Patanie Din Trafic - Pareri

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu nu, corect. Dar de ce sa am pretentii ca ar fi altul ca mine? De ce sa-mi asum asta?
    Mai bine ma duc si declar. Stau linistit.

    Comment


    • #17
      daca se duce si declara accidentul fara pretentii la mentiuni se rezolva doar cu o hartie dar e acoperit cu permisul. nu o sa o caute nimeni si totusi daca vine el nu pierde permisul. sau asteapta sa vada ce ii rezerva norocul/soarta.

      Comment


      • #18
        Daca dai peste cineva si sa nu te uiti macar daca ai/nu ai produs daune, oricare ar fi norocul/soarta, ti-l/ti-o meriti.

        Asa invata omul.


        Eu i-am facut semn ca e razna, ca n-a patit nimic, de la un impact cu max 3km/h si mi-am vazut de drum.
        De daunele ei, chiar nu știu, însă la mine pe mașina nu e nicio urma
        Va zice unul care a gasit masina de cateva ori atinsa si a pierdut pe la asigurari si service ceva vreme pentru revopsire.
        Bineinteles, autori necunoscuti, dar le-as fi dat pe cocoasa cateva alora de aflam cine erau. Nu pentru ca au atins masina mea, ci pentru ca nu si-au asumat asta.
        Last edited by mr.K; 21 May 2015, 11:06.

        Comment


        • #19
          Originally posted by sorin1983 View Post
          daca se duce si declara accidentul fara pretentii la mentiuni se rezolva doar cu o hartie dar e acoperit cu permisul. nu o sa o caute nimeni si totusi daca vine el nu pierde permisul. sau asteapta sa vada ce ii rezerva norocul/soarta.
          Pretentii la mentiuni? Adica?
          El trebuie sa-l declare. Punct.
          Daca nu declara, exista efecte juridice.

          Invatati sa va asumati responsabilitatea pentru toate greselile facute. Mai ales cand nu exista daune mari. Asa fac niste oameni educati.
          Boschetarii si cocalarii cauta mijloace prin care sa se fofileze.
          Adica FURT!
          Ca de aceea e tara asta unde este, pt ca-i populata de oameni cu gandirea asta.

          Comment


          • #20
            La fel am patit eu la semafor.... nenea din fata a luat o la vale si a intrat in bara fata si masca. Bulangiul din masina din fata a zis ca nu are nimic ca ''ii trag doi pumni'' si intra la loc. I am zis ca ma duc la politie si nu a zis nimic...a plecat.
            Am fost la politie sa declar accidentul cu nr de imatriculare etc. Politistul a zis ca daca masina luni nu are urme de julire,voseapa visinie pe bara spate nu are ce sa i faca. Problema era ca bara lui nu avea pic de zgarietura....asa ca am lasat o moarta !

            Comment


            • #21
              Originally posted by Cezar View Post
              Pretentii la mentiuni? Adica?
              adica nu cere asigurare, reparatii, etc etc. va fi inregistrata hartia lui(anexa 2 parca) si in caz ca apare si cealalta parte e chemat. altfel ura si la gara.

              Comment


              • #22
                Concluzia?
                Au trecut deja peste 24h - ma mai duc la politie ori ba?
                Eu ma auto-denunt cu drag, daca sustineti ca asta e varianta civilizata.
                Ma rog - civilizata in cele din urma. Ideea e ca CHIAR nu stiu numarul masinii lovit si poate doar imi amintesc vag modelul.

                Mai bine vorbim sumar si despre eventuale urmari nefaste, sa stiu la ce ma astept.

                *Mentiune bonus* : am permis din aprilie 2015, abia s-a implinit o luna (yey!)

                Intreb de exemplu pentru ca => un caz aproximativ similar (ma rog, e mult spus)
                Buna ziua!O sa postez direct inaintarea facuta la judecatorie pentru ca acolo povestesc pe larg ce s-a intamplat: Plangere, Impotriva procesului verbal seria CC nr 2911582, ...



                Multumesc de postari.
                Last edited by AlexCuLogan; 21 May 2015, 22:40.

                Comment


                • #23
                  Daca mergi dupa 24 de ore, ti se ia permisul pe 30 de zile. Daca tot nu ai fost, asteapta si vezi ce se intampla, in cel mai rau caz ramai fara permis

                  Comment


                  • #24
                    Da, nu am neaparat un atasament fata de el, macar ar fi o invatatura de minte. Sper totusi sa nu fie cazul, am vazut ca e si o amenda in joc si aia ar fi total nejustificata in conditiile de fata (lipsa de intentie, etc)
                    Asumarea e clara, altfel nu faceam threadul acest (aviz postarilor de mai devreme in care se sustinea ca unii nu isi asuma greselile - total fals.)

                    Comment


                    • #25
                      Asumarea e clara daca mergi la politie si declari!
                      Asa, te tragi pe dos si astepti o miruinta din partea cuiva.
                      Ai facut o golaneala. Cel mai probabil scapi.

                      Comment


                      • #26
                        Daca scap sau nu - constiinta imi e curata, nu e ca si cum am indoit praf o masina si am transformat evenimentul intr-unul "hit & run"
                        Pur si simplu am descris obiectiv ce s-a intamplat, nu stiu care e golaneala, alta decat ca nu am comunicat cu soferul "lovit".

                        Un alt studiu de caz : daca ating o masina in parcare si nu se vede nicio urma de dauna, trebuie sa ma auto-denunt? Sa las un bilet in geam? Sa inteleg ca orice atingere intre masini trebuie sa se consemneze?
                        Intreb - pt ca aparent exista lacune....si prefer sa stiu cum functioneaza ca sa stiu pe viitor.
                        Nici eu n-as vrea sa fiu in pielea celui "lovit" si sa raman cu ochii in soare, asa ca....empatia functioneaza
                        Last edited by AlexCuLogan; 22 May 2015, 00:27.

                        Comment


                        • #27
                          Datorită unuia ca ține care s-a tras pe dos am investit 1500 lei în reparații la fosta mașină. Adică aripă fața și bară. Nici acum nu știu cui să-i mulțumesc. RCA-ul nu crește excesiv după o dauna. Tare mi-ar place sa prindeți o dauna d'asta cu autor necunoscut să vedeți ce mișto e bagi o mulțime de bani în reparații în loc să faci altceva cu ei.
                          Sănătate și simte-te bine ca i-ai tras-o unuia pentru ca tu, după o luna de când ai permisul, ai înțeles la școala de șoferi ca e în regulă să bufonezi telefonul în trafic!
                          Prowd of my new wheels!

                          Comment


                          • #28
                            Nu vreau sa comentez judecatile. Apreciez postarea ta si implicarea aici pe thread, insa morala am inteles-o implicit, nu e nevoie sa o tot aud.
                            Daca exista sfaturi practice, le astept cu drag.
                            Multumesc

                            Later edit : Extra - nu inteleg de ce tot vorbim de "tras pe dos" / daune / rea vointa din partea mea etc.
                            Am explicat doar felul si modalitatea producerii accidentului (daca se poate numi astfel)
                            Propun sa folosim o terminologie mai apropiata de realitate, nu sa extrapolam si sa ducem cazul in extreme.
                            Last edited by AlexCuLogan; 22 May 2015, 01:16.

                            Comment


                            • #29
                              Acu doua luni, in parcarea targului comunal, un fost primar mi-a zgariat aripa spate cand a iesit din parcare. I-am zis sa stam de vorba si a plecat in tromba. I-am luat numarul de inmatriculare si am fost la seful de post din localitate. Nici nu a vrut sa stea de vorba, a zis ca nu imi da nimic la mana ca trebuie sa se complice cu rca-ul etc, asta e, am lasat-o balta si mergem mai departe, nu avea rost sa ma enervez pentru o tabla.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by AlexCuLogan View Post
                                Daca scap sau nu - constiinta imi e curata, nu e ca si cum am indoit praf o masina si am transformat evenimentul intr-unul "hit & run"
                                Pur si simplu am descris obiectiv ce s-a intamplat, nu stiu care e golaneala, alta decat ca nu am comunicat cu soferul "lovit".

                                Un alt studiu de caz : daca ating o masina in parcare si nu se vede nicio urma de dauna, trebuie sa ma auto-denunt? Sa las un bilet in geam? Sa inteleg ca orice atingere intre masini trebuie sa se consemneze?
                                Intreb - pt ca aparent exista lacune....si prefer sa stiu cum functioneaza ca sa stiu pe viitor.
                                Nici eu n-as vrea sa fiu in pielea celui "lovit" si sa raman cu ochii in soare, asa ca....empatia functioneaza
                                Specific est-european: doar putin domnule... N-am facut mare branza. Habar n-ai ce ai facut masinii lovite, dupa cum tu ai spus. Sau acum subit stii?
                                Invatati sa spuneti toate porcariile facute. Nu esti tu in masura sa decizi gravitatea faptei tale, pt ca altfel ajungem sa ne facem cu totii dreptatea pe strada.
                                Pe scurt: daca nu declari accidentul in 24 ore ramai fara permis. Daca am 1 martor ce atesta faptul ca am fost lovit, nu conteaza ca nu ai daune. Voi invoca faptul ca ai reparat masina in intervalul pana cand te-am intrebat de sanatate.
                                Mie mi-ar placea sa dati de unii care sa va frece ridichea, cum i-am frecat-o eu unuia intr-o parcare de mall. A stat cu masina in service mult timp pana cand a intrat in posesia ei... Asa cred ca s-a dezvatat sa mai parcheze pe 2 locuri!
                                Asa si tu. Asteapta sa faci un accident mic, sa te dai rotund si apoi sa o iei in freza.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google