Partaj Auto, Fara Taxa De Mediu.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Asta daca o cumpara cu adevarat nu ? Daca ramane pe numele meu cine o poate radia ?

    Asta am gasit pe net
    posesorul masinii trebuie sa solicite radierea vehiculului la Serviciul Public Comunitar Directia Permise si Inmatriculari Auto, unde trebuie sa depuna urmatoarele documente:

    Cererea de radiere;
    Certificatul de inmatriculare;
    Actul de identitate al solicitantului in original si copie;
    Placutele cu numarul de inmatriculare;
    Cartea de identitate a vehiculului in original si copie;
    Fisa de inmatriculare cu viza organului fiscal competent teritorial sau certificatul de atestare fiscala.
    Certificat de radiere – 3 exemplare;
    In cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care sa ateste dobandirea personalitatii juridice, denumirea si sediul, in copie (de exemplu certificat inregistrare la Registrul Comertului), precum si imputernicirea reprezentatului legal al acestora;
    Procura speciala autentificata de notarul public, in cazul in care documentele se depun de o alta persoana decat titularul.

    In functie de motivul pentru care doriti sa radiati autoturismul, dosarul trebuie sa mai contina si:

    Documentul care atesta dezmembrarea, casarea sau predarea unei unitati specializate in vederea dezmembrarii, atunci cand automobilul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unitati specializate pentru dezmembrare;
    Declaratie pe proprie raspundere a titularului inmatricularii sau a mostenitorilor legali ai acestuia, din care sa reiasa ca vehiculul nu mai circula pe drumurile publice si o copie unui document care atesta detinerea unui garaj, teren, curte, parcare, unde va fi depozitat vehiculul respectiv, acte necesare in cazul in care posesorul nu mai doreste mentinerea vehiculului in circulatie;
    Documentul care atesta exportul vehiculului (document vamal romanesc de export / document strain vamal de import / document de inmatriculare in strainatate / sau alte inscrisuri oficiale straine din care rezulta exportul sau inmatricularea in strainatate), in situatia in care autoturismul va fi scos din Romania definitiv;
    Documentul emis de politie care atesta furtul in tara sau strainatate, daca motivul radierii este furtul.
    "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
    "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

    Comment


    • #47
      Asta daca o cumpara cu adevarat nu ? Daca ramane pe numele meu cine o poate radia ?
      Daca ramane pe numele tau, radierea (in momentul asta) o va face tot viitorul cumparator.
      Sau o poti radia chiar tu din circulatie, daca demonstrezi ca ai spatiu sa o depozitezi/ o duci la Remat (si prezinti certificatul de distrugere).

      Dar asta o poti face doar cu actele originale. Cum mai intri in posesia lor la momentul respectiv, e alta poveste.

      Comment


      • #48
        Cu contract de vanzare-cumparare dar sa ramana pe numele meu.
        Asa doreste cumparatorul.
        Ma gandeam ca sa pastrez CIV a masinii, daca tot ramane pe numele meu, iar cumparatorul sa primeasca Certificatul de Inmatriculare.
        Last edited by Bazilman; 3 December 2013, 10:08.
        "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
        "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

        Comment


        • #49
          Ma gandeam ca sa pastrez CIV a masinii, daca tot ramane pe numele meu, iar cumparatorul sa primeasca Certificatul de Inmatriculare.
          Asa, trebuie sa mergi cu el la fiecare ITP, ca e nevoie de CIV.

          Daca va repara masina pe RCA-ul cuiva, nu va putea beneficia decat persoana inscrisa in actele masinii. Problema apare cand asiguratorul vireaza banii pentru reparatie.

          Comment


          • #50
            Pai faza cu REMAT-ul e in discutie peste cativa ani cand eventual nu o sa mai am caroseria efectiv. Am citit pe net despre oameni care platesc de 8 ani impozit la o masina pe care au vanduto si la care nu au facut actele dar pe care nu o mai gasesc pentru a o putea radia.
            Prin pastrarea CIV am macar la 2 ani un control asupra ei si a eventualilor alti proprietari.
            "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
            "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

            Comment


            • #51
              Prin pastrarea CIV am macar la 2 ani un control asupra ei si a eventualilor alti proprietari.
              Nu cred sa accepte asta vreun cumparator.

              Comment


              • #52
                Pai nici el nu e "cumparator" in intregime !
                E conditia pusa de mine.
                "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                Comment


                • #53
                  Originally posted by Bazilman View Post
                  Cu contract de vanzare-cumparare dar sa ramana pe numele meu.
                  Asa doreste cumparatorul.
                  Cand vor intra in vigoare noile prevederi ale codului rutier vei fi obligat prin lege sa declari ca ai instrainat autovehiculul. Ce motiv ai avea sa nu inmatriculezi o masina cu taxa platita? (si aproape noua) .

                  Comment


                  • #54
                    Tu la ce masina te referi ca nu inteleg ????
                    SuperNova mea nu e nici noua ( 2002 ) si nici cu taxa platita.
                    Asta vreau sa o vand si toti cumparatorii doresc sa o cumpere dar sa ramana pe numele meu.
                    "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                    "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                    Comment


                    • #55
                      Eu intrebam la modul general crezand ca e vorba de Logan, oricum, treaba cu obligativitatea declararii ramane in atentie. Daca e vorba de supernova atunci fa un contract de comodat (ca sa te pui cat de cat la adapost).

                      Comment


                      • #56
                        Deci care ar fi succesiunea actiunilor care ar trebui sa le intreprind din viziunea vanzatorului ?
                        Contract de vanzare- cumparare ( Inregistrat undeva sau nu? )
                        Contract de comodat (banuiesc ca la un notar contra cost)
                        Posibilitatea de a o scoate de la financiar de pe numele meu si transferarea pe numele cumparatorului
                        Astept din partea voastra o succesiune a actelor pe care ar trebui sa le fac impreuna cu cumparatorul in asa fel incat sa fim "acoperiti" amandoi.
                        Multumesc
                        "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                        "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                        Comment


                        • #57
                          Daca tu ai de gand sa pastrezi CI-ul nu rezolvi nimic.
                          Eu, in calitate de proprietar (dupa ce se semneaza contractul de vanzare cumparare), pot scoate duplicat dupa ce acte doresc.

                          Ca sa fiti in regula amandoi: contract de comodat. Doar ca o sa-ti iei multe amenzi in carca, apoi va trebui sa-l obligi sa le plateasca. Procesul sigur va costa cat masina.

                          1.Bine tu / naspa el:
                          - contract de vanzare cumparare
                          - scoasa de la fisc

                          2.Naspa tu / bine el:
                          - contract de vanzare cumparare
                          - nu o scoti de la fisc

                          3.Nasta tu / naspa el:
                          - chitanta de mana

                          Eu as merge pe varianta numarul 1, acum cat se mai poate.

                          Comment


                          • #58
                            Contractul de comodat este o inchiriere cu titlu gratuit deci nu poti s-o scoti de la financiar pentru ca de-acolo se scoate numai in baza C/V.

                            Cu banii vezi tu cum te-ntelegi sa tii dea iar in contract specifici toate clauzele care conteaza pentru tine adica sa plateasca impozitul, RCA, rovinieta...

                            O varianta ar fi asta, tu poti sa pui orice clauza in contract dar sa fie de comun acord cu cel care-ti "cumpara" masina.

                            Comment


                            • #59
                              Se poate cu contract de vanzare cumparare dar sa ramana pe numele meu ?
                              Contractul de vanzare cumparare EL sa il foloseasca pentru a dovedi ca a platit banii (deci pentru a avea liniste) iar Eu sa il folosesc in cazul declinarii amenzilor prin numirea celui care a folosit masina la data de.., la ora de...
                              "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                              "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                              Comment


                              • #60
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google