la notar si facut partaju la bunuri apartamentu la tine masina la mine
    4 dupa divort si partaj inmatriculat masina definitiv
    beneficii
    - nu se plateste taxa de timbru decat la revinzarea masini . acest lucru este bun pentru cei peste 40/45 ani ca trebuie sa iei masina pe viata
    - daca cumperi un al doilea apartament , ,locuinta in general la impozitul anual nu se plateste taxa aia pe a doua locuinta in familie
    NIMENI NU AFLA DE ACEST LUCRU DACA SOTIA RAMANE CU NUMELE SOTULUI IN CONTINUARE SI CRED CA DACA TE RECASATORESTI PRIMESTI SI CEI 200 EURO DE LA STAT

    Comment


    • #17
      Tirum76 esti in eroare totala, deoarece:
      - partajul nu este doar intre soti, ci poate fi si intre alte 2 sau mai multe persoane;
      - cei 200 euro pentru casatorie se dau doar in cazul in care cei 2 soti sunt la prima casatorie,
      asa ca este gresit ceea ce ai inteles tu. No offense.

      Comment


      • #18
        Daca vorbim de partaj intre 2 persoane oarecare, e ok.
        Dar daca ajungem sa bagam divort doar pentru a avea masina fara taxa, e grav.

        Divortam din cauze nobile, gen ca ne era mila de noua secretara, iar nevasta nu a inteles ca trebuia musai sa-i rezolvam o teava ce curgea la chiuveta atunci seara.

        Vorbind serios, am auzit de cazuri cand cei 2 sot si sotie lucreaza la o firma care face concedieri, unul din criterii fiind ca obligatoriu unul din soti pleaca, sa ajunga sa divorteze.
        Dar pentru o masina, zau asa. Ne lipsim de ea masina daca nu ne-o permitem.



        Pacco, orice lucru deja infaptuit conform unei legi permisive la un moment dat, asa ramane.

        Comment


        • #19
          Partaj se poate face si intre frati.

          @K - serios sau nu, dar in felul ala au procedat foate multe familii de bugetari, cand s-au facut restructurari.
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • #20
            mosule acum daca vrem amandoi masina " noua " si taxa e destul de mare si buzunarul nu ne permite luxul inmatricularii dam dracu 500 lei si bagam divort cu partaj cu tot . stiu ca partajul poate sa fie efectuat si intre doua persoane nu obligatoriu sot/sotire ci doar parteneri in afacere ori familie .
            a si apropo pentru cei ce vor sa se casatoreasca , astia cica nu mai dau cei 200 de euro ca nu au bani la buget asta fiind valabila doar pentru prima casatorie , deci aviz amatorilor

            Comment


            • #21
              tirum, aia 200 de euro nu se mai dau nici la prima casatorie,cel putin in Timisoara.

              Comment


              • #22
                Nu toti notarii fac asta si se va termina cred ca mai repede decat a inceput.
                Cu numere provizorii isi risca semnatura notaru ala la partaj.

                Comment


                • #23
                  Sunt cam off-topic dar ma scuzati...vreau sa aflu si eu daca cumpar o masina Sh(in cazul nostru Logan) si nu imi pot permite sa achit taxa de timbru si reusesc sa ma inteleg cu propietarul, ii platesc eu impozitul anual si ce mai intervine intre timp, el nu o radiaza si eu circul in continuare cu numerele sale, imi trebuie ceva facut la notar gen imputernicire ca sa pot circula fara niciun stres?
                  <script src='http://event.2parale.ro/txtads/embed_random?aff_code=c95c35c55&buster=1401493000' type='text/javascript'></script>

                  Comment


                  • #24
                    Forma legala pentru ceea ce vrei tu se numeste "Contract de comodat". Mergi la orice notar si iti va spune despre ce este vorba.

                    Comment


                    • #25
                      Ai grija cu,contractul de comodat, ca este doar o folosinta gratuita pe o perioada de maxim 3 ani. In acest contract NU ESTE VOIE sa se treaca pretul masinii si astfel proprietarul oricand poate sa iti ia masina inapoi fara ca tu sa fii de acord, doar printr-o simpla notificare facuta la un executor judecatoresc si chiar inainte de termenul stipulat in contract.
                      Poti eventual sa autentifici la notar acest contract de comodat (se poate face si sub semnatura privata, dar nu constituie titlu executoriu) si ca sa ai si tu o siguranta, faci si un contract de imprumut pt suma de bani data pe logan pe aceiasi perioada de folosinta si in situatia in care propietarul doreste sa isi ia bunul inapoi, prin contractul de imprumut incheiat cu el care constituie titlu executoriu (conf. art. 101, legea 36), executi bunurile lui mobile sau imobile pt contravaloarea sumei imprumutate sau chiar suma platita.
                      Doar in situatia asta te sfatuiesc sa inchei acest contract.

                      PS...Procuri pt circulare auto nu se mai autentifica la notar pt ca nu mai au valabilitate si legea nu mai permite acest lucru.

                      Scuze de dublu...

                      Contractul de comodat costa vreo 200 de lei si contractul de imprumut vreo 400 de lei.
                      Last edited by Ivan Marian; 25 August 2013, 20:50. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by X.M.V View Post
                        Sunt cam off-topic dar ma scuzati...vreau sa aflu si eu daca cumpar o masina Sh(in cazul nostru Logan) si nu imi pot permite sa achit taxa de timbru si reusesc sa ma inteleg cu propietarul, ii platesc eu impozitul anual si ce mai intervine intre timp, el nu o radiaza si eu circul in continuare cu numerele sale, imi trebuie ceva facut la notar gen imputernicire ca sa pot circula fara niciun stres?
                        Cand gasesti acea persoana, da-mi si mie un semn; tare sunt curios ce credul accepta sa instraineze masina in asa fel. Nu te-ai intrebat pe numele cui vin o parte din amenzi?
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #27
                          Iancule,,in acel contract de comodat se trec drepturile si obligatiile fiecarei parti.
                          In cazul lui X.M.V,,se obliga prin acel contract ca el sa plateasca toate amenzile,reparatiile, reviziile,taxele si alte eventuale daune.
                          Last edited by Ivan Marian; 25 August 2013, 20:59.

                          Comment


                          • #28
                            Ca orice contract, poate sau nu, sa fie respectat.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Ivan Marian View Post
                              Iancule,,in acel contract de comodat se trec drepturile si obligatiile fiecarei parti.
                              In cazul lui X.M.V,,se obliga prin acel contract ca el sa plateasca toate amenzile,reparatiile, reviziile,taxele si alte eventuale daune.
                              Vorba multa saracia omului.
                              Tu Marian, daca ar fi sa vinzi masina, ai accepta un astfel de "targ"?.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #30
                                Sigur, cum nu.
                                De fapt iei banii, dar tot tu esti proprietar.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google