Partaj Auto, Fara Taxa De Mediu.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    O astfel de tranzactie are si partile ei neplacute, care nu pot fi anticipate. Ce se intampla daca cel care a cumparat masina in astfel de mod, nu respecta contractul, in sensul ca nu plateste o amenda la CNADNR? Ce faci, te duci si ii ei masina, sau il dai in judecata? Sau ce se intampla in cazul unui accident cu dauna totala, inclusiv ...soferul . Eu zic sa nu va legati la cap daca nu e neaparat necesar.
    Eu unul prefer sa vand si sa dorm linistit; chiar daca mai las din pret.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #32
      Originally posted by IancuMIC View Post
      O astfel de tranzactie are si partile ei neplacute, care nu pot fi anticipate.
      Daca vrei sa inchei un contract de comodat "adevarat" studiezi mai intai modul de intocmire a unui contract de leasing financiar si apoi il adaptezi conform cerintelor tale. Iti garantez ca firmele de leasing au anticipat toate eventualele probleme ce pot aparea pe parcursul derularii contractului(inclusiv cele ridicate de tine) si pentru toate acestea se explica procedura de rezolvare.

      Comment


      • #33
        Dupa cum am mai zis...Un contract de comodat alaturi de unul de imprumut facute CA LA CARTE, constituie impreuna drepturi si obligatii de ambele parti. Cine nu le respecta O BESTELESTE, simplu.
        Acum ca unii vor sa se lege la cap cu astfel de contracte, e pur si simplu treaba lor.

        Comment


        • #34
          Pai cand ai o masina la care timbrul de mediu e mai mare decat valoarea ei, comodatul devine o solutie mai mult decat convenabila daca vrei sa mai obtii ceva pe masina aia.

          Comment


          • #35
            Am sa postez aici ca sa nu mai deschid alt thread.
            Eu ma aflu in pozitia Vanzatorului; am o Dacia SupeNova scoasa la vanzare si ma izbesc de acesta situatie si evident de propunerea ca masina sa ramana pe numele meu.
            Atat timp cat am refuzat acest targ a scazut interesul. Daca accept o vand si maine.
            Din cate inteleg taxa ar fi cam de 900 eur, adica inca o data masina.
            Care ar fi iesirea ?
            "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
            "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

            Comment


            • #36
              Treaba cu partajul a fost scoasa din lege.
              Prima oara li s-a interzis notarilor sa mai intocmeasca astfel de acte si la vreo 3 luni au rezolvat-o prin lege.

              Comment


              • #37
                Originally posted by Bazilman View Post
                Am sa postez aici ca sa nu mai deschid alt thread.
                Eu ma aflu in pozitia Vanzatorului; am o Dacia SupeNova scoasa la vanzare si ma izbesc de acesta situatie si evident de propunerea ca masina sa ramana pe numele meu.
                Atat timp cat am refuzat acest targ a scazut interesul. Daca accept o vand si maine.
                Din cate inteleg taxa ar fi cam de 900 eur, adica inca o data masina.
                Care ar fi iesirea ?
                Eu n-as face vreun targ. Masina aia va ramane agatata de familia ta pe vecie, daca nu o dai cuiva din familie. Si nici atunci...n-as da-o daca n-ar fi frate/sora, unchi.
                La RABLA ti-ai fi luat tot atatia bani cat face masina si voucherul il foloseai pentru achizitia Loganului , doar ca anul asta programul a fost bataie de joc.
                Last edited by mr.K; 17 October 2013, 09:37.

                Comment


                • #38
                  Exclud treaba cu partajul. Ma refeream la la vreo alta portita care poate se practica.
                  Cea mai accesibila pare sa fie cea a Comodatului dar banuiesc ca nu toti notarii sunt capabili sa mentioneze toate spetele legislative care se pot ivi ulterior.
                  "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                  "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                  Comment


                  • #39
                    Fa-i contract de vanzare cumparare, scoate-o de la fiscal, noul proprietar o baga pe numele lui la fisc, doar ca masina ramane inmatriculata pe numele tau, atat. Daca-ti vine vreo amenda, faci comunicare cu numele noului proprietar, eventual atasezi si o copie a contractului de VC si n-ai treaba.
                    Eu stiu o gramada care au facut asa, mai ales de cand cu timbrul asta de mediu.

                    Comment


                    • #40
                      Fa-ma sa inteleg bine. Cand are nevoie de mine ? La orice RCA, ITP, etc. Sau se poate descurca si fara mine ? La RCA ar fi un avantaj pentru ei deoarece toti erau tinerei...
                      "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                      "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                      Comment


                      • #41
                        La ITP nu trebuie sa se prezinte proprietarul care apare in talonul masinii.

                        Daca-ti vine vreo amenda, faci comunicare cu numele noului proprietar, eventual atasezi si o copie a contractului de VC si n-ai treaba.
                        1. Masina ramane inmatriculata la DRPCIV pe numele vechiului proprietar.
                        2. Legea (Codul fiscal) prevede ca masina trebuie inmatriculata in termen de 15 zile pe numele noului proprietar.

                        N-ai ce comunica sa faci scandal, cand tu nu ti-ai respectat obligatiile fata de Codul fiscal. Orice amenda ti se comunica tie, vechiul proprietar, deparece tu apari la Inmatriculari in baza de date.

                        Daca ar fi asa de simplu sa scapi de amenzi, ar merita. Problema e ca afli cand mergi la finante sa rezolvi una, alta ca ai debitele pe numele tau.

                        Rectificare, 30 de zile.

                        4) In cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se inscriu in evidentele autoritatilor competente simultan cu mentionarea incetarii calitatii de titular al inmatricularii a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operatiuni si emiterea unui nou certificat de inmatriculare, noul proprietar este obligat sa solicite autoritatii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, in termen de 30 de zile de la data dobandirii dreptului de proprietate asupra vehiculului
                        In proiectul nou de Regulament se prevedea un termen de 5 zile, vedem daca se va aplica.

                        S-a ajuns ca in tara asta sa nu stii cu cine sa te judeci daca ai vreo problema, ca masina e la a 7-a mana de la proprietarul original din acte.
                        Last edited by mr.K; 17 October 2013, 11:07. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #42
                          Amenda de la politie vine sub forma "va rugam sa comunicati in termen de 5 zile cine a condus auto marca x nr x in data x" iar tu le transmiti numele noului proprietar si atasezi si o copie a contractului VC, si nu ai treaba, cunosc personal, nu vorbesc din carti. La rovignieta mi se pare ca amenda vine direct pe numele proprietarului, dar si aia se poate contesta.
                          Mie mi se pare normal unde s-a ajuns, atat timp cat la multe masini e taxa mai mare decat valoarea masinii in sine.

                          Comment


                          • #43
                            Amenda de la politie vine sub forma "va rugam sa comunicati in termen de 5 zile cine a condus auto marca x nr x in data x" iar tu le transmiti numele noului proprietar si atasezi si o copie a contractului VC
                            Contract semnat eventual cu vreo 3 ani in urma, suna fain. Ce le zici, ca ati fost ocupati fo' cativa ani si nu ati ajuns sa faceti actele? Contractul ala de VC dactilografiat pe la vreo taraba e fix pix, nefiind inregistrat niciunde daca e vorba de persoane fizice si daca nu scrii pe anexa talonului "Instrainat catre ...... la data de............". Asa vede si politia cand te opreste cam de cand circuli cu talonul pe numele fostului prorpietar. O sa primesti felicitari.

                            Eu, ca judecator care vede dosarul tau, v-as mai da o amenda si tie si noului proprietar pentru nerespectarea transferului de proprietate.

                            N-ai vrea sa te loveasca unul din asta fara acte facute pe masina si fara RCA.
                            Astea sunt taxele, astea le platesti. Vrei taxe mai mici, cumperi un harb cu E2, ori una mai noua cu E5.
                            Amenda de la politie vine sub forma "va rugam sa comunicati in termen de 5 zile cine a condus auto marca x nr x in data x" iar tu le transmiti numele noului proprietar si atasezi si o copie a contractului VC,
                            Tu trebuie sa le transmiti numele celui care a condus la data de .... Atat. Ca le demonstrezi ca ai dat masina cam la negru acum o perioada si vrei sa scapi de urmari, tine de indulgenta legislatiei in Romania.

                            In Danemarca, daca nu inmatriculezi o masina in 15 zile de la dobandire, ai pus-o. Nu poti circula nici macar cu una cu numere de Romania acolo. Daca te opreste politia, amenda e mare si poate sa iti sechestreze si masina.

                            Iar taxele de acolo dubleaza valoarea masinii. Iti spun ca si pentru salariilor lor mari, taxele sunt foarte mari.
                            In Romania s-a sarit putin calul cu masinile deja inmatriculate care sunt E3. Asta e, in februarie 2012 Ponta a promis, l-au aplaudat si el le-a dat cu flit.

                            Iar cand spun ca s-a sarit calul cu masinile E3 deja inmatricularte si fara taxa d epoluare platita, e vorba in general de forashele de Logan 2004-2006 care oricum nu mai valoreaza mai nimic.
                            Dar care la vanzare au avut girul guvernului, ca deh, sustinem economia nationala, urmand ca peste ani de zile sa ne-o luam peste ochi. Daca am fost prea destept sa cumpar Logan in loc sa cumpar un Golf E4 sh atunci...asta e. Desteptaciunea se plateste. Acum aveam si masina cu taxa platita, si mai ales aveam o masina neruginita ci care mai functiona 10 ani. Loganul nu mai are atata viata, doar sa-l recarosez. Dar probabil ca se va manca si sasiul, puntea spate etc. Ca doar programul de ceruire a fost pentru ca era buba mare sa ramana puntea spate in urma ta la vreo groapa, nu din respect pentru client.

                            Romania, I Love You!
                            Last edited by mr.K; 18 October 2013, 09:24. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by Bazilman View Post
                              Am sa postez aici ca sa nu mai deschid alt thread.
                              Eu ma aflu in pozitia Vanzatorului; am o Dacia SupeNova scoasa la vanzare si ma izbesc de acesta situatie si evident de propunerea ca masina sa ramana pe numele meu.
                              Atat timp cat am refuzat acest targ a scazut interesul. Daca accept o vand si maine.
                              Din cate inteleg taxa ar fi cam de 900 eur, adica inca o data masina.
                              Care ar fi iesirea ?
                              Originally posted by Nepotu123 View Post
                              Fa-i contract de vanzare cumparare, scoate-o de la fiscal, noul proprietar o baga pe numele lui la fisc, doar ca masina ramane inmatriculata pe numele tau, atat. Daca-ti vine vreo amenda, faci comunicare cu numele noului proprietar, eventual atasezi si o copie a contractului de VC si n-ai treaba.
                              Eu stiu o gramada care au facut asa, mai ales de cand cu timbrul asta de mediu.
                              Revin cu o intrebare:
                              Daca peste cativa ani va trebui sa radiez masina e nevoie si de "agregat" in sine sau se poate radia doar din acte ?
                              M-am hotarat sa "vand" masina dar ea sa ramana pe numele meu si imi imaginam scenariul primirii unui telefon peste cativa ani in care sunt somat de autoritati sa imi ridic "epava" de printr-un fund de tara.
                              Pot radia masina fara prezenta ei efectiva?
                              Multumesc.
                              "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                              "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                              Comment


                              • #45
                                Ca vanzator, nu poti sa radiezi masina de la Politie, e in sarcina cumparatorului.

                                Inteleg ca o dai fara contract de vanzare-cumparare macar?

                                Strict la ce ai intrebat, masina o radiezi doar cu actele. Originale. De vreme ce "vinzi" masina, imi inchipui ca nu o sa mai fie in posesia ta actele originale, talon si CIV.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google