Patanie Din Trafic - Pareri

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Patanie Din Trafic - Pareri

    Salutari confrati Loganisti

    Scurt si la Obiect, eram intr-un sir de masini bara la bara, masina a luat-o la "vale" extrem de incet, eu umblam pe Waze, s-a oprit intr-o masina a unei doamne "dulci" de tot care a inceput sa spumege, sa faca poza masinii, etc.
    Eu i-am facut semn ca e razna, ca n-a patit nimic, de la un impact cu max 3km/h si mi-am vazut de drum.

    Acum intrebarile sunt :
    -Cine e de vina? doar eu sau si dansa ca n-a pastrat o distanta apreciabila?
    -Ce poate face ea? eu n-am numarul ei, nu stiu nimic despre ea, ea insa are nr meu. am inteles ca un accident nedeclarat se pedepeste cu suspendarea permisului?
    Insa cum definim un accident in contextul asta?

    Sunt curios, ca incepator - numai asa inveti, banuiesc si din bune si din rele si mai ales din propria experienta, pe propria piele, nu doar din auzite.

    Cu multumiri

  • #2
    daca declara accidentul esti chemat(teoretic) la politie.
    in 24 ore trebuie declarat un accident daca nu se va suspenda permisul.
    accident se defineste prin impactul tau asupra ei si esti si vinovat .

    Comment


    • #3
      Pai bine bine - si cum dovedeste ca eu am lovit-o si nu invers?
      In felul asta, pot spune ca m-a lovit x-ulescu si fac plangere pt orice zgarietura pt bara fata / spate. Cred ca procesul sigur are o modalitate de verificare.

      De ex - eu nu am niciun semn pe masina in urma impactului descris.

      Later Edit :
      Eu as merge sa-l declar, cu drag! Insa ce declar, ca nu am retinut numarul de inmatriculare sau ce?
      Recomandari?
      Last edited by AlexCuLogan; 20 May 2015, 23:52.

      Comment


      • #4
        Daca nu exista daune, declara degeaba accidentul. Cat timp lovesti pe cineva in spate, vina iti revine tie, in totalitate
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          Asta spuneam si eu. E foarte discutabil, pt ca desi eu am lovit-o "alunecand" cu spatele....ei bine, asta e. Sper sa fie totul ok

          Comment


          • #6
            Oricum, daca nu exista daune, e cam degeaba stresul
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              Dacă aia avea camera în bord funcțională și vrea sa-ti faca nasoale, te-ai lins pe bot de permis.
              Dacă nu, e vax albina, n-o sa se întâmple nimic, atâta timp cât n-aveti niciunu' urme pe mașini.
              Pasageri au existat în mașini?
              Dacă ea a fost singura în mașină, poți nega cu vehementa incidentu' la o adica, repet, doar dacă ești sigur ca nu exista urme.

              Și lasă drecu belitu' ochilor în tilifon, chiar și la semafor, în coloana, sau măcar trage frana de mana cât aștepți în coloana și freci netu'.

              Comment


              • #8
                De acord cu atenția sporita!
                Nu, nu avea camera de bord. Și amândoi eram singuri în mașini. De daunele ei, chiar nu știu, însă la mine pe mașina nu e nicio urma.

                Comment


                • #9
                  Atunci negare sa fie, locul, data, ora, tot!
                  În ziua aia, la ora aia, tu te aflai în cu totul alta parte...pa, la revedere.

                  Și dacă te enervează și te mai pune aiurea pe drumuri, o dai si-n judecata ptr. denunț calomnios.
                  Last edited by Kojak; 21 May 2015, 01:36.

                  Comment


                  • #10
                    Pai si cu pozele facute de cucoana cum negi locatia si data ?

                    Comment


                    • #11
                      Aaaa...uitasem de-alea...fotosop!

                      *Atunci faci alta cocosenie...nu negi incidentul, insa spui ca a fost cu totul altfel, cucoana te-a lovit din spate, pretinzand bani. altfel "te raporteaza" la politie ca ai lovit-o tu, de-aia a facut si poze.
                      Daca e, zici ca o ai chiar si pe caseta (telefon), inregistrand cum iti pretinde bani...insa nu pui la dispozitie filmarea / inregistrarea decat daca te hotarasti sa depui plangere penala impotriva ei ptr. extorcare de bani.
                      Zici ca ai crezut ca a fost ratacire a dumneaei de moment si conflictul s-a stins pe loc...dar daca nu, o ai si tu la mana.

                      *Prezenta este un pamflet si trebuie tratat ca atare.


                      Nu poti decat sa speri ca aia nu s-a mai obosit sa mearga la politie, iar in cazu' in care totusi a facut-o, daca-ti vine hartie acasa sa te prezinti ptr. confruntare, sa speri ca dai de un gabor care sa aplice legea in spiritul ei si nu in litera ei, cu alte cuvinte, nu daune = nu sanctiuni.
                      Sau...daca n-au trecut 24 ore de la "incident", te duci si te "autodenunti", avand in schimb certitudinea ca ramai cu permisul in buzunar.
                      Last edited by Kojak; 21 May 2015, 09:29.

                      Comment


                      • #12
                        Mai bine nu se ajunge la politie.
                        Last edited by mr.K; 21 May 2015, 09:36.

                        Comment


                        • #13
                          S-a proptit si in mine odata unu' asa, asteptand la semafor cu declivitate mica, eu fiind in spate, ala a cautat ceva in torpedou si a uitat de picior pe frana, a alunecat duios in mine. Distanta fiind mica intre noi, masina n-a apucat sa-si "ia avant" prea mult pana m-a trosnit pe mine, estimez undeva intre 3-5km/h.
                          M-am dat jos, initial plin de spume, m-am uitat la masina, am dat cu pumnul in bara sa vad daca a crapat ceva plastic / prinderi. Totul ok, in final n-am dat mana si ne-am urat drum bun, asta e, se mai intampla, neatentie, ganduri, probleme etc.

                          Comment


                          • #14
                            NU mai invatati oamenii sa faca prostii. Daca minti si cineva se prinde ca minti, n-ai vrea sa fii acuzat de fals in declaratii. Nu te gandi ca n-are cum sa te prinda.
                            Eu in locul tau m-as duce la politie si as declara accidentul. Spui foarte clar ca nu mai stii nr masinii lovite, insa stii modelul si faptul ca era o muiere la volan.
                            Scapi de un stress...
                            Sau, te crezi zmeu si incepi sa minti in sus si in jos ca poate nu se prinde nimeni. Ce castigi daca nu se prinde nimeni? NIMIC! Ce pierzi daca se prinde cineva? Verifica si vezi cum se pedepseste falsul in declaratii. Si nu te gandi ca n-are militianul ce sa-ti faca, pt ca aia e smechera si are si vreun barbat cu cap, te alearga de o sa te alegi cu dosar penal. Eu unul, asa ti-as face.

                            Comment


                            • #15
                              daca se dovedeste atingerea ... e greu in cazuri d-astea si cred ca ne place sa ne complicam pentru orice rahat

                              eu am lovit un spark in bara spate coltul din dreapta, destul de bine ca mi s-a indoit nervura aripii fata, dupa ce i-am sters bara cu lichid de frana nu mai gasea baiatul de la constatare daune urmele loviturii si aproape ca i-a refuzat revopsirea, cert e ca proasta a vrut sa-si repare bara care era plina de julituri, indoituri, crapaturi pe asigurarea mea ... am fost baiat salon si am mers la daune pentru ca gresisem, aia e, imi asum

                              Cezar, cred ca in situatii d-astea tu n-ai fi un disperat de viata ca sa spumegi precum calul la plug desi nu s-a intamplat mai nimic, practic...
                              Last edited by 827sam; 21 May 2015, 09:42.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google